Najnowsze

Najnowsze

Związki partnerskie wg konserwatystów. Gowin: Projekt jeszcze w tym tygodniu

Projekt ustawy ws. związków partnerskich konserwatyści z PO przedstawią jeszcze w tym tygodniu - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Jak podkreślił, propozycja ta będzie się różniła "w sposób fundamentalny" od poprzednich, odrzuconych projektów autorstwa PO, SLD i RP. Konserwatyści chcą ułatwień dla par niebędących małżeństwem, ale bez wprowadzania nowej instytucji, jaką są związki partnerskie.

Czarny charakter w świecie gier nagrodzony. I coraz bliżej Oscara

Produkcja Disneya, "Ralph Demolka", zdobyła główną nagrodę Annie, honorującą filmy animowane. Film dostał też statuetki w czterech innych kategoriach, co jest dobrą prognozą przed Oscarami. Laureaci tej prestiżowej nagrody później często zwyciężają w kategorii najlepszy film animowany podczas rozdania Oscarów.

Oddawał "królestwo za konia", znaleźli go pod parkingiem

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że rozwiązali liczącą pięć wieków tajemnicę miejsca spoczynku króla Ryszarda III. Władca, który według Szekspira miał "oddać królestwo za konia", został znaleziony pod parkingiem w Leicester. Szczegółowe badania DNA szkieletu znalezionego pod koniec sierpnia mają to potwierdzać "ponad wszelką wątpliwość".

Amerykańscy żołnierze giną częściej w wyniku samobójstw, niż na froncie

W ciągu następnej godziny życie odbierze sobie życie amerykański weteran. W ciągu 24 godzin zabije się czynny żołnierz wojska USA. Amerykanie zmagają się z poważnym problemem. Wracający do życia cywilnego żołnierze zostają często sami, bez skutecznej opieki psychologa, w obliczu biedy i problemów z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości. 850 tysięcy weteranów pozostaje bez pracy.

USA i Korea podbijają atomowe napięcie. Rozpoczęły manewry

Siły zbrojne USA i Korei Południowej rozpoczęły morskie manewry u brzegów Półwyspu Koreańskiego. Ma to być "przesłanie" skierowane do władz Korei Północnej, które zapowiedziały przeprowadzenie próbnej eksplozji atomowej. Seul spodziewa się wybuchu lada moment.

Ziobro o Nowaku: Skrajna niekompetencja. Jest wniosek o odwołanie

Nie można przejść do porządku dziennego nad tak skrajną niekompetencją i nieodpowiedzialnością - mówił Zbigniew Ziobro, uzasadniając wniosek Solidarnej Polski o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka. I zaapelował do klubów opozycyjnych, by go poparły. - Nie możemy dalej trwonić szansy, jaką dały nam środki europejskie - zaznaczył, nawiązując do wstrzymania pieniędzy na polskie drogi przez Komisję Europejską.

Adele chodzi na terapię. Boi się występu na Oscarach

Adele, nominowana do Oscara za bondowski utwór "Skyfall", tak bardzo stresuje się przed występem na ceremonii, że cierpi na ataki paniki i bezsenność. Aby przezwyciężyć swoje lęki, postanowiła szukać pomocy u lekarza - poddaje się hipnoterapii.

Słowa Pawłowicz "homofobiczne". Będzie wniosek do komisji etyki

Przygotowuję wniosek do komisji etyki poselskiej ws. wypowiedzi posłanki PiS Krystyny Pawłowicz podczas debaty nad związkami partnerskimi - poinformowała we "Wstajesz i wiesz" Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Chodzi o stwierdzenia posłanki PiS podczas debaty nad związkami partnerskimi.

