Najnowsze

Najnowsze

Izrael boi się Iraku. Będzie miał takie same F-16

Izraelskie wojsko jest coraz bardziej zaniepokojone rozbudową sił zbrojnych Iraku. Największe obawy budzi zakup myśliwców F-16, które będą w podobnej wersji jak najnowocześniejsze izraelskie maszyny tego typu - twierdzi "Jerusalem Post". Tel-Awiw jest niespokojny, ponieważ w Bagdadzie, zbrojonym przez USA, ma mieć coraz silniejsze wpływy Iran.

Sześciolatki zostają w przedszkolach

Coraz więcej sześciolatków zostaje w przedszkolach. Rodzice nie chcą bowiem posyłać swoich pociech do szkół. W związku z tym może zabraknąć miejsc dla młodszych dzieci - alarmuje "Rzeczpospolita".

Brakuje 8 tys. policjantów na Euro 2012

Dwa miesiące przed Euro 2012 brakuje niemal 8 tys. policjantów. To stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo mistrzostw przed i po piłkarskiej imprezie - alarmują eksperci. O sprawie pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Reżim Asada dotrzyma słowa? Od dziś zawieszenie broni

O godzinie 5 czasu polskiego (godz. 6 czasu lokalnego) w Syrii powinny umilknąć strzały. Reżim prezydenta Asada zgodził się wcześniej, że o tej właśnie porze wstrzyma działania zbrojne. Ten sam warunek w ciągu kolejnych 48 godzin ma spełnić opozycja. Jeszcze kilkanaście godzin wcześniej do zbrojnych incydentów doszło na granicy Syrii z Turcją i Libanem. Armia syryjska nie zaprzestała w poniedziałek ataków; zginęło w nich według źródeł opozycji nie mniej niż 100 osób.

Władze oddzielnie, PiS oddzielnie

Uroczystości związane z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej odbędą się dziś zarówno w kraju, jak i za granicą. W Warszawie rano zostanie odprawiona msza w Katedrze Polowej, pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka. Uczestniczyć w niej będą m.in. prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Do Smoleńska udała się delegacja rządowa i niektórzy bliscy ofiar katastrofy. Na cały dzień odrębne obchody rocznicy zaplanowało Prawo i Sprawiedliwość.

Był pułk, jest baza. Nie ma samolotów

Latem ubiegłego roku słynny 36. specjalny pułk lotnictwa transportowego został rozwiązany. Pracę straciło 13 oficerów. Reporter programu "Polska i Świat" sprawdzał, co dzisiaj dzieje się z byłymi pracownikami pułku i maszynami, które tam latały.

Solidarni 2010 nadal aktywni. "To daje nam nadzieję"

Jedną z najbardziej aktywnych, a już na pewno najgłośniejszych organizacji zabiegających o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy było Stowarzyszenie Solidarni 2010. To oni walczyli o krzyż przed Pałacem Prezydenckim i to oni rozbili tam namiot. Dziś stowarzyszenie nadal działa i walczy.

"To próba zastąpienia ojca"

Smoleńsk to wciąż jeden z najważniejszych tematów w naszej rodzimej polityce. Wielu członków rodzin smoleńskich albo ich przyjaciół po katastrofie zaangażowało się w działalność publiczną. Walczą o prawdę o katastrofie, kontynuują dzieło bliskich.

Pomniki, skwery, ulice. Dla ofiar katastrofy

Pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej, ulice albo skwery nazwane ich imionami - przybywają w Polsce i pewnie jeszcze będą przebywać. Zwykle jest wokół tego szum - mały albo większy, ale zawsze podszyty polityką. W ostatnich dwóch latach takich miejsc-symboli katastrofy powstało wiele.

Trzy aspekty. "Izrael miałby sojuszników w ataku na Iran"

W razie ewentualnego ataku na Iran Izrael nie musiałby dokonywać go ze swego terytorium, lecz mógłby skorzystać z wysuniętych baz w państwach wrogo nastawionych do Iranu - Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanie, irackim Kurdystanie - uważa Paul Rogers. Profesor uniwersytetu w Bradford, konsultant grupy badawczej ORG (Oxford Research Group), w publikacji "International Security Monthly Briefing" polemizuje z teoriami bagatelizującymi możliwość izraelskiego ataku na Iran i uwypuklającymi potencjalne trudności.

