Talibowie: mamy ciała żołnierzy NATO

Talibowie utrzymują, że mają ciała dwóch żołnierzy NATO, którzy zaginęli w środę Afganistanie - podała agencja Reutera. Wcześniej w piątek Sojusz podał, że wojskowi, nieznanej narodowości, nie wrócili z rutynowej misji zaopatrzeniowej w zachodniej części kraju.

Ukraina: zmarło już 109 osób

Już 109 osób zmarło na Ukrainie z powodu pogrypowego zapalenia płuc - oto najnowszy bilans epidemii, z którą od tygodnia walczą nasi wschodni sąsiedzi. W czwartek wiceminister zdrowia Zinowij Mytnyk mówił o 95 ofiarach. Szybko rośnie też liczba chorych.

KE: szczepienia są najlepszą ochroną. Polskie władze nie wierzą

- Komisja Europejska uważa, że szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 są najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i ochrony obywateli UE - powiedziała w piątek rzeczniczka KE ds. zdrowia Nina Papadulaki. Premiera Donalda Tuska to nie przekonuje, a minister zdrowia Ewa Kopacz twierdzi wprost, że szczepionki nie są bezpieczne.

Krzyże zostaną w klasach

Mimo orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, według którego krzyże w szkołach to naruszenie "wolności religijnej uczniów", premier Włoch Silvio Berlusconi nie zamierza nakazywać zdjęcia krzyży.

Są przypadki ciężkich powikłań po szczepieniu

W Szwecji trwa akcja masowych szczepień przeciwko wirusowi grypy. Nie każdy dobrze reaguje jednak na lek. Jak dowiedziała się TVN24 w sztokholskim Zarządzie Głównym ds. Zdrowia i Opieki Społecznej, w całym kraju wystąpiło wiele powikłań po przyjęciu szczepionki, w tym cztery wstrząsy.

W rosyjskich mediach zawrzało po wypowiedzi Sikorskiego

W rosyjskich mediach huczy po wystąpieniu Radosława Sikorskiego w Waszyngtonie. "Ocieplenie między Moskwą i Warszawą (...) może zakończyć się nową spiralą konfrontacji" - ocenia "Kommiersant". Komentator radia Echo Moskwy uznał je za "połączenie manii prześladowczej z manią wielkości". "Komsomolskaja Prawda" widzi w nim przejaw "starej, antyrosyjskiej polityki Polski".

Polska przeciwko potępieniu Izraela

Polska, Niemcy, Ukraina, Włochy, USA i Izrael - między innymi te kraje były przeciwko przyjęciu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ raportu misji informacyjnej ONZ na temat naruszania praw człowieka w trakcie działań wojennych w Strefie Gazy na przełomie ubiegłego i obecnego roku, tzw. raportu Goldstone'a.

Litwa: polskie nazwiska tylko "pomocniczo"

Litewski Sąd Konstytucyjny orzekł, że Polacy-obywatele Litwy w paszportach mogą mieć zapis swego nazwiska w formie oryginalnej, ale nie na pierwszej stronie dokumentu, tylko na dalszych jego stronach, jako zapis pomocniczy. Polskiej mniejszości taki wyrok nie zadowala.

Czas wyrzucić Turcję z NATO?

Ostatnie posunięcia tureckiego rządu każą konserwatywnemu "Washington Post" zastanowić się, czy dla Ankary jest miejsce w NATO. Zdaniem Davida Schenkera z Instytutu Polityki Bliskowschodniej w Waszyngtonie, autora artykułu w "WP", nie jest to pytanie absurdalne.

Zmarła 13. ofiara masakry w bazie wojskowej

Zmarła 13. ofiara strzelaniny w bazie wojskowej Fort Hood w Teksasie, informuje BBC. Oficer wojsk lądowych, który otworzył ogień, żyje. Został postrzelony przez żandarmerię i przebywa w szpitalu - powiedział generał Rob Cone, dowódca bazy. Sprawca, 39-letni major Nidal Malik Hasan, był wojskowym psychiatrą.

Będą głodować przez CO2

Ponad miesiąc głodówki zafundują sobie ekolodzy z różnych państw, którzy chcą w ten sposób uczulić opinię publiczną na problem globalnego ocieplenia przed grudniowym szczytem w Kopenhadze.

Merkel nie zapomina o Solidarności

Upadek muru berlińskiego to symbol końca komunizmu, ale nie należy zapominać o Polakach, Węgrach i Czechach i ich wkładzie w rozkład systemu, uważa kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Wpadł gang porywaczy niemowląt

Meksykańska policja rozbiła gang kradnący niemowlęta z jednego z prywatnych szpitali - poinformowała w piątek meksykańska prokuratura. Dzięki akcji swoje dziecko odzyskała matka.

Porozumienie z opozycją legło w gruzach

Wypracowane przed tygodniem porozumienie, które miało zakończyć kilkumiesięczny kryzys w Hondurasie, legło w gruzach. Przywódcy zamachu stanu z 28 czerwca postanowili stworzyć rząd bez udziału obalonego prezydenta Manuela Zelayi.