Marcin Król

Marcin Król - filozof i historyk idei, wykładowca akademicki, publicysta. Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie. Ukończył w 1972 studia na Wydziale Socjologii i Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1999 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk. Później zawodowo związany z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych UW, gdzie doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Na tej uczelni w latach 1996–2002 pełnił funkcję dziekana Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji. Był także wykładowcą m.in. w Zakładzie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Brał udział w wydarzeniach marcowych w 1968, był przez kilka miesięcy więziony. W 1978 założył i objął funkcję redaktora naczelnego opozycyjnego pisma "Res Publica”.. Współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym, wykładał w ramach Uniwersytetu Latającego. Publikował m.in. w "Kulturze". Na początku lat 80. był doradcą Regionu Mazowsze "Solidarności". Później pisał dla drugiego obiegu. Był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie i uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu (zespołu ds. reform politycznych i podzespołu ds. środków masowego przekazu). W okresie wyborów prezydenckich w 1990 był członkiem komitetu wyborczego Tadeusza Mazowieckiego. Poza pracą naukową w III RP zajął się aktywną działalnością publicystyczną m.in. jako redaktor naczelny pisma "Res Publica Nowa". W 2000 został felietonistą "Tygodnika Powszechnego".

Japończycy chcą odszkodowania za nielatające dreamlinery

Japońskie linie lotnicze JAL będą domagać się odszkodowania od koncernu Boeing. Ma to być rekompensata za zyski, w postaci ośmiu milionów dolarów, utracone z powodu uziemienia floty dreamlinerów. Samoloty nie latają od połowy stycznia z powodu usterki akumulatorów.

Sasin: Wniosek o odwołanie rządu ma ogromny sens

Wniosek o wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska ma ogromny sens - przekonywał we "Wstajesz i wiesz" Jacek Sasin z PiS. Jego zdaniem, dzięki temu partie "rzekomo opozycyjne" będą się mogły w końcu opowiedzieć, czy są "za" czy przeciwko rządowi.

Maja Kleszcz

Maja Kleszcz - wokalistka, muzyk, producentka muzyczna. Była członkini zespołu Kapela ze Wsi Warszawa. Wraz z Wojtkiem Krzakiem założycielka projektu incarNations. Córka Włodzimierza Kleszcza, dziennikarza Polskiego Radia zwanego ojcem polskiego world music, autora fuzji Jamajczyków Twinkle Brothers i górali Trebunie-Tutki. Jako duet IncarNations współpracowała z wieloma artystami z kraju oraz Ukrainy, Senegalu, Gambii, Norwegii, Persji, Szwecji. W 2008 roku wraz z Wojtkiem Krzakiem jako IncarNations wyprodukowała oraz skomponowała czwarty studyjny album Kapeli ze Wsi Warszawa - "Infinity". Album nagrodzony nagrodą "Fryderyk" w kategorii album roku folk/muzyka świata. W marcu 2010 Maja została laureatką wyróżnienia konkursu 31 Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. W maju 2012 roku ukazał się album zespołu IncarNations pt. "Odeon".

ks. Andrzej Luter

ks. Andrzej Luter - Duszpasterz, publicysta, doktor teologii ekumenicznej. Asystent kościelny Towarzystwa „Więź”, członek redakcji WIĘZI i Zespołu Laboratorium WIĘZI, współautor (z Katarzyną Jabłońską) felietonu filmowego Ksiądz z kobietą w kinie. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Kino”, współtwórca programów telewizyjnych. Aktywny duszpastersko w środowiskach dziennikarskich. Mieszka w Warszawie.

Kalisz: To będzie normalność, jeśli Anna Grodzka zostanie wicemarszałkiem

To będzie normalność i pokazanie, że tacy ludzie mają pełne prawa obywatelskie w naszym społeczeństwie - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Ryszard Kalisz z SLD, komentując ewentualny start posłanki Ruchu Palikota Anny Grodzkiej na wicemarszałka Sejmu. M.in. z tego powodu, jak twierdzi "Wprost" Grodzka, która do tej pory pozostawała poza Ruchem Palikota, zdecydowała się wstąpić do partii, z list, której zdobyła poselski mandat.

Fidel żyje i ma się dobrze. Zagłosował w wyborach

Przywódca kubańskiej rewolucji Fidel Castro po raz pierwszy od blisko roku pokazał się publicznie. Państwowa telewizja pokazała 86-letniego byłego prezydenta podczas głosowania w wyborach parlamentarnych w niedzielę w Hawanie.

Zarzuty za toksyczne odpady nad Zatoką Gdańską

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zamierza postawić w poniedziałek dwóm osobom zarzuty związane z nieodpowiednim magazynowaniem 22 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów. Składowała je, na położonym nad Zatoką Gdańską terenie, gdańska firma Port Service.