Kostaryka prosi świat o pomoc

Bilans czwartkowego trzęsienia ziemi na Kostaryce wciąż rośnie. Według najnowszych danych zginęło 34 osoby, a 64 uznaje się za zaginione - podaje serwis internetowy CNN, powołując się na tamtejszy rząd. Kostaryka zwróciła się do świata z dramatycznym apelem o pomoc.

Gazem grzać nie można, atomem nie wolno

Słowacki rząd naruszy unijne przepisy, jeśli wprowadzi w życie swoją sobotnią decyzję o ponownym uruchomieniu reaktora w elektrowni jądrowej V1 w Jaslovskich Bohunicach - oświadczył w sobotę wieczorem rzecznik komisarza Unii Europejskiej ds. energii Andrisa Piebalgsa.

Solidarni z Gazą

Świat protestuje przeciwko izraelskiej operacji w Strefie Gazy. W demonstracjach w Europie i na Bliskim Wschodzie udział wzięły tysiące osób. Wszystkie manifestacje wyglądały podobnie - protestujący wznoszą antywojenne hasła i palą izraelskie flagi.

Tymoszenko podpisze umowę

Ukraińska premier Julia Tymoszenko prawdopodobnie podpisze umowę, którą w Moskwie wynegocjował premier przewodniczących Unii Czech Mirek Topolanek - donosi rosyjska agencja ITAR-TASS. Topolanek jest już w Kijowie, natomiast unijni obserwatorzy udają się do punktów przesyłowych na zachodniej i południowej granicy Ukrainy - poinformował Naftohaz.

Hamas: Ta operacja to "holokaust"

Lider Hamasu Chaled Meszal zapowiedział, że jego ugrupowanie nie weźmie pod uwagę zawieszenia broni w Strefie Gazy, dopóki Izrael nie zaprzestanie tam swej ofensywy i nie otworzy przejść granicznych.

Nazistowska propaganda z pierwszej ręki

- To lekcja historii z pierwszej ręki - przekonuje wydawca. - To próbka niebezpiecznej nazistowskiej propagandy - replikują przeciwnicy pomysłu. W Niemczech zaczęto wydawać przedruki niemieckich gazet z lat 1933-1945, w tym tak kontrowersyjnych, jak partyjny organ nazistów "Der Angriff".

Watykan - azyl dla dilerów

W Watykanie potrzebny jest przepis prawa dotyczący posiadania narkotyków - powiedział prokurator generalny trybunału Państwa Watykańskiego Nicola Picardi. Watykan nie ma do tej pory przepisów karzących za posiadanie i handel narkotykami.

"Tymoszenko wspiera wykręcanie rąk Ukrainie"

Zdaniem zastępcy szefa kancelarii Wiktora Juszczenki Rosja zachowuje się jak "mafioso", a premier Julia Tymoszenko nie chce denerwować swojego "cichego patrona" Władimira Putina. Zaś Moskwa sztuczne wywołała kryzys gazowy, by wzmocnić pozycję pani premier przed zaplanowanymi za kilkanaście miesięcy wyborami prezydenckimi.

Izrealczycy ostrzelali uchodźców

Działania wojenne w Strefie Gazy nie ustają. Armia izraelska poinformowała, że w 40 sobotnich nalotach zginęło co najmniej 15 członków Hamasu. Z kolei palestyńskie źródła medyczne donoszą, że od początku bombardowań zginęło 795 osób. Zdaniem Hamasu, więcej niż jedna trzecia ofiar Izraelczyków to dzieci.

Konstruktor bomb nie żyje

Siły indyjskie zaatakowały dwóch bojowników, podejrzanych o działalność terrorystyczną. Jeden z nich, domniemany specjalista od produkcji bomb odpowiedzialny za niedawny zamach, zginął. Operacja miała miejsce w Assamie, stanie w północno-wschodnich Indiach.

Niedźwiedzie zaglądają do okien

Słychać pukanie, ale zamiast zmarzniętego sąsiada do okien puka biały miś? To nie sen. Dla Polaków pracujących w Stacji Polarnej Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergenie to rzeczywistość.

Polański będzie sądzony w Los Angeles

Sprawy Romana Polańskiego sprzed 30 lat ciąg dalszy. Sąd w Los Angeles odrzucił w piątek wniosek adwokatów reżysera o przeniesienie rozprawy o seks z nieletnią do innego miasta.

Miało być pół miliona kibiców

Igrzyska olimpijskie miały być dodatkowym magnesem przyciągającym do Chin obcokrajowców, a okazały się turystyczną klapą. W zeszłym roku Państwo Środka odwiedziło dwa procent mniej zwiedzających, niż w 2007.

