Najnowsze

Najnowsze

Zielone światło dla debaty o wycofaniu Obamacare

Senat Stanów Zjednoczonych przegłosował rozpoczęcie debaty o wycofaniu ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej bardziej pod nazwą Obamacare. Głosowanie zakończyło się remisem, 50 do 50. Wynik rozstrzygnął swoim głosem wiceprezydent USA Mike Pence.

Nowe kompetencje Zbigniewa Ziobry. To "zmniejsza stopień stabilności sędziów"

Co dla polskich sądów oznacza rewolucja wprowadzona ustawą o ustroju sądów powszechnych, którą prezydent jednak podpisał? Wymiana wszystkich prezesów sądów teraz będzie zależała od ministra i prokuratora Ziobry. Tłumacząc swoje weta, Andrzej Duda krytykował polityczny wpływ prokuratora generalnego na Sąd Najwyższy. Taki wpływ akceptuje jednak na niższym szczeblu. Materiał programu "Polska i Świat".

"To zamach na naszą wolność". Nie przerywają protestów

Zapowiedź dwóch prezydenckich wet nie uspokoiła nastrojów wśród protestujących, którzy nadal - choć na znacznie mniejszą skalę - wychodzą na ulice wielu miast w Polsce. Uczestnicy manifestacji nie zgadzają się na wprowadzane przez PiS zmiany w sądownictwie. We wtorek wieczorem gromadzili się między innymi w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, Krakowie, Białymstoku i Łodzi.

Kardynał oskarżony o pedofilię stanął przed sądem

Kardynał George Pell eskortowany w tłumie przez kilkunastu policjantów stawił się przed sądem w Melbourne. W środę rozpoczął się proces, w którym watykański prefekt sekretariatu do spraw ekonomii oskarżony jest o pedofilię.

Zmarła żona Franka Sinatry

W swym domu w Kalifornii zmarła we wtorek Barbara Sinatra, czwarta i ostatnia żona legendarnego piosenkarza Franka Sinatry. W młodości modelka i tancerka z Las Vegas, większość życia poświęciła dobroczynności i pracy na rzecz dzieci. Miała 90 lat.

Izba Reprezentantów zatwierdziła nowe sankcje wobec Rosji

Zdecydowaną większością głosów Izba Reprezentantów USA zatwierdziła we wtorek projekt ustawy, która wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej. Projekt musi jeszcze zaaprobować Senat i podpisać prezydent.

CBA weszło do MON. Resort: udostępniliśmy dokumenty przetargu na GPS dla wojska

Funkcjonariusze CBA weszli we wtorek do Ministerstwa Obrony Narodowej. Potwierdziła to rzeczniczka resortu major Anna Pęzioł-Wójtowicz. Poinformowała, że MON udostępnił dokumenty dotyczące zakończonego w połowie lipca przetargu na dostawy odbiornika GPS dla wojska. - CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało - zaznaczyła.

Turcja pozostaje kandydatem do członkostwa w UE

Turcja pozostaje kandydatem do członkostwa w Unii Europejskiej, jednak rozmowy akcesyjne nie ruszą do przodu bez zaprzestania łamania praw człowieka w tym kraju – to przesłanie europejskich decydentów przedstawione we wtorek w Brukseli stronie tureckiej.

Rosyjski parlament ogranicza anonimowość w internecie

Ustawa, która umożliwi w Rosji blokowanie serwisów VPN i serwisów anonimizujących, została przyjęta we wtorek przez izbę wyższą parlamentu, Radę Federacji. Ustawa wymaga jeszcze podpisu prezydenta. Ma wejść w życie od 1 listopada tego roku.

Zagraniczne media o sytuacji wokół polskiego sądownictwa

Wielotysięczne protesty na ulicach widać było w Polsce. Ale zobaczył je też świat. Dla wielu zagranicznych mediów to był ważny temat. Tym bardziej ważne okazały się prezydenckie weta. Zauważone i szeroko komentowane. Czas zatem na przegląd prasy.

"Nie ma wakacji od demokracji"

Byli na ulicach. Byli przed sądami. Nie tylko w wielkich miastach - także w małych miasteczkach. Ale obrona sądów to nie tylko uliczne protesty. Jak się okazuje, apel o prezydenckie weta można było słać także z plaży. I to niekoniecznie tej w pobliżu letniej rezydencji prezydenta.

Artyści na protestach w sprawie sądownictwa

Tutaj biją idealistyczne serca Polaków. Wielkie słowa dalekie od wielkiej polityki. I takie można było usłyszeć na Krakowskim Przedmieściu. Na scenie artyści. Świetna obsada. A na afiszu mocny tytuł - konstytucja. Recytowana i śpiewana czasem na przekorną nutę.

