Najnowsze

Najnowsze

Prokuratura chce aresztu. "Jacek T. zna dane świadka"

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście złoży zażalenie na decyzję sądu o niearesztowaniu podejrzanego o podpalenia aut w stolicy Jacka T. Jej zdaniem istnieje ryzyko, że mężczyzna może wpływać na świadków, mataczyć w śledztwie. - Podejrzany na pewno z imienia i nazwiska zna osobę, która go rozpoznała w trakcie okazania - mówił TVN24 prokurator Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Obrzucony jajkami za karykaturę Mahometa

Szwedzki plastyk i karykaturzysta Lars Vilks został obrzucony jajkami w czasie wykładu na uniwersytecie w Karlstad w środkowej Szwecji. Swoimi rysunkami kilka lat temu, jak twierdzili niektórzy muzułmanie, obraził Mahometa.

Rosjanie chcą zachodnich śmigłowców

Rosja, jeden z największych eksporterów uzbrojenia, zamierza kupić dla swego Ministerstwa Obrony 45 śmigłowców od grupy Eurocopter - podał dziennik "Wiedomosti". Gazeta zwraca uwagę, że po raz pierwszy resort kupi sprzęt konkurujący z rosyjskim.

Zastrzyk świeżej krwi dla izraelskiej armii?

Izraelski Sąd Najwyższy orzekł, że tzw. prawo Tala, wyłączające ultraortodoksyjnych studentów szkół religijnych z powszechnej obowiązkowej służby wojskowej, jest niekonstytucyjne. Decyzja może doprowadzić do rozłamu w rządzącej koalicji i dalszego wyobcowania społeczności ortodoksyjnych wyznawców judaizmu. Na zmianę prawa naciskało też wojsko, które ma problem z pozyskiwaniem rekrutów.

"Nie udało mi się uniknąć błędów kadrowych"

To byli moi podwładni. Ja mogę tylko za takie wypowiedzi i za tych dżentelmenów przeprosić. Nie udało mi się uniknąć błędów kadrowych - powiedział w Radiu Zet gen. Mirosław Gawor, były szef BOR. Odniósł się w ten sposób do opinii byłego wiceszefa BOR płk. Tomasza Grudzińskiego, który na komisji Antoniego Macierewicza powiedział, że zabezpieczenie wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu "to kryminał". Zdaniem Gawora, nic nie wskazuje, że doszło do zaniedbań ze strony BOR.

Po Sikorskim kolej na Rostowskiego

Po godz. 12 zakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim. Wcześniej tego dnia Tusk rozmawiał z szefem dyplomacji Radosławem Sikorskim. W środę Donald Tusk zaczął przepytywać ministrów ws. pracy resortów. Zapowiedział jednak, że na razie nie będzie rekonstrukcji rządu.

Rosjanie chcą "dobrego pomnika" w Smoleńsku

Polski i rosyjski minister kultury uzgadniali szczegóły budowy pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku. Jak powiedział Bogdan Zdrojewski, wmurowanie kamienia węgielnego może mieć miejsce 10 kwietnia 2012 r., w drugą rocznicę wypadku, natomiast odsłonięcie pomnika miałoby nastąpić dokładnie rok później. Jego rosyjski odpowiednik, Aleksandr Awiediew, zaznaczył, iż Rosja chciałaby, aby w Smoleńsku powstał "dobry pomnik".

Masakra na granicy. "Zabijany był każdy, kto nie zdołał uciec"

- Jesteśmy bardzo blisko stwierdzenia, że wojskowa interwencja jest jedynym rozwiązaniem - oznajmił przedstawiciel opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej Basma Kodmani. Ponadto obrońcy praw człowieka poinformowali, że żołnierze i członkowie milicji lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada schwytali, a następnie zastrzelili 27 młodych mężczyzn w trzech wioskach na północy Syrii.

FATCA uderzy w polskie banki?