Nie ma co jeść, zjedzą słonie

Żołnierze armii Zimbabwe dostają racje mięsa słoni. Wojsko to oczko w głowie dyktatora Roberta Mugabe, ale i tak dotyka je fatalne sytuacja gospodarcza kraju. Zimbabwe było kiedyś spichlerzem Afryki. Teraz ONZ ocenia, że pomocy humanitarnej potrzebuje tam ponad 5 milionów ludzi.

"Wygooglali" porwane dziecko

9–letnia Natalia Maltais została uprowadzona przez własną babcię, która przewiozła ją ze stanu Massachussetts do Wirginii i ukryła w jednym z hoteli. Dziecko namierzono dzięki sygnałowi GPS w komórce i mapom Google.

10 mln ludzi zagrożonych głodem

Stan wyjątkowy w Kenii. Z powodu suszy głodem zagrożonych jest 10 milionów ludzi- poinformował w piątek kenijski rząd. Pierwsze działania, które mają poprawić sytuację w kraju, to zniesienie cła importowego na kukurydzę do następnych większych zbiorów.

Watykan apeluje o wynagradzanie gospodyń domowych

Pracują z miłości - ale dlaczego mają pracować za darmo - pyta jeden z dostojników Watykanu. "Finansowe uznanie" – czyli innymi słowy pensja dla pracujących w domu – to propozycja kardynała Ennio Antonellego, przewodniczącego Papieskiej Rady Rodziny.

USA: bliżej impeachmentu

Izba Reprezentantów stanu Illinois niemal jednomyślnie uchwaliła wszczęcie procedury impeachmentu, wobec gubernatora tego stanu Roda Blagojevicha. Gubernatora oskarżono o liczne przestępstwa korupcyjne.

Grecja znów niespokojna

Kamienie i gaz łzawiący poszły w ruch - ulice Aten znów zaroiły się od demonstrantów. W centrum greckiej stolicy protestujący starli się z policją.

Wywiad USA ma nowego szefa

Emerytowany admirał Dennis Blair jako dyrektor wywiadu, a były szef kancelarii Billa Clintona, Leon Panetta jako szef CIA - to nominacje ogłoszone w piątek przez prezydenta-elekta Baracka Obamę.

Stany szukają alternatywy dla tarczy w Polsce

Umowa o tarczy podpisana, a mimo to nadal do końca nie wiadomo czy jej elementy zostaną w Polsce rozmieszczone. Na wypadek gdyby nowa amerykańska administracja, Polska lub Czechy zrezygnowały z planów instalacji tarczy, ministerstwo obrony USA tworzy "alternatywy" - donosi dziennik "New York Times".

Komorowski nie chce na Litwę?

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odwołał zaplanowaną na przyszły tydzień wizytę na Litwie, gdzie miał wziąć udział w obchodach Dnia Obrońców Wolności. Dzień Obrońców Wolności upamiętnia ofiary poległe 13 stycznia 1991 roku w czasie ataku wojsk radzieckich na wieżę telewizyjną w Wilnie oraz gmach litewskiego Radia i Telewizji.

Nie będzie pokoju w Strefie Gazy?

Rozmowy pokojowe prowadzone pod auspicjami Egiptu ugrzęzły. Nie ma zgody, co do sposobu zagwarantowania bezpieczeństwa na granicy Izraela ze Strefą Gazy.

Uratowana Polka: "Trzymam za was kciuki, dziewczyny"

Pięcioosobowa polsko-palestyńska rodzina szczęśliwie wylądowała w Warszawie. - Jestem z jednej strony bardzo szczęśliwa, że wróciłam do Polski - mówiła w rozmowie z dziennikarzami Polka. - Z drugiej strony, tam została najbliższa rodzina męża (...), moje koleżanki, które były moją najbliższą rodziną.

Silne trzęsienie ziemi, rośnie liczba ofiar

Rośnie liczba ofiar silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Kostarykę - podała w piątek organizacja Czerwonego Krzyża. Zginęło czternaście osób, ponad dwieście zostało rannych.

Żąda zwrotu przeszczepionej nerki

Amerykański chirurg Dr Richard Batista, który osiem lat temu podarował nerkę swojej chorej żonie, po rozwodzie zażądał zwrotu organu lub pieniężnej rekompensaty. Wszystko przez to, że jak twierdzi, jego żona miała romans z innym mężczyzną jeszcze przed złożeniem pozwu do sądu.