Najnowsze

Najnowsze

Największa partia świata świętuje 90. urodziny

Komunistyczna Partia Chin świętuje swoje 90. urodziny. To największa partia polityczna na świecie z liczbą członków szacowaną na 80 milionów. Wielkie obchody zainaugurował prezydent Chin Hu Jintao, który wygłosił 90-minutowe przemówienie. Sławił w nim osiągnięcia KPCh, ale jednocześnie przestrzegał, że korupcja wśród członków partii może kosztować ją poparcie społeczne.

System e-myta nie zadziałał

System elektronicznego poboru opłat za przejazd ciężarówek po drogach krajowych miał ruszyć punktualnie o północy, jednak z powodów technicznych nie udało się uruchomić - poinformowała rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Krajowych i Autostrad Urszula Nenkel. Odpowiedzialna za działanie systemu firma Kapsch za każdy dzień zwłoki musi zapłacić milion złotych kary, a także pokryć szkody poniesione przez Skarb Państwa - to kolejne dwa miliony za dobę.

Coldplay i diabelski młyn. Deszczu nie było

- Super. Jest super. Jest po prostu fantastycznie - tak uczestnicy Open'era podsumowali pierwszy dzień festiwalu. Główną gwiazdą był Coldplay, a zagrały jeszcze Pustki, The National i Simian Mobile Disco.

"Wypadło nam sprawować prezydencję w trudnym czasie"

"Wypadło nam sprawować prezydencję w trudnym czasie. Trwa kryzys finansowy strefy euro, najmocniej dziś widoczny w Grecji. Wydarzenia w Afryce Płn. i regionie Bliskiego Wschodu wywołały dodatkowe problemy i wyzwania" - pisze dla "Gazety Wyborczej" premier Donald Tusk.

My mamy strzałki. Co mieli inni?

Logo polskiej prezydencji w UE, w postaci serii kolorowych strzałek i polskiej flagi, wywołało żarliwą dyskusję i mnóstwo ocen, od wybitnie negatywnych do zachwytów. Ale to nie tylko polski problem. W każdym kraju poprzednio sprawującym prezydencję kwestia znaku także budziła kontrowersje.

Mucha dwa oczka wyżej, ale wciąż bez "jedynki"

Dariusz Rosati nr 2 w okręgu podwarszawskim, awans Antoniego Mężydły na miejsce trzecie w Toruniu, a Joanny Muchy z "4" na "2" w Lublinie (Magdalena Gąsior-Marek nadal na jedynce) - to niektóre z ustaleń zarządu krajowego PO, który w czwartek nanosił poprawki na listy wyborcze. Wciąż nieznany jest los byłej szefowej PJN Joanny Kluzik-Rostkowskiej.

Euro w portfelu Polaków dopiero za 9 lat?

Premier Donald Tusk zapowiadał kiedyś, że unijna waluta zastąpi złotego w 2011 roku. Nie udało się, ponieważ nie spełnialiśmy warunków wejścia do eurolandu, ale pozwoliło nam to przetrwać kryzys bez większych szkód. Teraz, kiedy strefa euro jest w tarapatach, znów pojawia się pytanie: kiedy możemy do niej wejść? Minister finansów uważa, że za dwa-trzy lata. Eksperci - że dopiero pod koniec dekady.

Dziś książę i pływaczka w aurze skandali wezmą ślub

W piątek od cywilnej ceremonii rozpoczną się uroczystości ślubne księcia Monako Alberta II i południowoafrykańskiej pływaczki Charlene Wittstock. W sobotę młoda para powie sobie "tak" w czasie uroczystości religijnych na dziedzińcu pałacu. Przygotowania do ślubu budzą w maleńkim księstwie wiele emocji i plotek.

Gwałtowne burze przeszły przez Polskę

Zalane ulice i samochody, wybijające studzienki kanalizacyjne i przechodnie po kolana brodzący w wodzie - tak wyglądało czwartkowe popołudnie na zachodzie i południu kraju. Nawałnice były krótkie, ale niezwykle intensywne - w ciągu 15 minut na Śląsku doszło do 500 wyładowań atmosferycznych.

