G7 nie wierzy w szybkie ożywienie światowej gospodarki

Stambuł jest obecnie stolicą finansową świata. Dopiero co - w sobotę - zakończył się tam szczyt G7, a przed dorocznym szczytem Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego zjechało tam kilkanaście tysięcy ministrów, urzędników, finansistów, ludzi mediów z ponad 180 krajów.

Błoto zalało domy i ulice. Rośnie liczba ofiar

Do 24 wzrosła liczba zabitych w wyniku lawin błotnych i powodzi na Sycylii. Jak powiedział dziennikarzom premier Silvio Berlusconi – ten tragiczny bilans może nawet dwukrotnie wzrosnąć, bo 30 osób nadal jest poszukiwanych.

Suu Kyi rozmawiała z juntą o sankcjach?

Przywódczyni opozycji w Birmie, Aung San Suu Kyi, spotkała się z jednym z ministrów junty - powiadomił jej adwokat. Wcześniej wysłała list, w którym proponuje pomoc w zabiegach o zniesienie sankcji nałożonych na kraj przez Zachód.

Buzek: Kaczyński podpisze, uwaga z naciskaniem Klausa

Po irlandzkim "tak" prezydent Lech Kaczyński podpisze Traktat z Lizbony, ale trzeba uważać z naciskami na prezydenta Czech, Vaclava Klausa – uważa szef europarlamentu, Jerzy Buzek. Premier Donald Tusk podkreśla, że szybsza ratyfikacja Traktatu leży w interesie Polski i informuje, że rozmawiał na razie "ogólnie" o podziale miejsc w Komisji Europejskiej z jej szefem, Jose Barroso.

Setki tysięcy bronią wolnych mediów

Wielka manifestacja w obronie wolności prasy we Włoszech. Organizatorzy twierdzą, że wzięło w niej udział 300 tysięcy ludzi. Przedstawiciele rządu Silvio Berlusconiego uznali tę inicjatywę za "śmieszną".

Afgański policjant strzelał do Amerykanów

Dwóch amerykańskich żołnierzy zginęło zastrzelonych przez afgańskiego policjanta w czasie wspólnego patrolu. Po strzelaninie funkcjonariusz uciekł - poinformował w sobotę przedstawiciel afgańskich władz.

"Dalej burz mury, dalej buduj mosty"

To wielki dzień dla przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso. W sobotę rano dostał prezent od Irlandii, po południu Nagrodę Kwadrygi. - Dialog, kompromis i solidarność to wartości, które pozwalają walczyć z wirusem partykularnych interesów, burzyć mury w Europie oraz budować mosty - mówił w sobotę w Berlinie premier Donald Tusk w laudacji na jego cześć.

Irlandzkie "TAK" znów jednoczy Europę

Zgodne "TAK" powiedzieli Irlandczycy Traktatowi z Lizbony, reformującemu Unię Europejską. Dzięki temu na przeszkodzie do ratyfikacji brakuje już tylko podpisów Polski i Czech.

"Wielki dzień Irlandii i Europy"

Referendum ws. Traktatu Lizbońskiego zakończyło się sukcesem. Europejscy politycy już składają Irlandii gratulacje. - To wielki dzień Irlandii i Europy - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Wtórował mu szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - Z wielkim zadowoleniem witam rezultat irlandzkiego referendum - mówił po ogłoszeniu częściowych wyników. Z gratulacjami dla Barroso i całej Unii do Berlina poleciał premier Donald Tusk.

Traktat w rękach Kaczyńskiego i Klausa

Irlandczycy poparli w referendum Traktat Lizboński - ogłosił premier Zielonej Wyspy Brian Cowen. Teraz losy dokumentu leżą w rękach dwóch polityków: prezydentów Polski Lecha Kaczyńskiego i Czech Vaclava Klausa.

13-latek został ojcem

13-latek z Manchesteru został jednym z najmłodszych ojców w Wielkiej Brytanii. Matka dziecka to jego 16-letnia koleżanka. O całej sprawie informuje sobotni "Daily Mirror".

Wielka awaria systemu. Brytyjczycy nie latają

Wszystkie transatlantyckie loty z Wysp Brytyjskich zostały uziemione z powodu awarii systemu kontrolującego ruch lotniczy. Usterka pojawiła się na lotnisku Prestwick Airport w Szkocji około 08.00 rano czasu lokalnego, powodując opóźnienia lotów w całym kraju.

Ofiar szukają pod błotem

Trwa akcja ratunkowa w dwóch miejscowościach niedaleko Mesyny na Sycylii, które zostały zniszczone w wyniku ulew i lawin błotnych. Według miejscowych władz, zginąć mogło nawet 50 osób. Dotychczasowy bilans mówi o 19 ofiarach.

Uratował go sms. "Wyciągnęli mnie po 10 godz."

Władze Indonezji nie mogą doliczyć się ofiar trzęsienia ziemi. Najprawdopodobniej tysiące ludzi nadal pozostają pod gruzami. Jednak pośród tych tragicznych wieści, są też historie dające nadzieję. Pewien właściciel apteki podczas trzęsienia znalazł się pod gruzami własnego domu. Uratował go sms do ojca z prośbą o pomoc.

