80-metrowe wizualizacje migających światełek na 18-stu piętrach najwyższego wieżowca we Wrocławiu. Okna na Sky Tower mają błyskać w rytm muzyki już w październiku. Pierwsze próby projektu P.I.W.O. już trwają.
- W środę przeprowadzaliśmy testy na budynku. Rozświetliliśmy 3 piętra i sprawdziliśmy jak widać wizualizacje - wyjaśnia Piotr Ficek, jeden z organizatorów projektu P.I.W.O. – Robiliśmy zdjęcia z różnych stron miasta - dodaje. Pierwsze próby wypadły pomyślnie. - Projekt na Sky Tower robi wrażenie - cieszą się organizatorzy. Kolorowe okna wieżowca w środę było widać nawet z Placu Grunwaldzkiego, Placu Solnego, Uniwersytetu Ekonomicznego i Dworca Autobusowego.
- Nie mamy technicznej możliwości oświetlenia całego wieżowca, dlatego wizualizacja najbardziej widoczna będzie w stronę Placu Grunwaldzkiego i dworca autobusowego - tłumaczy Arkadiusz Hudzikowski, który bierze udział w projekcie. - Wygląda to obiecująco - zapewnia.
80 metrów i 2 kilometry kabli
Projekt P.I.W.O to animacje połączone z dźwiękiem. Wizualizacje będą wyświetlane od 30. piętra w górę, łącznie na wysokości 80 metrów. - Niestety nie możemy nagłośnić całego Wrocławia - tłumaczy Ficek. - Dlatego, jeśli wszystko dobrze pójdzie, to na samej górze wieżowca wyświetlana będzie częstotliwość radia, które wyemituje podkład dźwiękowy - obiecuje. – Każdy będzie mógł podziwiać projekt P.I.W.O z balkonu, a muzykę włączy sobie w domu - dodaje.
Pomysłodawcy projektu zaplanowali projekt tak, by uniknąć wszelkich technicznych trudności. Nie obyło się jednak bez przeszkód.
- Brakuje nam tylko 2 km kabli - twierdzi Ficek. - Sky Tower jest w stanie surowym, dlatego nie ma jeszcze instalacji elektrycznej. Liczymy, że znajdzie się ktoś, kto nam pomoże - dodaje. Organizatorzy zapewniają, że na tę okazję przygotują zupełnie nową wizualizację.
P.I.W.O od lat we Wrocławiu
P.I.W.O., czyli Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy, to stworzony przez studentów Politechniki Wrocławskiej nietypowy system oświetlenia budynku. Od 2007 roku akademik T16 należący do Politechniki zamienia się w ogromny wyświetlacz sterowany przez jeden komputer.
Od 2011 roku twórcy P.I.W.O. zaczęli przeprowadzać pokazy także w innych miastach akademickich Polski, a w tym roku P.I.W.O. dotarło aż do Czech. Autorami systemu są członkowie Studenckiego Koła Naukowego MOS, działającego przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej na Politechnice Wrocławskiej.
Autor: gw/balu/k / Źródło: TVN 24 Wrocław/YouTube