Nie śpisz? Dorwie cię wirus

Sen krótszy niż siedem godzin, znacząco zwiększa ryzyko przeziębienia. Liczy się nie tylko ilość, ale również jakość snu. To wynik badań naukowców ze Stanów Zjednoczonych.

Czeska mistyfikacja unijna

Europejska mapa stereotypów - prowokacyjna wystawa w siedzibie Rady UE inaugurująca czeską prezydencję - okazała się mistyfikacją. Miała być projektem angażującym artystów z całej Europy... Tymczasem, ku "niemiłemu zaskoczeniu", zmontowana została w całości przez jednego czeskiego rzeźbiarza Davida Cerny'ego.

Policja z gazem na Łotyszy

Ponad 10 tys. Łotyszy wyszło we wtorek na ulice. Domagali się rozpisania przedterminowych wyborów. Potem doszło do zamieszek. Policja użyła gazu łzawiącego i pałek.

Możliwe sankcje na Rosję i Ukrainę

Rośnie irytacja w unijnych szeregach wokół sporu gazowego między Rosją a Ukrainą. Szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Jacek Saryusz-Wolski uważa, że Unia Europejska powinna nałożyć sankcje na oba państwa, Rosję i Ukrainę, jeżeli gaz nie zacznie płynąć "natychmiast".

Sprawa Polańskiego zamknięta?

Czy doczekamy się szybkiego zakończenia sprawy Romana Polańskiego? Samanta Geimer, z którą Polański uprawiał seks, kiedy ta miała 13 lat, chce zakończenia procesu w ciągnącej się ponad 30 lat sprawie. Amerykanka właśnie złożyła wniosek w sądzie w Los Angeles.

USA muszą uznać "potrzeby" Izraela

Niemal pewna kolejna szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton mówi: Stany Zjednoczone muszą uznać "potrzeby bezpieczeństwa" Izraela, dostrzegając "uzasadnione" polityczno-gospodarcze plany Palestyńczyków.

Polak zginął na nartach

Zginął polski narciarz. Przy dużej prędkości, zjeżdżając z nartostrady w czeskich Karkonoszach uderzył w drzewo - śmierć poniósł na miejscu, poinformowała czeska policja.

Polacy z "Sirius Star" za 14 dni w kraju

Dwóch Polaków: kapitan i inżynier elektryk ze zwolnionego przez piratów supertankowca "Sirius Star" powinni wylądować w kraju za dwa tygodnie - ocenia rzecznik resortu spraw zagranicznych Piotr Paszkowski. Niebawem jednostka dotrze do portu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie do marynarzy dołączą najbliższe rodziny.

Eksplozja na Kaukazie

Wiele osób może znajdować się pod gruzami budynku rządowego w północnokaukaskiej Inguszetii, który nad ranem wyleciał w powietrze. Wciąż nie wyklucza się, że przyczyną eksplozji mógł być zamach. Osiem osób zginęło, a 22 są ranne, w tym co najmniej trzy ciężko.

Gazprom o kryzys gazowy oskarża Amerykanów

- Wygląda na to, że oni tańczą do melodii granej nie w Kijowie, ale poza krajem - oświadczył niespodziewanie wiceszef Gazpromu Aleksander Miedwiediew, zrzucają winę za kryzys gazowy na... Stany Zjednoczone.

Kamienowanie za cudzołóstwo

Okrutna kara za cudzołóstwo spotkała dwóch Irańczyków w Meszchedzie na północnym wschodzie kraju. Zostali oni ukamienowani. Trzeciemu skazanemu udało się uciec.

Urzędnicy obrażali Mahometa

Urzędnicy holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości bawili się w trakcie pracy Wikipedią. Niezbyt niewinnie, bo przy haśle "Mahomet" wpisywali informacje, które mogłyby wywołać wściekłość muzułmanów.

Pedofil wygrał pół miliona dolarów

Z pewnością organizatorzy loterii na Alasce nie spodziewali się, że jej zwycięzca będzie zaprzeczeniem szczytnego celu gry - pomocy ofiarom przestępstw seksualnych.

Ostrzał Izraela z Jordanii?

Po niewyjaśnionych strzałach ze strony Syrii, teraz do izraelskich żołnierzy strzelano zza jordańskiej granicy - podało dowództwo armii Izraela w Jerozolimie. Jordania zaprzecza.

Piraci zginęli, bo bali się rabunku

Choć otrzymali okup za porwany supertankowiec "Sirius Star", piraci mieli jednak wyjątkowego pecha. Przynajmniej pięciu z nich, którzy tego samego dnia zmarli. Jeden z piratów opowiada CNN, jak do tego doszło.

