Najnowsze

Najnowsze

Zatopiony przez U-booty. Pod pokładem platyna za 3 mld dol.?

Znany amerykański poszukiwacz zatopionych skarbów twierdzi, że odkrył wrak zatopionego w czasie II wojny światowej brytyjskiego statku z ładunkiem platyny wartym obecnie 3 mld dolarów. To nic pewnego - twierdzą władze w Londynie. Z ich dotychczasowych ustaleń wynika, że na statku nie było platyny. Choć Amerykanie już zabierają się do wydobywania ładunku, wciąż nie rozstrzygnięto, kto ma do niego prawa.

"Była kawka, było winko, siadaliśmy i padały perły"

- Często było tak, że była kawka, było winko, czy byliśmy gdzieś na końcu świata, siadaliśmy, zaczęliśmy rozmawiać i padały perły, wylewały się grepsy, dowcipy - wspominali pracę nad filmem o Wisławie Szmborskiej "Chwilami życie bywa znośne" jego autorzy: Katarzyna Kolenda-Zaleska i Witek Jabłonowski z TVN. Podkreślali, że tego, co było najcenniejsze w rozmowach z poetką, często nie udało się zarejestrować. Głównie dlatego, że ona tego nie chciała.

"Kot w pustym mieszkaniu". Świat żegna Szymborską

Patrzyła na rzeczy z takiej perspektywy, z jakiej nie spojrzałbyś na nie nawet za milion lat - powiedziała kiedyś o Wisławie Szymborskiej dr Clare Cavanagh, która wraz ze Stanisławem Barańczakiem tłumaczyła na język angielski poezję polskiej noblistki. Słowa te przytacza "New York Times" w artykule poświęconym poetce. O śmierci Szymborskiej piszą też inne największe światowe media.

-25 st. C. to znak, że nadchodzi odwilż

"Co Wy tam za zimę macie... u nas jak jest -25 st. C., to miejscowi mówią że nadchodzi odwilż" - napisał na Kontakt 24 internauta Sebastian. Renifery, skutery i mnóstwo białego puchu - oto prawdziwa zima, wprost z Norwegii.

Diamentowy pył sypie się z nieba

W większości Polski atak zimy wciąż bez śniegu. Mroźny czwartkowy poranek przyniósł jednak zjawisko, które na chwilę mogło zrekompensować ten brak: pył diamentowy. Lśniące kryształki sypiące się z nieba mogli nad ranem podziwiać m.in. mieszkańcy Warszawy.

RPO chce cyklu debat ws. ACTA

- Najważniejsze jest zorganizowanie debaty społecznej i pogodzenie interesów obu grup: zwolenników przyjęcia ACTA i ich przeciwników - mówiła w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Teresa Lipowicz. Według niej, poznanie stanowiska społeczeństwa, jest obecnie najważniejszą kwestią w rozwiązaniu sprawy kontrowersyjnego dokumentu.

"Rozmowa w kapsule poza czasem"

Poznał ją w Instytucie Polskim w Londynie, w dość osobliwych okolicznościach. - Weszliśmy do windy, ruszyliśmy do góry i winda stanęła między piętrami. Więc mogliśmy sobie spokojnie w tej kapsule oddzielonej od świata porozmawiać - tak swoje pierwsze spotkanie ze zmarłą poetką wspomina w TVN24 pisarz, Stefan Chwin.

"Wielka dama z ogromnym dystansem do samej siebie"

"Dobry i ciepły człowiek, który wnosił światło, tam gdzie akurat przebywał", "Wielka dama światowej literatury - z ogromnym dystansem do samej siebie i do otaczającego ją świata" - tak o Wisławie Szymborskiej piszą internauci, którzy od wczoraj nadsyłają do redakcji Kontaktu 24 swoje wspomnienia o poetce. Twórczość pisarki docenił rzeźbiarz Jan Kolasiński z Podkowy Leśnej, który przesłał nam zdjęcie własnoręcznie wykonanego popiersia polskiej noblistki.

Mona Lisa ma "siostrę"

Sensacja w Madrycie: w muzeum Prado stwierdzono, że wisząca tam kopia słynnej Mony Lisy Leonardo da Vinci powstała w tym samym czasie co oryginał, który znajduje się w Luwrze.

