Najnowsze

Najnowsze

Maratończycy na start. Na razie do zapisów

Rozpoczynają się zapisy do kolejnej edycji wrocławskiego maratonu. Choć sportowcy legendarny dystans 42 195 km przebiegną dopiero we wrześniu, zgłaszać trzeba się pół roku wcześniej. Na biegaczy czeka też pierwszy półmaraton w Noc Świętojańską.

USA: Niech Chiny przyznają, że nas hakują

Dwaj prominentni demokraci w Izbie Reprezentantów w czwartek zaapelowali do rządowej agencji handlu, by oficjalnie uznała, że to Chiny stoją za hakerskimi atakami na firmy w USA. Pekin stanowczo odpiera zarzuty o szpiegostwo przemysłowe.

Oto zaginione nuty Lutosławskiego. Szukali ich 54 lata

Poszukiwane były w kraju i za granicą, jeszcze przez samego kompozytora. Odnaleziono je niespodziewanie w skromnej bibliotece Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Trafiły tam z Poznania i przeleżały kilkadziesiąt lat pośród innych pożółkłych zapisków.

Jedyny dzień w roku bez mszy. Drogi krzyżowe na całym świecie

Dzisiaj Wielki Piątek, jeden z najważniejszych dni dla ponad miliarda katolików na całym świecie, w którym przypominana jest ofiara Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego w Jerozolimie. Zarówno w Ziemi Świętej jak i Watykanie odbędą się centralne uroczystości towarzyszące temu świętu. W Polsce ten dzień zakończy Centralna Droga Krzyżowa w Warszawie. Poprowadzi ją kard. Kazimierz Nycz.

Sieć pod ostrzałem. Hakerzy przy pracy

Hakerzy pokazali swoją moc. Pojawiły się nawet opinie, że to był największy cyberatak w historii. Zaatakowana została organizacja  Spamhaus, która na zlecenie wielu światowych firm filtruje ich pocztę i odrzuca spamy. Hakerzy zmówili się i zapchali serwer tej organizacji wymyślonymi pytaniami. Skala ataku była sześć razy większa od ataków przeprowadzanych na banki. Tego mógłby nie wytrzymać niejeden serwer niejednego rządu.

"Żaden kapłan nie będzie w 100 proc. idealny"

- Żaden kapłan nie będzie w 100 proc. idealny. Należy mu się szacunek, ale gdy odbiega od ideału (...) powinien usłyszeć uczciwą i pełną prawdy uwagę i upomnienie - powiedział w czasie homilii w Wielki Czwartek w Katedrze Gnieźnieńskiej prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Mszę w Gdańsku odprawiał natomiast w tym czasie abp Sławoj-Leszek Głódź.

Korea Północna celuje w bazy USA. Seul: Wzmożona aktywność wojsk Północy

Kim Dzong Un postawił w stan gotowości bojowej wojska rakietowe Korei Północnej. Prawdopodobnie - jak sugeruje agencja Reutera - jest to reakcja na wcześniejszy przelot dwóch amerykańskich bombowców strategicznych B-2 nad Półwyspem Koreańskim. Wywiad Południa donosi o wzmożonej aktywności armii Północy.

Kościół "słabości"

Z Watykanu popłynęła lekcja pokory dla kościoła katolickiego, a z  Gdańska oświadczenie. Tamtejszy metropolita Sławoj Leszek Głódź - bohater niedawnych publikacji tygodnika "Wprost" - postanowił w ten sposób przemówić do księży. Napisał więc, że każdy ma jakieś słabości, że został przesadnie pomówiony, i że jest gotów na dialog z księżmi, tyle że nie za pośrednictwem mediów a nuncjusza apostolskiego. Tygodnik zarzucił arcybiskupowi pijaństwo i upokarzanie ludzi.

Emerytura na czas

Pomysł na OFE - pilnie potrzebny. Już nie raz kwestia pieniędzy, które odkładamy na tak zwany drugi filar wraca. Teraz wróciła, bo Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała, by emerytury z OFE były wypłacane co miesiąc ale przez określony czas a nie do końca życia. Nasz rząd na to nie pozwoli - oburzał się na to wczoraj w TVN24 minister finansów, bo z definicji emerytura jest właśnie świadczeniem płaconym do końca życia.

Cypr liczy kasę

W samo południe banki otwarto, po sześciu godzinach je zamknięto i co chyba najbardziej uciążliwe - wprowadzono limity. Na Cyprze każda osoba może wyciągnąć z banku 300 euro dziennie, niezależnie od tego ile ma pieniędzy albo kont. Ograniczenia oczywiście nikomu się nie podobają, ale gdyby ich nie było - jest więcej niż pewne, że z banków zniknęłaby chyba cała kasa. Cypryjski bank centralny szacuje, że ograniczenia mogą zostać zniesione za  miesiąc.