"Usłyszałem najgorszą wiadomość w życiu"

Była 8.41 - samolot z prezydentem na pokładzie podchodzi do lądowania w Smoleńsku. Niedługo potem Lech Kaczyński miał przemawiać przy grobach polskich oficerów w pobliskim Katyniu. W ułamku sekundy wszystko się zmieniło. Samolot roztrzaskał się na kawałki, życie straciło 96 osób. Wśród nich - te najważniejsze w państwie. Między Smoleńskiem a Warszawą rozdzwoniły się telefony.

Kolejny rok śledztwa, więcej informacji, więcej pytań

W sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej swoje zdanie wypowiedziało już wielu. Był raport rosyjskiego MAK, były ustalenia komisji Jerzego Millera, swoje ustalenia przedstawił zespół parlamentarny pod przewodnictwem Antoniego Macierewicza. Kontrolę przeprowadziła też NIK. Prokuratura kilka dni temu przedłużyła śledztwo do października. A każdy nowy dokument przynosi nową wiedzę na temat katastrofy i pozwala stawiać nowe pytania. Co przyniósł ostatni rok w procesie wyjaśniania przyczyn katastrofy?

USA potępiają Syrię za ostrzał

USA wyraziły w poniedziałek oburzenie z powodu ostrzelania położonego w Turcji przygranicznego obozu dla syryjskich uchodźców. W następstwie syryjskiego ostrzału rannych zostało sześć osób. Wcześniejsze doniesienia mówiły o trzech poszkodowanych.

Masakra w walkach z Al-Kaidą. 44 ofiary

44 osoby, wśród nich 24 bojowników Al-Kaidy zginęło w starciu, do którego doszło po ataku tych ostatnich na koszary wojskowe w Loder na południu Jemenu. W walce zginęło też 14 wojskowych i sześciu cywilów, którzy chwycili za broń, by odeprzeć atak terrorystów mających władzę nad tą częścią kraju od ubiegłego roku.

1,5 roku dla opozycjonisty za "kradzież złomu"

Karę półtora roku kolonii o zaostrzonym rygorze wymierzył sąd w Żodzinie (50 km na wschód od Mińska) opozycjoniście Alaksandrowi Małczanauowi. Uznano go za winnego kradzieży złomu o wartości 737 tys. rubli białoruskich (290 zł). Drugi oskarżony dostał wyrok w zawieszeniu.

"Zbrodnia" przed ambasadą Rosji, a pod Pałacem krzyż

Pod ambasadą Rosji zebrało się kilkaset osób. Wyrażali sprzeciw wobec zbyt wolnego ich zdaniem śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. Na koniec spalili kukły symbolizujące Donalda Tuska i Władimira Putina. Część demonstrantów przeszła pod Kancelarię Premiera.

"Nie będziemy udawać, że nic się nie stało"

- Nie stworzono możliwości takiej, żeby obchodzono rocznicę w spokojnej atmosferze - tak Jacek Sasin z PiS w "Faktach po Faktach" tłumaczył powód, dla którego nie będzie wspólnych obchodów drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej. - Nie będziemy udawać, że nic się nie stało - dodał. Wojciech Olejniczak z kolei nazwał minione dwa lata od tragedii "latami straconymi". - To niezrozumiałe, że wokół tego toczymy walkę polityczną - dziwił się poseł SLD.

Tłoczno na drogach. Kulminacja powrotów ze świąt

Na drogach krajowych i dojazdowych do miast ruch zwiększa się z każdą godziną. Trwa kulminacja świątecznych powrotów. Policja apeluje o ostrożność i zmorzoną koncentrację wśród kierowców. Bezpieczeństwa na ulicach pilnuje 10 tys. funkcjonariuszy.

Rosjanie badają szczątki TU-154 ukryte w szopach

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej bada metalowe części, które w marcu zabezpieczono u jednego z mieszkańców Smoleńska, a które - jak się przypuszcza - są szczątkami polskiego TU-154M. Poinformowało o tym w poniedziałek źródło w Komitecie Śledczym FR, cytowane przez agencje ITAR-TASS i RIA-Nowosti. Mieszkańcowi zarekwirowano też fragmenty odzieży. Wcześniej swoją "zdobycz" pokazał on polskim samorządowcom z Ursynowa, którzy od razu zgłosili to polskiej i rosyjskiej prokuraturze.