Chavez wysyła wojsko na granicę

Po serii incydentów granicznych prezydent Wenezueli Hugo Chavez wysłał na granicę z Kolumbią 15 tys. żołnierzy. Chavez zapewnia, że uzbrojenie pogranicza jest konieczne dla zapewnienia tam bezpieczeństwa, walki z przemytem narkotyków i kolumbijską partyzantką.

Rosjanie "nie zrozumieli" Sikorskiego

Rosyjscy dyplomaci są "głęboko zdumieni" i "mało rozumieją" wypowiedź szefa polskiej dyplomacji, który - według rosyjskich mediów - zaproponował rozmieszczenie wojsk amerykańskich na terytorium Polski.

Iran testował projekt broni nuklearnej?

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował w piątkowym wydaniu, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zażądała od Iranu wyjaśnień w sprawie nowych dowodów, wskazujących na to, że Teheran przeprowadzał eksperymenty z komponentami broni nuklearnej - podała agencja Reutera.

Rosja pomoże Ukrainie

Nie tylko Polacy chcą pomóc swoim sąsiadom w zwalczeniu epidemii A/H1N1. Premier Rosji Władimir Putin obiecał w czwartek telefonicznie ukraińskiej premier Julii Tymoszenko pomoc w walce z epidemią grypy.

Koka i hera dobrze idą w Unii

Najczęściej używanym narkotykiem w Unii Europejskiej pozostaje marihuana, ale jej konsumpcja spada, natomiast rośnie popularność kokainy i heroiny - wynika z opublikowanego w czwartek dorocznego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Żołnierze ukarani za gwałty i porwania

50 żołnierzy sił pokojowych ONZ zostało ukaranych za popełnienie przestępstw i nadużyć na tle seksualnym - podały w czwartek źródła ONZ w Genewie. Wymierzono im kary od obniżenia stopnia wojskowego do ośmiu miesięcy więzienia.

CSU znów chce Steinbach

Niemiecka CSU chce w radzie przyszłego muzeum wysiedleń umieścić Erikę Steinbach. - Trudno wyobrazić sobie je (...) bez znaczącego współudziału przewodniczącej Związku Wypędzonych Eriki Steinbach - powiedział w rozmowie z tygodnikiem "Spiegel" premier Bawarii i szef CSU, Horst Seehofer.

Zabójcy rosyjskiej dziennikarki zatrzymani?

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymała podejrzanych o zabójstwo znanego prawnika Stanisława Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej. Według Aleksandra Bortnikowa, dyrektora FSB, przestępcy należą do jednego z radykalnych ugrupowań nacjonalistycznych.

Piraci uprowadzili grecki statek

Morscy piraci uprowadzili kolejny statek. Tym razem na Oceanie Indyjskim porwany został grecki masowiec "MV Delvina", pływający pod banderą Wysp Marshalla. Na jego pokładzie znajdowała się 21-osobowa załoga.

Proces Karadżicia odroczony

Radovan Karadżić przed ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii, stanie dopiero 1 marca 2010 roku. W czwartek sąd oświadczył, że wyznaczy adwokata, który będzie reprezentował byłego przywódcę bośniackich Serbów, oskarżonego o zbrodnie przeciw ludzkości i ludobójstwo. Proces został odroczony, by adwokat miał czas na przygotowanie.

"Argumenty Kopacz to populizm"

Populizm, który skutkuje narażeniem na ryzyko pandemii dzieci i ludzi starszych - tak Europejska Agencja ds. Leków komentuje dla RMF FM wypowiedzi polskiej minister zdrowia. Ewa Kopacz od kilku dni powtarza, że nasz rząd nie kupił jeszcze szczepionek na A/H1N1, bo nie są znane ich skutki uboczne.

Białoruś uzna Abchazję i Osetię?

Bardzo możliwe, że Białoruś uzna niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Szef administracji prezydenta kraju, Uładzimir Makiej zapowiedział, że w przyszłym tygodniu białoruski parlament rozpatrzy kwestię uznania tych dwóch separatystycznych republik, które odłączyły się od Gruzji.

Ukraina: 633 tys. chorych, 95 zmarło

Z Ukrainy napływają nowe, coraz bardziej niepokojące informacje dotyczące liczby ofiar grypy. Z najnowszego raportu, opublikowanego przez ministerstwo zdrowia, chorych jest 633 tysiące. Na tę chorobę zmarło już 95 osób, w tym dziewięcioro dzieci, siedem kobiet w ciąży oraz sześciu lekarzy.

"Nowa tarcza mniejszym złem"

Kolejna sprzeczna ocena rosyjskich władz na temat tzw. nowej tarczy antyrakietowej Stanów Zjednoczonych. Szef wywiadu wojskowego (GRU) generał Aleksandr Szlachturow nazwał ją "mniejszym złem", w porównaniu z poprzednim, planowanym przez USA systemem obrony przeciwrakietowej.