Kadafi wygrał ze Szwajcarami

Po tym jak kordon policji otoczył szwajcarską ambasadę w Trypolisie, Berno dało za wygraną libijskim władzom. Trypolis domagał się od Szwajcarów przekazania libijskiemu wymiarowi sprawiedliwości skazanego na więzienie Szwajcara, który schronił się w budynku ambasady.

Upominek w formie Stalina 3D

Plakaty z Józefem Stalinem na okoliczność 9 maja, to jak się okazuje nie jedyny "stalinowski" pomysł moskiewskich władz. Moskiewska Duma Obwodowa planuje też zamówienie, jako nagrody, medalu "Józef Wissarionowicz Stalin" wykonanego w technologii 3D.

MI5 na celowniku śledczych

Scotland Yard już toczy śledztwo w sprawie tortur, którym na zlecenie brytyjskiego wywiadu mieli być poddawani brytyjscy obywatele. Niewykluczone, że niedługo ruszy śledztwo w pięciu kolejnych podobnych sprawach. Tym razem pod lupą śledczych może znaleźć się kontrwywiad.

Pytają Izrael o paszporty

Chociaż żaden rząd oficjalnie nie wiąże Mosadu z zabójstwem palestyńskiego terrorysty w Dubaju, to panuje powszechne przekonanie, że to właśnie izraelski wywiad stoi za śmiercią Mahmud al-Mabhuha. Sprawę komplikuje dodatkowo wykorzystanie przez zabójców paszportów Unii Europejskiej.

"Z Łukaszenką trzeba jak Reagan z Jaruzelskim"

Polski rząd i unijni politycy cały czas zastanawiają się jak i czy w ogóle ukarać władze w Mińsku za represje wobec miejscowych Polaków. Marek Bućko, były zastępca ambasadora RP na Białorusi, nie ma wątpliwości, że konieczne są sankcje. Szef polskiego MSZ mówi zaś o "wzmocnieniu polityki bezwarunkowości wobec Białorusi".

Po CO2 nadchodzi elektroniczny szmelc

ONZ ostrzegało już przed ocieplaniem klimatu, topnieniem lodowców, o przeludnieniu nie wspominając. Teraz Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) ostrzega przez gwałtownym wzrostem ilości odpadów elektronicznych.

Śmiertelna pomyłka NATO

Konwojem mieli poruszać się talibowie. Dowódcy sił koalicji w Afganistanie nie mieli wątpliwości - trzeba go zbombardować. Okazało się jednak, że w konwoju jechali cywile.

Burger islamizujący

Jedna z sieci francuskich fastfoodów postanowiła wykorzystać niezagospodarowaną niszę - muzułmanów, i wprowadziła na rynek nowy produkt - przygotowanego zgodnie z muzułmańskimi przepisami burgera. Nie wszystkim się to podoba.

Iran powiększy uranowy potencjał

Dwa nowe zakłady wzbogacania uranu powstaną w Iranie do końca marca 2011 r., zapowiedział szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

Haiti: jeszcze 100 tys. ofiar?

Ponad miesiąc po kataklizmie liczbę ofiar trzęsienia ziemi na Haiti nadal ciężko oszacować. Prezydent kraju obawia się, że do obecnego bilansu 200 tys. ofiar trzeba będzie dodać jeszcze 100 tys.

"To, co przechodzimy, jest niczym"

Nadzy, drżący, zakrwawieni - w ten sposób, klęcząc w deszczu w centrum Madrytu, około 50 aktywistów z organizacji praw zwierząt chciało zwrócić uwagę na cierpienia zwierząt zabijanych na futra.

Endeavour wrócił na Ziemię

Endeavour w poniedziałek nad ranem bezpiecznie wrócił na Ziemię. Prom z sześcioosobową załogą wylądował w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie.

Polak zginął pod lawiną

Polski turysta, którego przysypała lawina we włoskich Dolomitach, zmarł po przewiezieniu do szpitala. Przyczyną śmierci było wychłodzenie organizmu

Amerykanie coraz bardziej okrągli

Coraz łatwiej przeskoczyć niż obejść... statystycznego Amerykanina. Średni obwód pasa mężczyzny powiększył się od 1960 roku o 10 cm, a kobiety prawie o 17 cm.