Królik aresztowany za stalking

Niezwykły gość czekał za oknem jednego z niemieckich domów w mieście Duisburg. Miał około 1,80 cm wysokości, żółtą koszulkę, szczery uśmiech na twarzy i lekką wadę zgryzu. Domowników zaniepokoił jego stoicki spokój więc wezwali policję, która aresztowała przerośniętego królika.

12 ofiar ataku w Somalii

Co najmniej 12 osób zostało zabitych i ponad 30 ciężko rannych w wyniku wybuchu bomby w centralnej części somalijskiego miasta Baidowa. Gubernator regionu, Abdifitah Mohamed Gesey, potwierdził, że większość ofiar to kobiety i dzieci.

Smoleńsk w śniegu przed rocznicą

Smoleńsk przygotowuje się do przyjęcia polskiej delegacji polityków i rodzin ofiar katastrofy lotniczej sprzed dwóch lat. Wśród gęstych opadów śniegu żołnierze przygotowują trybuny i plac w okolicach lotniska Siewiernyj, gdzie we wtorek o 8:41 - równo dwa lata po tragicznym wypadku prezydenckiego TU-154, rozpoczną się obchody rocznicy wypadku, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

Iran usiądzie do stołu, ale z atomu nie zrezygnuje

Iran nie chce zawierać z mocarstwami zachodnimi porozumienia o wymianie paliwa jądrowego, ale może zmniejszyć produkcję wzbogaconego uranu, gdy uzyska go tyle, ile potrzebuje - oświadczył szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ferejdun Abbasi-Dawani. Negocjacje sześciu mocarstw z Iranem na temat irańskiego programu nuklearnego zostaną wznowione w sobotę 14 kwietnia w Stambule. Ostatnie spotkanie strony irańskiej z grupą 5+1 odbyło się ponad rok temu i zakończyło kompletnym fiaskiem.

Zginął. Teraz żyje. Chaos tydzień po katastrofie

Tydzień po katastrofie samolotu ATR-72 w Tiumenie na Syberii doszło do niesamowitego odkrycia. Jedna z 31 ofiar katastrofy została odnaleziona na... intensywnej terapii w pobliskim szpitalu. Okazało się, że ranny mężczyzna trafił tam omyłkowo pod nazwiskiem innej ofiary. Lekarze przepraszają, ale tłumaczą, że są od leczenia, a do pomyłki doszło "prawdopodobnie w czasie transportu".

Zamek Królewski wypięknieje

Nowy piaskowy kolor, wyeksponowane rzeźby i efektowne oświetlenie - tak ma wyglądać wschodnia elewacja Zamku Królewskiego już pod koniec roku. Właśnie ruszył jej remont.

Brutalny Dzień Męczennika w Tunezji

Policja użyła pałek i gazu łzawiącego do stłumienia antyrządowej demonstracji w Tunisie. Ponad 2 tys. uczestników domagało się zmiany systemu rządzenia przez umiarkowaną islamistyczną Partię Odrodzenia.

BMW spadło na dom. Nie żyje jedna osoba

Jedna osoba nie żyje, a pięć innych zostało rannych w wypadku, do jakiego doszło w miejscowości Witonia (powiat łęczycki). Rozpędzone bmw wypadło z drogi, wzbiło się w powietrze i spadło na dom.

"Życie jest zupełnie inne". Dwa lata po katastrofie

- Trzeba było zrezygnować z wielu planów. Marzeń, które mieliśmy wspólnie - przyznaje Jacek Świat, wdowiec po posłance PiS, Aleksandrze Natalli-Świat. W specjalnym wydaniu programu "Polski i Świat" o życiu po katastrofie pod Smoleńskiem opowiadają również rodzinny innych ofiar, a także m.in. Rosjanie, ludzie z ruchu Solidarni 2010 i polscy archeolodzy, którzy pracowali na miejscu katastrofy.

Dziad, kominiarz, baba i zwykli chuligani

Jak co roku młodzież z wodnym arsenałem wyszła na ulice polskich miast. Lany Poniedziałek nie wszędzie wyglądał tak samo, często w obchody popularnego śmigusa-dyngusa musiała ingerować policja i karać uczestników ulicznych mokrych "zabaw" pokaźnymi mandatami.