Szanse ocalenia 4 tys. ludzi "równe zeru"

Szanse na uratowanie ponad 4 tys. ludzi uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi na Sumatrze są "równe zeru" - poinformował przedstawiciel misji ONZ w Dżakarcie. Oficjalnie potwierdzono już śmierć 777 osób, ONZ donosi o ponad 1100 ofiarach.

Polański nie zapłacił zadośćuczynienia?

Roman Polański ponad 16 lat temu zgodził się wypłacić 500 tys. dolarów Samancie Geimer w ramach ugody. Trzy lata później, w 1996 roku "transakcja" jeszcze nie została zrealizowana. Amerykański sąd ujawnił tajne do tej pory dokumenty w sprawie uprawiania seksu przez reżysera z 13-letnią wówczas Geimer.

Irlandia już wybrała. Tak dla traktatu?

Irlandczycy zdecydowali o przyszłości w Unii Europejskiej. W piątek późnym wieczorem zakończyło się referendum w sprawie ratyfikacji unijnego traktatu z Lizbony. Według pierwszych przewidywań, nieco więcej Irlandczyków miało zagłosować na "tak". Oficjalne wyniki w sobotę.

Zdjął turban, ale wygrał proces

31-letni policjant z Manchesteru wygrał proces o naruszenie godności i pośrednią dyskryminację. Gurmealowi Singhowi, który jest sikhiem, rozkazano zdjąć turban podczas szkolenia z pacyfikowania rozruchów ulicznych. Są uznał, że ten rozkaz naruszył jego godność.

Amerykanie zablokowali raport o zbrodniach Izraela

Rada Praw Człowieka odłożyła na pół roku decyzję ws. raportu na temat zbrodni popełnianych przez Palestyńczyków i Izrael w trakcie inwazji na Strefę Gazy. Powodem odroczenia była, jak to określono, "intensywna dyplomacja" prowadzona przez USA.

Zabiła czwórkę niemowląt i popełniła samobójstwo?

Szczątki czworga niemowląt znaleziono w berlińskim mieszkaniu dwa miesiące po tym, gdy ich matka popełniła samobójstwo. Choć policja nie podała przyczyny śmierci, media spekulują, że może to być kolejny przypadek dzieciobójstwa.

Wycofał film, bo aresztowano Polańskiego

Widzowie na festiwalu filmowym w Zurychu nie obejrzą dzieła francuskiego reżysera Jana Kounena. Reżyser zażądał wycofania swojego filmu "Coco Chanel et Igor Stravinsky" w proteście przeciwko aresztowaniu Romana Polańskiego.

Niemcy aresztowali człowieka Al-Kaidy

Niemieckie władze aresztowały mężczyznę podejrzewanego o rekrutowanie zwolenników Al-Kaidy i przygotowywanie materiałów wybuchowych. Posiadający podwójne, niemiecko-tureckie obywatelstwo Adnan V. został zatrzymany w czwartek.

Uśmiechnięty "dowód życia"

Dziewiętnaście Palestynek zwolnili Izraelczycy w zamian za "dowód życia" Gilada Szalita. Nagranie przedstawia uprowadzonego przed trzema laty izraelskiego żołnierza. Szalit, trzymający gazetę, często się na nim uśmiecha.

17 zabitych na Sycylii

17 osób nie żyje, a 20 zostało rannych - to tragiczny bilans powodzi i lawin błotnych, które zdewastowały Sycylię po nocnym oberwaniu chmury. 10 osób uznawanych jest za zaginione. Bilans podany przez miejscowe władze wciąż jest niepełny.

Rosja grozi Ameryce za Gruzję

Rosja w sposób adekwatny odpowie na działania USA, które zapowiedziały, że nie tylko nie uznają niepodległości separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej, ale też będą przeciwdziałać takim krokom ze strony innych państw - poinformował szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. - Abchazja jest i będzie niepodległa - zapowiedział minister.

Skandal pedofilski w żłobku

Koniec telefonów komórkowych w brytyjskich żłobkach? Niewykluczone. A wszystko przez aferę pedofilską w Plymouth, gdzie pracownica żłobka za pomocą komórki robiła obsceniczne zdjęcia podopiecznym. Dyskusja, która rozgorzała na Wyspach dotyczy też konieczności lepszej weryfikacji osób pracujących z dziećmi.

Tysiące ludzi wciąż pod gruzami

Około 3 tys. osób może wciąż być uwięzionych pod gruzami po trzęsieniach ziemi, które nawiedziły w środę i czwartek Indonezję - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Międzynarodowe zespoły ratowników ciągle przylatują na Sumatrę w nadziei, że odnajdą kogoś żywego pod gruzami.

Polański dobry, a Berlusconi zły?

Do niemalże ogólnoświatowej dyskusji nad losem aresztowanego w Szwajcarii Romana Polańskiego dołączyła włoska prasa. Prawicowe dzienniki pytają, dlaczego świat kultury stanął w obronie "pedofila Polańskiego", a atakują za nieobyczajne zachowanie premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

Filipiny czekają na apokaliptyczny żywioł

Może wiać nawet 230 km na godzinę i z każdą minutą zbliża się do lądu. Władze Filipin ogłosiły stan klęski żywiołowej na terenie całego kraju w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Parma.