Trochę historii ("Generał Nil", "Janosik"), trochę współczesności ("Galerianki", "Świnki") i rekordowa obecność Borysa Szyca ("Mniejsze zło", "Enen", "Wojna Polsko-ruska" i "Handlarz cudów"). Startuje 34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, a o Złote Lwy walczą 24 produkcje.
Są wśród nich "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna - z Lesławem Żurkiem i Januszem Gajosem w obsadzie; "Janosik. Prawdziwa historia" wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland i jej córkę Kasię Adamik; thriller Feliksa Falka "Enen" - w którym Borys Szyc wciela się w lekarza psychiatrę; oraz dramaty "Galerianki" Katarzyny Posłaniec, "Świnki" Roberta Glińskiego i "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego.
Tydzień festiwalowy
O tym, komu przypadną nagrody - nie tylko w kategorii najlepszy film, ale także m.in. w kategoriach najlepszy aktor i aktorka - zadecyduje jury w składzie: reżyser Krzysztof Krauze (przewodniczący jury), kostiumolog i scenograf Ewa Braun, aktorka Dominika Ostałowska, historyk i krytyk sztuki Anda Rottenberg, muzyk Zbigniew Hołdys, reżyser Andrzej Jakimowski oraz operator Bogdan Dziworski.
Tegoroczne "święto polskiego kina" w Gdyni potrwa do soboty 19 września, zakończy się galą w gdyńskim Teatrze Muzycznym.
Gdańsk nie gorszy: stawia (na) teatr
W Gdańsku z kolei odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru Szekspirowskiego. Udział w niej zapowiedzieli premier Donald Tusk oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Obiekt stanie w pobliżu starówki na placu przy ul. Bogusławskiego. W miejscu tym w XVII wieku działał teatr, w którym wystawiano sztuki Williama Szekspira.
Koszt budowy Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę sfinansują samorządy: gdański oraz marszałkowski. Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Pierwsze prace budowlane mają się rozpocząć na przełomie marca i kwietnia 2010 r. Budowa ma potrwać od 2,5 do 3 lat.
Gwiazdy też na Długiej
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego poprzedzi widowisko teatralne na Długim Targu pt. "Aktorzy przyjechali" w reżyserii Andrzeja Wajdy. 70 aktorów, w tym m.in. Agata Buzek, Andrzej Chyra, Krzysztof Kolberger, Olgierd Łukaszewicz, Cezary Pazura, Jerzy Radziwiłowicz, Andrzej Seweryn i Jerzy Stuhr, przedstawi na 20 specjalnie przygotowanych scenach i przedprożach wybrane sceny i monologi z dzieł Szekspira.
kaw//kdj/k