Najnowsze

Najnowsze

"Zmiana traktatu to nie jest lekarstwo. To jest zakażenie rany"

Sobotnie spotkanie w Berlinie sześciu szefów dyplomacji krajów założycielskich UE jest "niepokojącym sygnałem" - uważa przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Warto zrobić wiele, aby nie dopuścić do Europy dwóch prędkości, aby "nowe" kraje UE miały wpływ na najważniejsze decyzje - postulował.

Szkocja niepodległa? "Drugie referendum jest na stole"

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała, że władze przygotowują się do zaprezentowania prawa, które umożliwi przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Dodała, że nadal trwa dyskusja w sprawie przyszłości Szkocji w UE.

Słowacka prawica chce referendum ws. wyjścia z UE. Zbierają podpisy

Skrajnie prawicowa Słowacka Partia Ludowa Nasza Słowacja (LSNS) ogłosiła, że zaczyna zbierać podpisy ws. rozpisania referendum dotyczącego przyszłości kraju w Unii Europejskiej. Jej zdaniem nadszedł czas na wyjście Słowacji ze wspólnoty. Wynik ewentualnego głosowania byłby wiążący.

"Zwycięstwo populizmu nad zdrowym rozsądkiem"

W reakcji na Brexit bułgarska prasa piszę w sobotę m.in. o "zwycięstwie populizmu nad zdrowym rozsądkiem". Ostrzega też, że "trudności dopiero nadejdą". W niektórych artykułach kwestionuje sens brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z UE.

"Koszmar senny". Węgrzy zaniepokojeni Brexitem

O koszmarze sennym i kryzysie w związku z brytyjskim referendum piszą w sobotę media węgierskie, podkreślając, że należy z niego wyciągnąć naukę i starać się znaleźć teraz jak najlepsze wyjście z zaistniałej sytuacji.

Dziesięciometrowy tort na 10 milionów kilometrów pendolino

21000 kursów i 5,7 miliona pasażerów - to osiągnięcia pociągów Pendolino, które od grudnia 2014 roku kursują w barwach PKP Intercity. Na gdańskim dworcu przygotowano z tej okazji dziesięciometrowy tort w kształcie pociągu. - Przejechały już w sumie 10 mln kilometrów. To odległość, jaką trzeba by było przebyć, okrążając 250 razy Ziemię po równiku – mówi Beata Czemerajda, rzeczniczka PKP Intercity.

Kolejna "Bitwa o Wielką Brytanię"

W cieniu Brexitu dojdzie do kolejnego brytyjskiego pojedynku na Euro we Francji. Tym razem Walia i Irlandia Północna będą walczyć o ćwierćfinał turnieju. Zespoły zmierzą się w sobotę na Parc de Princes w Paryżu (godz. 18).

Łupaszka i Inka na muralu przy gdańskiej al. Żołnierzy Wyklętych

Już nie tylko z nazwy. Przy gdańskiej Alei Żołnierzy Wyklętych powstaje mural z wizerunkami niezłomnych. Na ciemnozielonym, 160-metrowym murze, z drzewami i wilkami w tle upamiętniono żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK z dowódcą Zygmuntem Szendzielarzem "Łupaszką", dowódcami szwadronów oraz legendarną sanitariuszką Danutą Siedzikówną "Inką".

Brexit zaniepokoił... fanów "Gry o tron"

Po ogłoszeniu wyników referendum dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, fani serialowego hitu "Gra o tron" wpadli w popłoch. Zaczęli się głośno zastanawiać w sieci, czy serial kręcony m.in. na Wyspach Brytyjskich, nie zniknie. Twórcy byli zmuszeni do wydania oświadczenia w tej sprawie.

"Wczoraj był Brexit, dziś chcemy Polxitu"

Sportowa Szwajcaria żyje sobotnim starciem z Polakami. "Są w życiu okazje, które przytrafiają się tylko raz" - czytamy w sobotnim wydaniu dziennika "Blick". "Wczoraj był Brexit, dziś chcemy Polxitu" - dodano

Wniosek, dwa lata rozmów i gilotyna. Na Brexit trzeba trochę poczekać

Unia Europejska do końca wierzyła, że Wielka Brytania pozostanie we wspólnocie, ale Brytyjczycy zadecydowali inaczej. Proces wychodzenia z UE może jednak trochę potrwać, ponieważ Londyn nie musi się spieszyć ze składaniem oficjalnego wniosku w tej sprawie. Niewykluczone, że przez najbliższe lata będzie dopiero przygotowywać sobie do tego dogodne warunki. Materiał programu "Polska i Świat".

Obama zmienił decyzję, zbombardowali talibów

Samoloty USA dokonały w piątek kilku uderzeń z powietrza na pozycje talibów w południowym Afganistanie - podał rzecznik Pentagonu Peter Cook. Naloty były możliwe dzięki decyzji prezydenta USA Baracka Obamy z 10 czerwca o wsparciu dla armii afgańskiej.

Papież nazwał rzeź Ormian "ludobójstwem"

W pierwszym dniu wizyty w Armenii papież Franciszek nazwał w piątek "ludobójstwem" rzezie Ormian na początku XX wieku. Sformułowania tego, budzącego zawsze protesty Turcji, użył w przemówieniu do władz Armenii.

Erdogan po Brexicie mówi o islamofobii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zarzucił Unii Europejskiej, że nie chce ona wstąpienia tego kraju do UE, ponieważ panuje w niej islamofobia i stosuje się podwójne standardy. Przestrzegł, że jeśli UE nie pokona sprzeczności, opuszczą ją kolejne kraje.

Chcą niepodległości Londynu. By zostać w UE

Ponad 40 tysięcy londyńczyków podpisało w piątek petycję, w której domagają się, by stolica Zjednoczonego Królestwa ogłosiła niepodległość i została w Unii Europejskiej. W czwartkowym referendum Brytyjczycy opowiedzieli się za Brexitem.