"Ta ustawa zmniejsza stopień stabilności sędziów"

Dwa weta - jeden podpis. Jaką on ma siłę? Co dla polskich sądów oznacza rewolucja wprowadzona ustawą o ustroju sądów powszechnych, którą prezydent jednak podpisał? Wymiana wszystkich prezesów sądów teraz będzie zależała od ministra i prokuratora Ziobry. Tłumacząc swoje weta Andrzej Duda krytykował polityczny wpływ prokuratora generalnego na Sąd Najwyższy. Dlaczego taki wpływ akceptuje na niższym szczeblu?

Orędzia prezydenta i premier

"Wojny na górze nie ma" - zapewnia dziś szef klubu PiS, ale w poniedziałek był pojedynek na orędzia. Najpierw swoje zapowiedział prezydent. Po południu własne nagrała premier. I tak byliśmy świadkami dialogowania na szczytach władz za pomocą telewizora. Andrzej Duda zapewniał, że chce mądrej reformy sądownictwa. Beata Szydło odpowiadała, że wetem prezydent hamuje dobrą zmianę.

PO, Nowoczesna i PSL zapowiadają wspólne prace nad reformą sądownictwa

Prezydent na drodze z polityczną niewiadomą. Opozycja też bez żadnych gwarancji, ale z poczuciem pierwszej ważnej wygranej. Na konferencjach coraz częściej widać ich razem: liderów Platformy, Nowoczesnej i PSL-u. Razem na wiecach. Razem też chcą pisać ustawę o sądownictwie. Ale czy razem wytrwają do wyborów?

Weta prezydenta ciosem w PiS?

"Prezydent Duda wybija się na niezależność" - to opinia wielu komentatorów. Ale zysk sympatii protestujących w całej Polsce, to także potencjalna strata poparcia Prawa i Sprawiedliwości i elektoratu tej partii. Wśród polityków PiS pytania o kandydata na prezydenta w przyszłych wyborach są zbywane milczeniem. Wydaje się - wymownym.

Dwa weta, podpis i co dalej?

Trzeciego weta nie będzie. Prezydent podpisał ustawę o sądach powszechnych. Ale dla rządu to za mało. Nie odciął się od nacisków ulicy i zagranicy - słychać w obozie PiS. Weta w sprawie Sądu Najwyższego i KRS nie rozumie rzecznik rządu. W odpowiedzi na zaskakującą decyzję Andrzeja Dudy były nerwowe narady przy Nowogrodzkiej. Pytanie: co dalej? I kto jaki ma plan?

Wiceminister sprawiedliwości o wetach prezydenta: ubolewam, to dziwna decyzja

Pan prezydent publicznie powiedział, że jeżeli jego propozycje, jego poprawki zostaną wprowadzone do ustaw, to on je podpisze. Złamał publiczną obietnicę - stwierdził Michał Wójcik w programie "Fakty po Faktach" w TVN24. Wiceminister sprawiedliwości był pytany o prezydenckie weta do ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W dalszej części programu gośćmi byli Leszek Balcerowicz, Jan Rokita oraz Ryszard Petru.

Petru: ja jestem selekcjonerem, gole strzelają inni

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru w "Faktach po Faktach" wezwał posłów opozycji do czujności. - Nie możemy ufać PiS-owi, ja im nie ufam - mówił. Polityk odpowiadał tez na pytanie, czy byłby gotów oddać partię w "kobiece ręce".

Na Morzu Śródziemnym znaleziono ponton z 13 ciałami

Hiszpańska organizacja pozarządowa zajmująca się pomocą migrantom dokonała we wtorek szokującego odkrycia. Na jednym z pontonów z około 200 migrantami płynącymi po Morzu Śródziemnym odkryła 13 ciał, w tym kobiety w ciąży i dzieci.

Rokita: prezydent jest teraz wyraźnym przeciwnikiem rządu i PiS

Będziemy prawdopodobnie świadkami całego szeregu dalszych konfliktów pomiędzy prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością i rządem - powiedział w "Faktach po Faktach" Jan Rokita. W poniedziałek Andrzej Duda zapowiedział, że zawetuje dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa autorstwa PiS.

"My już nie wyrobimy, nie damy rady". Owsiak apeluje w sprawie Woodstocku

Spirala żądań wobec tylko naszego festiwalu od dwóch lat jest masakryczna - oświadczył w mediach społecznościowych Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zaprosił na 23. Przystanek Woodstock, ale zaznaczył, że być może odbędzie się on po raz ostatni w Kostrzynie nad Odrą. Zwrócił się też z apelem do organizacji i związków wyznaniowych.