Naciskają na Klausa i Kaczyńskiego

By Traktat Lizboński wszedł w życie, potrzebny jest pod nim podpis prezydentów Czech i Polski. O ile podpis Lecha Kaczyńskiego jest niemal pewny, to europarlamentarzyści nie mają pewności co do pozytywnej decyzji Vaclava Klausa. Dlatego przewodniczący trzech największych frakcji w Parlamencie Europejskim apelują o jak najszybsze zakończenie procesu ratyfikacji Traktatu.

Aborcja dzieli Hiszpanów

Hiszpański socjalistyczny rząd przymierza się do głębokiej liberalizacji ustawy aborcyjnej. Zamiary gabinetu Jose Zapatero dzielą jednak Hiszpanów niemal równo na pół.

Pracownicy ONZ zginęli w zamachu

Wśród czterech osób, które zginęły w porannym zamachu samobójczym na biuro oenzetowskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP) w stolicy Pakistanu Islamabadzie, są co najmniej trzej pracownicy ONZ.

Prezydent oskarża premiera

Aleksander Łukaszenka oskarżył Władimira Putina o szkodzenie Białorusi. Zarzuty pod adresem rosyjskiego premiera padły na piątkowej konferencji prasowej z rosyjskimi dziennikarzami. Reporterzy krytyki nie opublikowali, zrobiła to natomiast z opóźnieniem białoruska telewizja.

"Będziemy przelewać waszą krew"

Jeden z czołowych przywódców Al-Kaidy Ajman az-Zawahiri znów zabrał głos. W zamieszczonym w internecie nagraniu ostrzegł, że krew ludzi Zachodu będzie nadal przelewana, by pomścić "zbrodnie" popełnione na muzułmanach.

Medyczny Nobel za badania nad chromosomami

Znamy zdobywców Nobla w kategorii medycyny i fizjologii. Nagroda powędrowała do pracujących w Stanach Zjednoczonych naukowców: Elizabeth Blackburn, Jacka W. Szostaka oraz Carol W. Greider.

"Iran wie, jak zbudować bombę atomową"

Iran dysponuje wiedzą, jak wyprodukować bombę nuklearną i mógł już testować systemy detonacji odpowiednie dla jego pocisków średniego zasięgu - donosi brytyjski "Times". Gazeta powołuje się na tajny aneks do tegorocznego raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Sarkozy na Twitterze, Bruni z nową stroną

Francuska para prezydencka atakuje w internecie. Od teraz o każdym działaniu Nicolasa Sarkozy'ego będzie można przeczytać na Twitterze. Z kolei Carla Bruni otworzyła nową stronę internetową.

Wioski jak masowe groby. Mogą być 3 tys. ofiar trzęsienia

W mieście Padang na indonezyjskiej Sumatrze, gdzie pięć dni temu doszło do potężnego trzęsienia ziemi, życie pomału wraca do normy - otwarto targi, dzieci wróciły do szkół. Mimo to, informacje napływające z regionu są przerażające. Według ministra zdrowia Indonezji, w trzęsieniu ziemi mogło zginąć nawet 3 tys. osób.

Prezydent Unii, czyli kto?

Tony Blair czy Jan Peter Balkenende? Carl Blidt, David Miliband a może Olli Rehn czy Ursuli Plassnik? Lista potencjalnych nazwisk na nowe stanowiska w zreformowanej Traktatem Lizbońskim Unii jest długa - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Książka przyczyną dymisji

Szef sztabu duńskich sił zbrojnych zrezygnował ze stanowiska. Podjął tę decyzję po skandalu z udziałem jego podwładnego. Przetłumaczył on na arabski książkę, w której zostały opisane wojskowe tajemnice. Publikację można było znaleźć w internecie.

"WSJ" wyśmiewa polskich ministrów

Amerykański "Wall Street Journal" krytykuje przedstawicieli polskiego rządu za wstawienie się za Romanem Polańskim. Publicysta gazety wytyka hipokryzję politykom PO, którzy bronią reżysera przyznającego się do seksu z 13-latką, a jednoczesnej uchwalają przepisy o obowiązkowej kastracji pedofilów.

Kontrwywiad śledził premiera

Brytyjski kontrwywiad założył laburzystowskiemu premierowi Haroldowi Wilsonowi (1964-70 oraz 1974-76) tajną teczkę operacyjną i uzupełniał ją przez cały okres jego aktywnego życia politycznego. Rewelacje te ujawnił prof. historii Christopher Andrew z uniwersytetu Cambridge. Jego książka "The Defence of the Realm", ma niebawem trafić do księgarń.

Socjaliści zdobyli Grecję

Opozycyjny Ogólnogrecki Ruch Socjalistyczny (PASOK) wygrał niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Grecji, zdobywając około 40 proc. głosów - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez kilka niezależnych ośrodków. Wybory zakończyły się o godz. 19 lokalnego czasu (18. czasu warszawskiego).