Woda i chaos. 40 zabitych

- Zniszczenia są ogromne - relacjonował z Madery reporter TVN24. Portugalską wyspę w nocy z piątku na sobotę nawiedziły największe od 1993 r. nawałnice, powodując powodzie i osunięcia ziemi, w których zginęło co najmniej 40 osób. Wśród ofiar nie ma Polaków.

Kosztowni "nieostrożni" dziennikarze

Już 10 mln euro wydał francuski rząd na operację uwolnienia dwóch dziennikarzy uprowadzonych pod koniec ubiegłego roku w Afganistanie, narzeka szef francuskiego sztabu generalnego Jean-Louis Georgelin.

Rosjanie zmieniają zdanie: List jest. Winni dziennikarze

Jeszcze w sobotę ambasador Rosji w Polsce zapewniał, że nie dotarł do niego list prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym deklaruje chęć udziału w uroczystościach w Katyniu. W niedzielę Rosjanie twierdzą, że niczego takiego nie twierdzili, a winni są... dziennikarze. Kancelaria Prezydenta sprawę listu uważa za zamkniętą.

Holendrzy wycofają się planowo

Holendrzy nie zostaną w Afganistanie ani dłużej, jak prosiło NATO, ani krócej, jak żądali miejscowi socjaliści. Stojący na czele rozpadającego się rządu premier Jan Peter Balkenende zapowiedział, że holenderskie wojska najprawdopodobniej wycofają się z Afganistanu zgodnie z planem w tym roku.

Kobiety pojawią się w sądzie

Arabia Saudyjska szykuje nowe prawo, które ma ułatwić życie miejscowym kobietom. Niedługo prawniczki będą mogły pojawiać się w sądzie.

Trzech kandydatów na premiera

Po wygranych wyborach prezydenckich Wiktor Janukowycz próbuje skonstruować też chętny do współpracy rząd, który zastąpiłby gabinet pod kierownictwem jego rywalki Julii Tymoszenko. Janukowycz podał już nazwiska trzech kandydatów na stanowisko nowego premiera.

Madryt zapłaci terrorystom

Zazwyczaj światowe rządy nie płacą terrorystom za uwolnienie ich obywateli. Rząd Hiszpanii zrobi inaczej. Według hiszpańskich mediów, Madryt zapłaci 5 mln dolarów za uwolnienie trojga pracowników misji humanitarnej, porwanych w Mauretanii pod koniec listopada przez północnoafrykańskie skrzydło Al-Kaidy.

9 maja wróci Stalin?

Plakaty ze Stalinem na ulicach Moskwy to pomysł władz rosyjskiej stolicy na uczczenie 9 maja. Dyrektor Moskiewskiego Biura Praw Człowieka Aleksandr Brod uznaje pomysł za prowokację polityczną mera Moskwy.

Filipiński terrorysta nr 1 zabity?

Zamachy, porwania, zabójstwa - za to wszystko w ostatnich latach odpowiedzialna była islamska grupa rebeliancka Abu Sajafa. Filipińskie władze poinformowały, że jej szef został najprawdopodobniej zabity podczas walk na wyspie Jolo.

1,3 tys. dolarów za ziemię obiecaną

Zapłacili 1,3 tys. dolarów, by wyrwać się z afgańskiej mizerii do australijskiej ziemi obiecanej. Nie udało się - 21 Afgańczyków próbujących dostać się do Australii zatrzymała malezyjska policja.

Talibowie: pokoju nie będzie

Mimo natowskiej ofensywy na południu kraju i schwytania drugiego rangą przywódcy ruchu, talibowie odrzucają pokojowe apele prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja.

"Małżeństwo jest święte" kontra "zawiść jest grzechem"

Ponad pięć tysięcy osób manifestowało w sobotę w Lizbonie przeciwko legalizacji małżeństw homoseksualnych, zaaprobowanych przez portugalski parlament 2 tygodnie temu. Nie zabrakło też małej grupki kontrdemonstrantów, skandujących "zawiść jest grzechem".

Neonaziści kupili zamek

Dwaj wysocy członkowie skrajnie prawicowej Narodowo-Demokratycznej Partii Niemiec (NPD) kupiło zamek nieopodal Trebnitz w Saksonii Anhalt. Czy potężna budowla stanie się bastionem naonazistów? O całej sprawie pisze "Rzeczpospolita".