Ranking wolności: Rosja w dół, Irak w górę

Polityczna wolność na świecie ma się całkiem nieźle, ale wciąż nie jest najlepiej - uznała w swoim raporcie organizacja Freedom House. W rankingu wolności spadła m.in. Rosja i Grecja, wyższą lokatę niż w ubiegłych latach ma za to Irak i Malezja.

"Żelazna pięść" się zaciska

Budynki w płomieniach, ostrzał z powietrza. Ostra kanonada od strony morza - "żelazna pięść" izraelskiej armii, jak wyraził się premier Ehud Olmert, powoli zaciska pętlę wokół miasta Gaza.

Francja chowa komórki przed swoimi dziećmi

Nad Sekwaną rusza wielka kampania, która ma uświadomić rodzicom, jak groźna dla zdrowia ich pociech może być przenośna słuchawka. - A wszystko ponoć dlatego, że francuski minister środowiska wystraszył się wyników badań szwedzkich naukowców, którzy odkryli, że dzieci używające telefonów komórkowych pięć razy częściej chorują na raka mózgu niż te, które z komórkową technologią są na bakier - pisze "Polska".

Polska to zakonnicy z gejowskim sztandarem

Nad wejściem do budynku Rady UE zawisła kontrowersyjna wystawa. 27 prac ma wyśmiewać narodowe stereotypy i uprzedzenia krajów członkowskich. Dostało się wszystkim - nasz kraj symbolizuje grupa duchownych wznoszących... gejowską, różnokolorową flagę. Niektórzy się śmieją, ale inni już wróżą dyplomatyczne protesty. I się nie mylą. - To pójście na łatwiznę w wyjątkowo złym guście - mówi nam europoseł Marcin Libicki.

Nieżyjąca matka urodziła córkę

Medycyna wciąż zaskakuje. W jednym z brytyjskich szpitali na świat przyszło dziecko, mimo że jego matka od dwóch dni była w stanie śmierci klinicznej.

Izrael skarży się na antysemicką falę

Izraelski atak na Strefę Gazy wzbudził falę protestów na całym świecie. Izraelska minister spraw zagranicznych Cipi Liwni uważa, że często towarzyszy im "fala antysemickich aktów".

ONZ potępia operację w Gazie

O "potępieniu operacji izraelskiej" w Strefie Gazy mówi rezolucja, którą niejednogłośnie przyjęła Rada Praw Człowieka ONZ. Czesi tymczasem chcą zwołania międzynarodowej konferencji o palestyńsko-izraelskim konflikcie.

Niemiecki neonazista się cieszy

Niesławny niemiecki neonazista Horst Mahler znów zakpił ze sprawiedliwości. Nie tylko przyznał się przed sądem do negowania Holokaustu, a nawet powtórzył swoje poglądy podczas procesu.

Amerykanie komplikują życie podróżnikom

Do tej pory obywatele państw, którzy bez wiz wjeżdżali do Stanów Zjednoczonych, musieli po wylądowaniu wypełnić jedynie kwestionariusz. Teraz przepisy się skomplikowały.

W Szkocji najczęściej bije się Polaków

Polscy imigranci w Szkocji są najczęstszymi ofiarami przestępstw o podłożu narodowościowym – wynika z raportu Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. Szkocka policja potwierdza, że Polacy są "najczęściej wybieranym celem" przez sprawców tzw. hate crimes - przestępstw nienawiści.

Premier każe: ministrowie do blogów!

Jak się zbliżyć do społeczeństwa, gdy jest się członkiem rządu? Zdaniem kazachstańskiego premiera jest to wyjątkowo proste - stworzyć bloga. Natychmiast.

Pokochać robota

Pomoże wstać z łóżka, podać ubranie, przyrządzić posiłek, a na koniec powiedzieć jeszcze "smacznego". W szybko starzejących się społeczeństwach takie "robo-gosposie" są na wagę złota. I nic dziwnego, że pojawienie się osobnika o nazwie Twendy-One budzi wielkie nadzieje.

Europa wyciąga wnioski z gazowej wojny

Jeszcze w styczniu może się okazać, że zakręcenie kurka przez rosyjski Gazprom odniosło skutek odwrotny od oczekiwanego przez Kreml. Być może jeszcze w tym miesiącu przyspieszenia nabierze europejski projekt gazociągu Nabucco.

Ostatnie słowa Busha

Porady dla Baracka Obamy, wizja przyszłości i przyznanie się do błędów - to wszystko można było usłyszeć podczas ostatniej konferencji prasowej Georga W. Busha jako prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Więźniowie z Guantanamo trafią do Finlandii?

Finlandia "nie jest przeciwna" i może udzielić azylu grupie więźniów z amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie - oświadczyli przedstawiciele ministerstwa spraw zagranicznych tego kraju. Przyjęcie podejrzanych o terroryzm rozważają także Niemcy, Portugalia i Hiszpania.