Chavez przyznaje się do nowotworu

Hugo Chavez w nadanym przez telewizję wystąpieniu ogłosił, że po kolejnej operacji wygrał walkę z chorobą nowotworową. Tym samym wenezuelski przywódca wraca - po długiej nieobecności - do aktywnej polityki. Nie wiadomo jednak, jakiego rodzaju nowotwór usunięto prezydentowi.

Stanęliśmy na czele Unii

1 lipca Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. O północy z czwartku na piątek fasada Pałacu Prezydenckiego rozbłysła światłami w polskich barwach narodowych i kolorach Unii Europejskiej - żółtym i niebieskim. Wśród państw członkowskich, które w 2004 roku przystąpiły do UE, Polska jest czwartym krajem - po Słowenii, Czechach i Węgrzech - sprawującym prezydencję.

Sejm, Belweder i KPRM pełne europejskich gości

Wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana van Rompuya w Belwederze i oficjalne przekazanie prezydencji przez węgierskiego premiera Viktora Orbana szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi - to tylko niektóre z politycznych uroczystości inaugurujących objęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Rosja przede wszystkim? Wschodni wymiar prezydencji

Wchodząc do Unii Europejskiej Polska miała ambicję odgrywania wiodącej roli w kreowaniu polityki wschodniej UE. Przez siedem lat jednak proces integracji republik postsowieckich z Unią nie posunął się jednak do przodu tak, jak zakładali optymiści. Nowym impulsem miało być Partnerstwo Wschodnie, ale skuteczność tej inicjatywy również pozostaje dyskusyjna. Najważniejsza w polskiej polityce wschodniej stała się za to w ostatnich latach Rosja. Czy będzie to widać także podczas polskiej prezydencji?

Pociągnął prezydenta. Pójdzie siedzieć?

Do trzech lat więzienia oraz kara w wysokości 45 tysięcy euro grożą mężczyźnie, który w czwartek mocno popchnął prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w miejscowości Brax na południu kraju. Motywy działania dotąd niekaranego mężczyzny nie są znane.

"Kropka nad i" 30.06

Czwartek, 30 czerwca - Sensacją będzie to, w jak dużym stopniu I część "Białej księgi" będzie zbieżna z raportem komisji Millera - powiedział w "Kropce nad i" Andrzej Urbański, były szef Kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Powołał się na swoją "prywatną" wiedzę o tym, co znajduje się we fragmentach raportu, który trafił już do premiera.

"Rozmowa Rymanowskiego" 30.06

Czwartek, 30.06 Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to nie tylko szanse, ale też ryzyko - uważa Jerzy Buzek. Szef PE w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 przyznał, że każde wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w naszym kraju, będzie poddawane dokładnej analizie. - Oczy będą zwrócone na Polskę. Będziemy pod lupą - podkreślił.

MSWiA: nie zapoznawaliśmy Urbańskiego z raportem

- Komisja kierowana przez szefa MSWiA Jerzego Millera nie zapoznawała Andrzeja Urbańskiego z raportem w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej, ani z jego fragmentami - powiedziała w TVN24 rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak. Urbański w czwartek w "Kropce nad i" w TVN24 przyznał, że miał możliwość zapoznania się z fragmentami raportu komisji Millera.

"Będziemy pod lupą"

Prezydencja Polski w Unii Europejskiej to nie tylko szanse, ale też ryzyko - uważa Jerzy Buzek. Szef PE w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24 przyznał, że każde wydarzenie, jakie będzie miało miejsce w naszym kraju, będzie poddawane dokładnej analizie. - Oczy będą zwrócone na Polskę. Będziemy pod lupą - podkreślił.

Polska chluba w NATO wróciła do kraju

Polski okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Xawery Czernicki po półtorarocznej służbie pod flagą NATO wrócił w czwartek do macierzystego portu w Świnoujściu. Marynarzy w kraju witali przy dźwiękach orkiestry ich dowódcy i stęsknieni bliscy.

Zostawiła dziecko na balkonie i zasnęła

Do jednego z mieszkań w bloku przy warszawskiej ul. Kameralnej zaniepokojeni sąsiedzi wezwali policję. Przez kilka godzin w wózku na balkonie płakało dziecko. Niemowlę zabrali strażacy.

