1900 stron zdrowia USA

Ma 1900 stron i jej celem jest zapewnienie ubezpieczenia medycznego dla 36 milionów nieubezpieczonych Amerykanów. Chodzi o końcowy projekt ustawy o reformie opieki zdrowotnej, który w czwartek przedstawiła demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Polska nie przeforsuje swojej wizji na szczycie?

Projekt wniosków końcowych rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE nie przewiduje postulowanych przez Polskę propozycji - donosi PAP, która dotarła do dokumentu. Chodzi o konkretne rozwiązania ws. podziału obciążeń finansowych poszczególnych członków Unii, związane ze wsparciem najbiedniejszych krajów świata. - Będzie bardzo trudno osiągnąć kompromis, jeśli najbogatsze kraje nie wykażą elementarnego poczucia przyzwoitości - powiedział szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.

Polak połączy Kopenhagę

Most, który zaprojektował Cezary Bednarski - polski architekt mieszkający w Wielkiej Brytanii - wygrał międzynarodowy konkurs na projekt mostu, który stanie w centrum Kopenhagi.

Strzelanina w synagodze

Zamaskowany mężczyzna otworzył ogień w synagodze w North Hollywood w Kalifornii - podała lokalna policja. Dwóch mężczyzn zostało rannych w nogi.

Politkowska w Tbilisi

Gruzini uczczą pamięć Anny Politkowskiej, zamordowanej rosyjskiej dziennikarki i obrończyni praw człowieka. Imieniem kobiety ujawniającej dokonywane przez Rosjan zbrodnie w Czeczenii zostanie nazwana jedna z ulic w stolicy kraju, Tbilisi.

Irański atom wciąż w zawieszeniu

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej dostała od Teheranu wstępną odpowiedź dotyczącą irańskiego paliwa nuklearnego. Wcześniej prezydent Mahmud Ahmadineżad mówił, że Iran jest gotowy współpracować w sprawie paliwa nuklearnego, ale nie wycofa się "ani o jotę" ze swoich praw do atomu.

"Zabraliśmy zakładników z jachtu"

Statek porwanej przed niespełna tygodniem pary Brytyjczyków znaleziono na wodach międzynarodowych w pobliżu Somalii. - Zabraliśmy zakładników z jachtu - powiedział agencji Reutera podający się za jednego z piratów człowiek o imieniu Hasan.

W Kaszmirze będzie spokojniej?

W geście dobrej woli wobec miejscowych separatystów Indie zapowiedziały wycofanie z kontrolowanego przez siebie Kaszmiru 15 tys. żołnierzy.

Litwini zgodzą się na polskie nazwiska?

Litewskie władze od lat nie zgadzają się na polską pisownię nazwisk w paszportach. To czy zmienią swoją politykę, będzie zależeć między innymi od opinii litewskiego Sądu Konstytucyjnego.

Zamiast kiszonki heroina

Z wyglądu zwykłe plastykowe naczynia z kiszoną kapustą, ale w środku zamiast pożywnego przetworu ponad 50 kilogramów heroiny. Fałszywa kiszona kapusta znalazła się w rękach bułgarskiej policji.

Kłótnia o prysznic Sarkozy'ego

Ujawniona przez francuską Izbę Obrachunkową rozrzutność Paryża podczas unijnej prezydencji w 2008 r. rozgrzewa opinię publiczną nad Sekwaną. Szczególną ciekawość i rozdrażnienie skupia sprawa przenośnego prysznica dla prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Kim strzela ślepakami?

Północnokoreańska próba rakietowa z 12 października okazała się kompletnym niewypałem, podało Radio Free Asia.

Szef NATO: Palestyna powinna istnieć

Państwo palestyńskie powinno powstać, żeby uspokoić sytuację na Bliskim Wschodzie - powiedział sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Allah to nie to samo co Bóg

Słowa "Allah" nie można używać na określenie chrześcijańskiego Boga, ponieważ jest ono przypisane do islamu i może urazić muzułmanów - zadekretowały malezyjskie władze i dlatego też skonfiskowały w ostatnich miesiącach ponad 15 tys. egzemplarzy Biblii importowanej z Indonezji.

A/H1N1 niebezpieczna dla kobiet w ciąży

Świńska grypa jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. We wczesnym okresie zagraża płodowi, w ostatnim trymestrze - matce. - Prawie umarłam - mówi Aubrey Obgyn, która zachorowała na A/H1N1. Jej mąż musiał wybierać między życiem żony a dziecka.

Wciąż szukają ofiar zamachu

W Peszawarze ratownicy cały czas szukają ciał kolejnych ofiar wielkiego środowego zamachu. Do tej pory za zabitych uznano 105 osób.