Polska idzie w Himalaje

Ryzyko jest ogromne, ale pasja i tak jest większa. Nawet ostatni dramat naszych himalaistów, którzy zginęli po zdobyciu Broad Peak - nie odstraszył. W Polsce jest morze chętnych do ekstremalnych górskich wypraw. Już się szykują, bo wiosną i latem te najwyższe szczyty świata są łaskawsze.

Dentysta pierwszego kontaktu

Wzór idzie ze Skandynawii, a sam pomysł wziął się z głowy rzecznika praw dziecka. Polscy dentyści będą szkoleni - jak rozpoznać dziecko bite, maltretowane czy wykorzystywane seksualnie i jak mu odpowiednio pomóc. Czemu akurat oni? Bo mają bliski i regularny kontakt z pacjentami. Mogą więc zobaczyć siniaki czy wybite zęby. Mogą zatem zareagować.

Hollande: To firmy zapłacą 75-proc. podatek od najwyższych pensji

Nie zarabiający powyżej miliona euro rocznie, a wielkie przedsiębiorstwa zapłacą 75-procentowy podatek - zapowiedział prezydent Francji Francois Hollande. Podkreślił jednocześnie, że wielkie przedsiębiorstwa "powinny zdobyć się na przejrzystość i ujawnić wysokość płac swych pracowników".

Nowak: "Adam Darski to tchórz"

W czwartek w gdyńskim sądzie na nowo ruszył proces lidera blackmetalowego zespołu Behemoth Adama "Nergala" Darskiego, oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Wcześniej ten sam sąd uniewinnił Darskiego, jednak od wyroku odwołały się prokuratura i Ryszard Nowak, który domaga się przeprosin.

Starszy syn Janukowycza w rok podwoił fortunę

Starszy syn prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, Ołeksandr, podwoił w ciągu roku swą fortunę, która obecnie wynosi niemal 200 mln dolarów - wynika z ratingu najbogatszych ludzi na Ukrainie, opublikowanego w ukraińskim magazynie "Fokus".

Wiesz co jesz?

Przed świętami nie sposób nie dać się ponieść kulinarnym wyzwaniom. Szaleństwo przygotowań już się zaczęło. Po nauce gotowania teraz jeszcze nauka kupowania, czyli o tym czym różni się parówka z cielęciną od parówki cielęcej.

Elżbieta II rozdała wielkoczwartkową jałmużnę

Elżbieta II rozdała tradycyjną wielkoczwartkową jałmużnę 87 mężczyznom i 87 kobietom wyróżnionym za pracę charytatywną i wytypowanych przez Kościół anglikański. Uroczystość, poprzedzona nabożeństwem, odbyła się w katedrze Chrystusa Króla w Oksfordzie.

Modna kuchnia

Teraz o jedzeniu od kuchni czyli polska moda na gotowanie. Minęły czasy, gdy półki w sklepach świeciły pustkami i sztuką było ugotować coś z niczego. Teraz, gdy w sklepach jest wszystko, sztuka kulinarna stała się nauką. Mamy wysyp szkół gotowania, programów kulinarnych, blogów o odżywianiu - i jeśli wierzyć sondażom - to ten temat interesuje 3/4 Polaków. A w miarę jedzenia apetyty rosną. Także na apetyty na sukces.

Wojna propagandowa

Czarny PR wokół naszych produktów w Czechach i na Słowacji. Tak źle jeszcze nie było. To już nie tylko krytyka, ale wręcz ostrzeżenia przed kupowaniem polskiej żywności. Polscy producenci - jednocześnie najwięksi eksporterzy jedzenia do naszych południowych sąsiadów - od dłuższego czasu biją na alarm, bo taka antyreklama już przynosi realne starty. Premier Tusk i minister rolnictwa Kalemba, którzy właśnie wrócili ze Słowacji, zapowiadają obronę wizerunku polskich produktów. Trochę jednak spóźnioną. Producenci żywności chcą wziąć sprawy w swoje ręce i i bronić się przed - jak twierdzą - nieuczciwą konkurencją.

Z rozmów nici. Włochy nadal bez rządu

Przywódca centrolewicowej włoskiej Partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani poinformował prezydenta Giorgio Napolitano, że podczas rozmów z innymi partiami politycznymi nie otrzymał gwarancji poparcia obu izb parlamentu dla jego ewentualnego rządu.

Ornitolog-amator na czele MI5

Nowym dyrektorem generalnym brytyjskiego kontrwywiadu MI5 został Andrew Parker, dotychczasowy szef pionu dochodzeniowo-operacyjnego, zastępca ustępującego dyrektora generalnego Jonathana Evansa - ogłosiła w czwartek szefowa MSW Theresa May.

Kardynał Nycz obmył i ucałował stopy 12 starcom

W Wielki Czwartek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz dokonał w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela obrzędu obmycia nóg 12 starcom oraz ucałował ich stopy. Przewodniczył też uroczystej mszy Wieczerzy Pańskiej.