CIA ma nowego szefa

Senat USA zatwierdził przez aklamację generała Davida Petraeusa jako nowego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Swoje nowe stanowisko Petraeus ma objąć we wrześniu. Obecny szef CIA Leon Panetta ma natomiast 1 lipca objąć stanowisko szefa Pentagonu.

"Stracona okazja" i "nic nowego"

- Dobry materiał, ale okazja stracona. Autorzy tracą czas na opowiadanie bzdur - tak o drugiej części Białej Księgi PiS wypowiada się publicysta lotniczy Tomasz Hypki. - Ta prezentacja zawiera tezy znane od miesięcy - dodaje Piotr Abraszek z "Nowej Techniki Wojskowej".

Piorun zabił całą klasę. Pożegnali ofiary

W krajach rozwiniętych pioruny najczęściej są najwyżej niedogodnością. Czasem jednak dochodzi do wypadków śmiertelnych. W Ugandzie sprawa jest drastycznie odmienna. Tam 18 dzieci, cała klasa, oraz ich nauczyciel zginęło od uderzenia pioruna w szkołę. Kolejne 38 dzieci trafiło do szpitala.

Ciężarówka z rajdówką ścięła drzewo

Dwie osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło w czwartek w miejscowości Skwierzyna (woj. lubuskie). Ciężarówka, która przewoziła samochód francuskiej ekipy rajdu Drezno-Wrocław, zderzyła się z Citroenem i wylądowała na prywatnej posesji. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na komórkę Kontaktu 24 od internauty @Krzysztofa.

"Nowa lista Macierewicza, była przewidywalna"

- Nowa lista Macierewicza była dość przewidywalna, bo to lista przeciwników politycznych PiS-u - stwierdził mecenas Roman Giertych, były wiceperemier w "Faktach po Faktach", mówiąc o wnioskach zawartych w "Białej Księdze" PiS dot. katastrofy smoleńskiej. Współodpowiedzialnością za tragedię obarcza się w niej m.in. premiera Donalda Tuska. Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz ocenił natomiast, że prezentacja tez przygotowanych przez PiS to "dowód bylejakości i to w wydaniu rozpaczliwym".

O jeden sukces polskiej prezydencji mniej

Unia Europejska zamknęła negocjacje akcesyjne z Chorwacją - poinformował komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele. Oznacza to, że Polska straciła jeden z sukcesów, który był już zaliczany na konto polskiej prezydencji. Węgrzy ubiegli Warszawę dosłownie o godziny.

Całkowity zakaz aborcji? Sejm debatuje

Sejm debatował w czwartek nad obywatelskim projektem całkowicie zakazującym aborcji. Klub SLD jest za odrzuceniem go w pierwszym czytaniu, PiS i PJN chcą skierowania go do prac w komisji. Według PO obecne regulacje dotyczące aborcji to "dobry kompromis".

Broń z Libii wzmacnia Al-Kaidę?

Broń jest przemycana z ogarniętej wojną domową Libii i prawdopodobnie sprzedawana Al-Kaidzie w Afryce Północnej. To umożliwi organizacji pogłębienie chaosu na kontynencie - ostrzegł szef MSW Hiszpanii Alfredo Perez Rubalcaba. Na dodatek w ostatnich dniach Francja oświadczyła, że zrzuca nowoczesną broń rebeliantom. Szef rosyjskiego MSZ uznał to za "jaskrawe pogwałcenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcjonującej interwencję w Libii.

Tarcza w Polsce? Rosyjscy wojskowi znajdą "odpowiedź"

Projekt tarczy antyrakietowej ma szanse na sukces wyłącznie, jeśli będzie realizowany z Rosją - oznajmił w Warszawie stały przedstawiciel tego kraju przy NATO Dmitrij Rogozin. Zapowiedział, że w przeciwnym wypadku będzie odpowiedź na rozmieszczenie elementów tarczy w Polsce, a najlepiej żeby tarczy w ogóle nie było. Niemniej polskie MSZ z rozmów z Rogozinem jest zadowolone.