Premier zaprosił, prezydent nie wpuścił?

Ekspert ONZ Manfred Nowak miał zbadać w Zimbabwe stan przestrzegania w kraju praw człowieka. Nie zbada, bo mimo zaproszenia od samego premiera Zimbabwe, został deportowany.

"To ciemny i nieuzasadniony obraz Benedykta XVI"

Watykan kontra niepokorny teolog. Najpierw Hans Kueng skrytykował papieża za "głód władzy", czyli propozycję przyjęcia do Kościoła katolickiego pragnących powrócić anglikanów. "L'Osservatore Romano" odpowiada: to nieuzasadniony atak.

Nauczyciele pobili się z policją

Nauczyciele starli się z policją na ulicach stolicy Chile Santiago. Belfrowie gwałtownie domagali się zaległych premii, władza odpowiedziała armatkami wodnymi.

NATO do Afgańczyków: nie dajcie się

NATO wezwało obywateli Afganistanu, by uczestniczyli w kolejnej turze wyborów prezydenckich. - Nie dajcie się zastraszyć talibom, oni dowiedli, że są wrogami ludu afgańskiego - napisał w komunikacie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Więcej na Irak, mniej na zbrojeniówkę

680 mld dolarów - tyle wyniesie budżet obronny USA w przyszłym roku według ustawy, którą podpisał Barack Obama. Administracji prezydenta udało się obciąć część kosztownych wydatków na zbrojeniówkę, a jednocześnie zwiększyć wydatki na Irak i Afganistan.

Fidel w "doskonałej formie"

Fidel Castro jest w doskonałej formie - uznała szefowa WHO Margaret Chan, która przez dwie godziny rozmawiała z przywódcą kubańskiej rewolucji. Chan jest z wykształcenia lekarzem.

Sikorski przekazał Kaczyńskiemu instrukcje

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w środę z prezydentem Lechem Kaczyńskim i przekazał mu stanowisko rządu na rozpoczynający się w czwartek w Brukseli szczyt Unii Europejskiej - poinformował rzecznik MSZ Piotr Paszkowski.

Departament Stanu zabiera głos ws. wypowiedzi ambasadora

Domniemana "gafa" ambasadora Lee Feinsteina była rezultatem błędnego przetłumaczenia jego wypowiedzi w telewizji TVN 24 - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ian Kelly dziennikowi "Washington Times". Zdaniem TVN tłumaczenie "precyzyjnie oddawało ducha" wypowiedzi ambasadora.

ONZ potępiło Amerykę za Kubę

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów (167 do 3) potępiło w środę amerykańską blokadę handlową Kuby, utrzymywaną od 1962 roku, i wezwało Waszyngton do jej zniesienia. To już 18 tego typu głosowanie w ciągu ostatnich 18 lat - wszystkie zakończyły się wezwaniem do zniesienia sankcji.

Szwajcarzy ograniczą turystykę śmierci

Szwajcarski rząd planuje zmianę prawa tak, by kraj przestał być Mekką dla tych, którzy w majestacie prawa chcą popełnić samobójstwo. - Nie mamy interesu jako kraj w tym, by być atrakcyjnym dla samobójczej turystyki – powiedziała w środę szwajcarska minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf na konferencji prasowej w Bernie.

Przyszłość lotów kosmicznych wystartowała

Prototyp rakiety Ares I-X wystartował z centrum lotów kosmicznych im. Kannedy'ego na Florydzie. Ares I-X może być amerykańskim oknem na kosmos po wycofaniu floty wahadłowców w 2010 roku. Testowy lot trwał zaledwie 2 minuty i zdaniem NASA zakończył się sukcesem.

Klaus: To był ostatni warunek

Prezydent Czech Vaclav Kalus obiecał, że nie będzie stawiał dalszych warunków i podpisze Traktat Lizboński, jeśli zostanie spełnione jego ostatnie żądanie wyłączenia Republiki Czeskiej spod obowiązywania Karty Praw Podstawowych - oświadczył w środę dziennikarzom w Pradze czeski premier Jan Fischer.

20 osób zamieszanych w gwałt 15-latki

Aż 20 osób było zamieszanych w gwałt, lub patrzyło jak gwałcona jest 15-latka przed szkołą średnią w Kaliforni - twierdzą amerykańscy śledczy. Do wielokrotnego gwałtu doszło w sobotę wieczorem podczas szkolnej imprezy.

Nie będzie sankcji dla Iranu

Nowe sankcje nałożone na Iran, w związku z jego programem nuklearnym są mało prawdopodobne - uznał w środę Siergiej Prichodźko, doradca prezydenta Rosji Dimitrija Miedwiediewa ds. międzynarodowych.