- Amerykańskie prawo FATCA narzuci na polskie banki obowiązki, które będą mogły oznaczać konieczność łamania krajowych regulacji - pisze "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, prawo, które wejdzie w życie w 2013 roku, będzie wymagać ujawniania informacji o działaniach prowadzonych za granicą przez podatników USA. Może być to sprzeczne z polskim prawem, ale banki nie będą mieć wyboru, ponieważ inaczej zostaną obłożone w USA dotkliwym karnym podatkiem.

Zmiażdzone auta, trzy ofiary. Rumun usłyszał już zarzut

Kierowca tira, który wczoraj spowodował wypadek na drodze krajowej nr 9, usłyszał zarzut nieumyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, co w konsekwencji doprowadziło do śmierci trzech osób. Sprawca nie przyznał się do zarzutów. Potwierdził natomiast, że uczestniczył w wypadku. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Aktor w śpiączce. Kłótnia, a potem? Sprzeczne zeznania

Trwają przesłuchania świadków szarpaniny, w wyniku której aktor Alan Andersz doznał poważnych obrażeń głowy. 24-latek jest w szpitalu, w śpiączce. Jeden ze świadków wskazał osobę, która mogła zepchnąć ze schodów aktora. Śledczy nie wykluczają jednak, że mogło dojść do nieszczęśliwego wypadku.

12 mieszkań premiera. I 11 mln euro

Główny aktor w walce z włoskim kryzysem nie musi bać się o własną kiesę. Z ogłoszonych przez włoski rząd oświadczeń majątkowych wynika, że premier Włoch Mario Monti jest właścicielem 12 mieszkań i 3 sklepów. Ma również 11 milionów euro oszczędności.

Boliwia może stracić połączenie z Brazylią

Boliwia ogłosiła stan wyjątkowy po tym, jak w poniedziałek setki rodzin zostało pozbawionych dachu nad głową, gdy wylała rzeka Acre na wschodzie kraju. Zagrożony jest też most łączący tę część Boliwii z Brazylią. Zdaniem władz to najgorsza powódź w regionie od 30 lat.

Francja kończy z "pannami"

Batalia prowadzona przez francuskie feministki przyniosła im zwycięstwo. Rząd Francji uznał wpisywanie słowa "mademoiselle", czyli panna, do dokumentów za zbędne.

"Rozmowy są trudne i męskie"

Rozmowy w koalicji PO-PSL są trudne i męskie. W tej kadencji nie jest gorzej, jest inaczej - powiedział w RMF FM Jan Bury z PSL. Jednocześnie zaznaczył, że mimo iż nie jest łatwo, także w sprawie emerytur, PO i tak w efekcie wraca do PSL-u. - Lepszy jest znany partner niż nieznany Palikot - uważa Bury.

"Co musiałby zrobić, zabić 10 osób?"

- Jeżeli sąd stwierdził, że nie ma potrzeby stosowania aresztu, to jest to działaniem irracjonalnym, zupełnie sprzecznym z logiką i doświadczeniem życiowym - tak mec. Piotr Kruszyński z Instytutu Prawa Karnego skomentował zastosowanie jedynie dozoru policyjnego wobec Jacka T., który jest podejrzany o podpalenie w ostatni weekend kilku samochodów w centrum Warszawy.

Szef MSZ "honorowo rezygnuje"

Od lat między nimi się nie układało, ale teraz konflikt między australijską premier Julią Gillard a jej poprzednikiem i szefem MSZ zarazem Kevinem Ruddem wszedł w nową fazę. Pozornie górą jest Gillard.

Brutalna samba w Sao Paulo. Bójka po karnawale

Dla Brazylijczyków samba i karnawał mogą być powodem niezwykłych emocji. W Sao Paulo doszło nawet do bójki i zamieszek podczas ogłaszania wyników karnawałowego konkursu na najlepszą szkołę tańca. Sędziowie zostali zaatakowania, a sambodrom zdemolowany.