Kolejne 9 osób zmarło

Według danych Komendy Głównej Policji ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych dziewięć osób. W sumie od piątku 27 stycznia przez mróz życie straciło już 29 osób, a od listopada 2011 - 67.

Nowe rekordy zimna

Kolejna noc i kolejny rekord zimna w Polsce. W Jankowej na Podhalu termometry wskazały 32 stopnie Celsjusza poniżej zera. Niewiele cieplej jest na Podkarpaciu "W Dąbkowie koło Lubaczowa dziś o 6:00 temperatura osiągnęła - 28 C. Tym samym został pobity rekord najzimniejszej nocy tej zimy w powiecie Lubaczowskim"- napisał do redakcji Kontaktu @Damin. Internauci z całej Polski od rana przesyłają nam zdjęcia swoich termometrów informując o kolejnych rekordach w ich regionach.

American Airlines zwolni 13 tys. osób

AMR, firma matka linii lotniczych American Airlines poinformowała, że zwolni 13 tys. osób, czyli około 15 proc. pracowników - podało BBC. Redukcje i inne działania podejmowane przez AMR mają pozwolić na oszczędności rzędu 2 miliardów dolarów i zwiększyć dochód o miliard dolarów rocznie.

USA: Koniec misji w Afganistanie w 2013 r.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy chcą zakończyć operacje bojowe w Afganistanie przed końcem 2013 r. a w roku następnym ograniczyć swoją rolę do doradztwa i szkolenia - poinformował sekretarz obrony USA Leon Panetta.

Śnieżyce w Europie. Miejscami pięciometrowe zaspy

Na wschodzie Europy straszy mróz, a na południu - śnieżyce. Ulubione destynacje Polaków: Grecja, Turcja i Hiszpania pokryte są sporą warstwą białego puchu. Grubość pokrywy śnieżnej wynosi miejscami 500 cm.

Z powodu mrozu musiał przerwać siusianie

Manneken Pis, siusiający chłopiec ze słynnego pomnika-fontanny w Brukseli, z powodu mrozów musiał przerwać siusianie. Władze miasta zdecydowały się odciąć dopływ wody do fontanny w obawie, że niskie temperatury uszkodzą jej mechanizm.

PO zamyka, PiS protestuje. W Radomiu odwrotnie

Platforma Obywatelska chce zamknąć niektóre szkoły w stolicy, bo jest coraz mniej uczniów. Prawo i Sprawiedliwość protestuje. W Radomiu sytuacja jest dokładnie odwrotna. To PO protestuje, bo władze miasta związane z PiS chcą zamykać placówki.

"To czarny styczeń Platformy"

Zaczęło się od bałaganu z lekami refundowanymi i kryzysu w prokuraturze. Potem przyszły protesty przeciwko drogim paliwom i ACTA. Końcówka to powrót wątku katastrofy smoleńskiej i kontrowersyjna decyzja o przystąpieniu do unijnego paktu fiskalnego. Pierwszy miesiąc nowego roku wydaje się być jednym z najgorszych dla Platformy Obywatelskiej w całym okresie jej rządów. Przeanalizował go reporter programu "Czarno na białym".

Przedmioty z Concordii trafiają na aukcje

Wielka tragedia, wielkie zainteresowanie i - najwyraźniej - wielka szansa na zarobek. Na internetowych aukcjach jak grzyby po deszczu pojawiają się pamiątki z pokładu wycieczkowca Costa Concordia, który 13 grudnia uległ katastrofie u wybrzeży Toskanii.

Sikorski o ACTA: Rządowe konsultacje niewystarczające

Szef MSZ Radosław Sikorski uważa, że rządowe konsultacje ws. ACTA "rzeczywiście były niewystarczające". Podkreślił, że premier dwukrotnie kazał przeprowadzić konsultacje w tej sprawie z wszystkimi zainteresowanymi, ale odpowiedzialny za nie urzędnik, "tego nie dopełnił"

Wyciek w Fukushimie. Powodem mróz

Jak podaje Reuters, w elektrowni atomowej w Fukushimie doszło do wycieku skażonej wody. Powodem był mróz - pod wpływem niskiej temperatury pękła jedna z rur. Radioaktywną ciecz udało się jednak zatrzymać we wnętrzu budynku.