Dom rozerwało - Polka zginęła pod gruzami

Z zalanego błotem domu koło Mesyny na Sycylii wydobyto w niedzielę zwłoki 40-letniej Polki - podaje agencja Ansa. Kobieta to kolejna ofiara piątkowych lawin błotnych i osunięć ziemi, do których doszło w rezultacie gwałtownego oberwania chmury.

Bitwa w samolocie. Poszło o molestowanie

Wszystko zaczęło się od niejednoznacznych propozycji pilota i seksualnej napaści na stewardessę. Wymiana zdań trwała zaledwie moment i szybko zmieniła się w regularną bijatykę.

Polański był "na wymianę"?

Wśród rozważań na temat aresztowania Romana Polańskiego szczególnie jeden wątek zwraca uwagę mediów. Zdaniem "Corriere della Sera" reżyser mógł być wymieniony na ustępstwa w sprawie szwajcarskich kont.

Korea przestaje straszyć

Północnokoreański premier Kim Jong Il powiedział w niedzielę szefowi chińskiego rządu Wenowi Jiabao, że Phenian jest otwarty w sprawie dwustronnych i wielostronnych rozmów na temat jego programu atomowego. Wen na lotnisku został powitany przez samego Kim Dzong Ila.

Miłość prezydenckiej pary

Bez fajerwerków, za to w blasku księżyca, państwo Obama uczcili swoją 17-tą rocznicę ślubu. To ich pierwsze święto od kiedy zamieszkali w Białym Domu.

Aresztowanie Polańskiego było kwestią czasu

- Szwajcaria aresztowałaby Romana Polańskiego podczas jego wcześniejszych wizyt w tym kraju, gdyby władze wiedziały o jego obecności - powiedziała minister sprawiedliwości tego kraju Eveline Widmer-Schlumpf. A wcześniej zawsze taka informacja trafiała do władz, kiedy reżyser opuszczał już swój dom w Gstaad.

Benedykt XVI: kolonializm nigdy się nie skończył

Kolonializm na Czarnym Lądzie nigdy się całkowicie nie zakończył. Obecnym przejawem wyzysku czarnego lądu jest wysyłanie tam przez Zachód "toksycznych odpadków duchowych", powiedział Benedykt XVI w niedzielę podczas mszy z okazji inauguracji synodu biskupów dla Afryki. "Niebezpiecznym wirusem" nazwał zaś religijny fundamentalizm w Afryce.

Teheran ujawni tajemnicę

Owiany tajemnicą drugi zakład wzbogacania uranu w irańskim Kum odwiedzą inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Taką informację podał przebywający w Teheranie dyrektor generalny agencji Mohamed ElBaradei na wspólnej konferencji prasowej z Alim Akbarem Salehim, szefem Irańskiej Organizacji Energii Atomowej.

Buzek: Nie jestem zaskoczony

- Dzisiaj Europa mówi o tym, co się wydarzyło. To jest wielkie wydarzenie. Widać, że jak jest kryzys, to ludzie chcą być razem, zbliżać się do siebie, współpracować - powiedział przewodniczący parlamentu europejskiego Jerzy Buzek w TVN24.

8 Amerykanów zginęło w walkach

Ośmiu żołnierzy amerykańskich i dwóch afgańskich z dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) zginęło w sobotę w ataku talibów w prowincji Nuristan na wschodzie Afganistanu, na granicy z Pakistanem - poinformowało w niedzielę dowództwo sił NATO.

Kontrowersyjny polityk znaleziony martwy

Shoichi Nakagawa, były japoński minister finansów, nie żyje. Polityk zmarł w nocy z soboty na niedzielę w swoim domu w Tokio. W lutym tego roku Nakagawa ustąpił z piastowanego stanowiska po tym, jak na konferencji prasowej po szczycie G7 pojawił się najprawdopodobniej pod wpływem alkoholu.

Rozmowy o atomie w Iranie

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohamed ElBaradei przybył do Teheranu. Ma ustalić, kiedy inspektorzy agencji odwiedzą zakłady nuklearne w Kum - podało państwowe radio irańskie. Przeprowadzi rozmowy m.in. z szefem Irańskiej Organizacji Energii Atomowej i z innymi urzędnikami.

Torysi mają dylemat. A Berlusconi "szczęśliwy"

Przyjęcie Traktatu z Lizbony przez Irlandczyków stawia w trudnej sytuacji lidera brytyjskiej opozycji - Davida Camerona. Wymusza na nim sprecyzowanie polityki wobec Unii, w czasie bardzo dla niego niedogodnym, tj. przed wyborami - powiedział publicysta dziennika "The Independent" Michael Brown. Z kolei włoskie władze nie kryją radości - i zaznaczają, że czekają teraz już tylko na dwa kraje.