Spłonęły samochody we Wrocławiu

W nocy przy ulicy Borowskiej we Wrocławiu z niewiadomych przyczyn spłonęły trzy samochody osobowe. Najprawdopodobniej doszło do spięcia instalacji elektrycznej w jednym z aut, a płomień rozprzestrzenił się na pozostałe pojazdy. Straż pożarna nie wyklucza jednak możliwości podpalenia.

"To najbardziej pesymistyczny premier. I tak dostanie prezent

Premier będzie miał z nami poważną rozmowę - zapowiedział w programie "Jeden na jeden" lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, odnosząc się do popołudniowego spotkania z szefem rządu ws. emerytur. Zdradził, że szykuje pewien prezent dla Donalda Tuska. - Symboliczny, może da mu do myślenia - podkreślił lider SP. Jego zdaniem, Donald Tusk to najbardziej pesymistyczny premier, który prowadzi Polskę w otchłań.

Przeżył piąty zamach

Prezydent Abchazji, separatystycznej republiki Gruzji, Aleksandr Ankwab, po raz piąty był celem zamachu i znów udało mu się ujść z życiem. W szpitalu w mieście Gudauta zmarło natomiast od odniesionych ran dwóch ochroniarzy prezydenta. Do Ankwaba zadzwonił Dmitrij Miedwiediew i zaoferował pomoc Rosji w dochodzeniu w związku z próbą zamachu.

Z konta Czempińskiego zniknął milion dolarów

Były szef UOP gen. Gromosław Czempiński miał dostęp do dwóch szwajcarskich kont. Prokuratura nie stwierdziła jednak, by wpływały na nie pieniądze z łapówek. Okazuje się natomiast, że z jednego z kont mogło zniknąć nawet milion dolarów - pisze "Puls Biznesu".

Twórca Megaupload na wolności

Założyciel i szef strony Megaupload, który został aresztowany w styczniu na wniosek FBI, wyszedł na wolność za kaucją. Wcześniej dwa razy nowozelandzki sąd odmówił Kimowi Dotcomowi możliwości opuszczenia aresztu. 38-latek jest oskarżany przez Amerykanów o piractwo internetowe na wielką skalę.

Fiasko "wizyty ostatniej szansy"

Bez rezultatu zakończyła się "wizyta ostatniej szansy", inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Iranie. Jak poinformowali pracownicy MAEA, irańskie wojsko odmówiło im wstępu do zakładów nuklearnych w Parchin, które leżą na terenie bazy wojskowej.

Będzie skarga ws. Telewizji Trwam

Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynie w środę skarga Fundacji Lux Veritatis w sprawie odmowy przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym, zapowiada "Nasz Dziennik".

Rosjanie wieszczą kolejną epokę lodowcową

- Jesteśmy w trakcie małej epoki lodowcowej - twierdzi jeden z rosyjskich naukowców. Jego zdaniem, mimo iż wszyscy straszą globalnym ociepleniem, klimat Ziemi będzie się ochładzał.

Nawrót raka u Chaveza?

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez poinformował we wtorek, że kubańscy lekarze znaleźli u niego "nową zmianę" w miejscu, w którym operowano go w zeszłym roku na raka, i że będzie się musiał poddać kolejnej operacji.

Apel o  2-godzinne przerwy w walkach

Syryjskie siły bezpieczeństwa zabiły we wtorek w mieście Hims oraz w miastach i wioskach prowincji Idlib przy granicy z Turcją co najmniej 100 osób - twierdzą lokalne źródła opozycyjne. Międzynarodowy Czerwony Krzyż (MCK) zaapelował o codzienne przerwy w walkach, aby niezbędna pomoc mogła dotrzeć do potrzebujących. Waszyngton oświadczył, że nadal opowiada się za rozwiązaniem politycznym, ale nie wyklucza innych opcji.