Mąką w kandydata na prezydenta

Francois Hollande, kandydat socjalistów, walczy o głosy we francuskich wyborach prezydenckich. Jego przeciwnicy też walczą. Tym razem popularne jako broń przeciwko politykom jajka, zostały zastąpione przez mąkę.

Interpol nie powiedział nikomu, oprócz Białorusi

Sekretariat Generalny Interpolu w Lyonie nie powiadomił Polski ani innych 186 krajów członkowskich, że białoruski wniosek o zatrzymanie Michalewicza jest polityczny i przez to nieważny – ujawniła tvn24.pl Komenda Główna Policji. Tymczasem Jacek Cichocki, szef polskiego MSW od prawie dwóch miesięcy nie spotkał się z dyrektorem generalnym Interpolu, by usprawnić procedury przekazywania takich informacji.

25 minut pod wodą. "Dostał drugie życie"

W lodowatej wodzie, pod taflą lodu, spędził aż 25 minut. Kiedy trafił do szpitala, był "głęboko nieprzytomny", temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 20 stopni, w płucach miał ogromne ilości wody, ale przeżył. - Dostał drugie życie - mówi Anna Kosiarska, matka 13-letniego Łukasza. Pod wodą znalazł się, bo ratował kolegę.

Jak Szymborska Gołotę kochała

Zarywała noce, by zobaczyć jak - głównie - przegrywa. W jej pokoju stała jego podobizna. Dla niego zaczęła oglądać "Taniec z Gwiazdami". Andrzej Gołota był wielką miłością Wisławy Szymborskiej.

"Dzięki Wisławie inaczej widzę nawet guziki"

- Kiedy czytałem jej wiersze, czułem się jakbym słuchał muzyki Chopina - powiedział o twórczości Wisławy Szymborskiej znany polski pisarz mieszkający w USA, Henryk Grynberg. Zmarłą poetkę wspominają też jej tłumacze z Ameryki i Europy.

"Pani Wisława była naszym duchem opiekuńczym"

"Przez kilkadziesiąt lat zarażała Polaków optymizmem oraz wiarą w siłę piękna i moc słowa" - napisał prezydent Bronisław Komorowski wspominając zmarłą Wisławę Szymborską. "Jej wiersze miały charakter listu - tak to odbierałem - po który każdy może sięgnąć i odnaleźć własne myśli" - dodał premier Donald Tusk. "Cześć jej pamięci!" - skomentował z kolei na Twitterze szef MSZ, Radosław Sikorski, a minister kultury Bronisław Zdrojewski skomentował w TVN24: "W jednej osobie udało się zmieścić brylant poezji, wielką precyzję i szacunek dla odbiorcy".

"W miejscowości Corleone można dostać cios w przeponę"

Mają po pięć wersów, z czego pierwszy ma rymować się z czwartym i piątym, a drugi z trzecim. Mają być żartobliwe, oparte na słownym dowcipie. Najlepiej z zaskakującą pointą. Mowa o limerykach, krótkich formach, które szczególnie umiłowała sobie Wisława Szymborska. Potrafiła napisać je dosłownie od ręki.

Cichocki obiecuje kontrolę w BOR po "wdrożeniu usprawnień"

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki nie chce "wypowiadać się na temat pracy prokuratury" ws. funkcjonariuszy BOR. Ta prawdopodobnie na początku lutego postawi im zarzuty i skieruje do sądu akt oskarżenia. Cichocki w "Faktach po Faktach" o sprawie mówił ostrożnie, nie wykluczył, że wynikiem postępowania "może być zarówno umorzenie jak i zarzuty". - Nie należy pochopnie wyciągać wniosków - dodał.

Cimoszewicz: Rząd zachowuje się "dziwnie"

Są dwie główne przyczyny buntu ws. ACTA. Po pierwsze chęć korzystania bez ponoszenia kosztów z czegoś, co jest chronione prawami autorskimi. Po drugie jest to bardzo wrażliwa reakcja na ryzyko naruszania prywatności - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 senator Włodzimierz Cimoszewicz.