Ekwadorskie władze prowadzą śledztwo w sprawie masakry lwów morskich - zagrożonego wyginięciem gatunku ssaków morskich. Wszystkie 53 zwierzęta miały zmiażdżone czaszki.

W orędziu na Wielki Post Benedykt XVI wezwał chrześcijan do dawania jałmużny, która jest aktem miłosierdzia i wymogiem sprawiedliwości. Przestrzegł też przed czynieniem bóstwa z dóbr materialnych i służenia mamonie.

W Rosji w ogóle może nie dojść do debat przed zaplanowanymi na 2 marca prezydenckimi wyborami. W poniedziałek z udziału w nich zrezygnował Dimitrij Miedwiediew, we wtorek podobną decyzję podjął lider komunistów Giennadij Ziuganow.

Ponad 21 milionów funtów rocznie płacą angielscy podatnicy na dzieci polskich imigrantów. Jednak większość z tych pociech wciąż przebywa i żyje nad Wisłą. Dlatego Brytyjczycy chcą tak zmienić przepisy, by zakazać Polakom pobierać dodatek.

Zdaniem naukowców z Nowej Zelandii wypalenie skręta z marihuany odpowiada wypaleniu całej paczki papierosów i jest równie szkodliwe dla płuc, co 20 papierosów.

Takich śnieżyc nie było w Chinach od ponad 50 lat. Spowodowały one komunikacyjny chaos, przerwy w dostawach prądu i uniemożliwiły życie ponad 33 milionów ludzi, o stratach materialnych nie wspominając.

George Bush w dorocznym orędziu o stanie państwa ostrzegł przed przedwczesnym wycofaniem amerykańskich wojsk z Iraku i mówił o słabnącym wzroście gospodarczym USA. W przemowie, której słuchali członkowie obu izb Kongresu oraz miliony Amerykanów nie znalazły się żadne odkrywcze idee - twierdzą komentatorzy.

Co najmniej 25 osób zginęło, gdy na na górskiej, pokrytej lodem drodze autobus wpadł w poślizg i runął do 40-metrowego wąwozu. Kolejnych 13 osób zostało rannych. Do wypadku doszło w południowych Chinach.

Protegowany obecnego prezydenta Władimira Putina, faworyt w nadchodzących wyborach prezydenckich w Rosji Dmitrij Miedwiediew nie będzie uczestniczył w debatach telewizyjnych w ramach kampanii wyborczej.

Małżeństwo ze stanu Ohio, Mark i Diane Albrecht, pozwało do sądu lokalne władze za to, że ich zmarłego syna pochowano po usunięciu z jego ciała mózgu bez zgody rodziny.

Wybory parlamentarne w Pakistanie będą "wolne, uczciwe i przejrzyste" - zapewnił w poniedziałek prezydent tego kraju. Tą deklaracją Pervez Musharraf zakończył swoją czterodniową wizytę w Wielkiej Brytanii.

Unijne rozmowy na temat podpisania porozumienia o stowarzyszeniu UE z Serbią zakończyły się fiaskiem. Wstępnie jednak przyjęto deklarację, która ma ułatwić współpracę Wspólnoty z Belgradem. Vuk Jeremić, serbski minister spraw zagranicznych, z zadowoleniem przyjął ofertę UE.

Edward M. Kennedy poparł kandydaturę Baracka Obamy, walczącego o nominację Demokratów w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA. Senator podkreślał "wyjątkowe zalety przywódcze i charakter" czarnoskórego polityka oraz nazwał go godnym spadkobiercą swego brata, prezydenta Johna F. Kennedy'ego.

- Grupa dzieci w wieku 9-13 lat zjeżdżała na nartach ze stoku w pobliżu miejscowości Bugulma w Tatarstanie, kiedy zeszła lawina. Cztery osoby zginęły, pięć udało się uratować - poinformowała rzecznik Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Na misję pokojową do Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej pojedzie 3700 żołnierzy. W skład unijnego kontyngentu wejdzie 400 Polaków. Misja ma potrwać rok.

Pacjent przygotowany do operacji serca w klinice w miejscowości Bad Berka (Turyngia) spadł ze stołu operacyjnego i zmarł w wyniku obrażeń wewnętrznych. Lekarze natychmiast podnieśli 68-latka z podłogi, położyli z powrotem na stole i zgodnie z planem zoperowali mu serce.

Uzbrojona grupa islamskich terrorystów wzięła jako zakładników ponad 200 dzieci w jednej ze szkół na północnym zachodzie Pakistanu. Budynek otoczyła policja. Po kilku godzinach nerwowych rokowań napastnicy wypuścili dzieci i poddali się.

Striptiz radnego, strajk okupacyjny na sali obrad, gafy, absurdalne pomysły, gigantyczne pensje i kosztowne podróże po całym świecie - tak poniedziałkowa "La Repubblica" podsumowuje prace Zgromadzenia Samorządowego Sycylii.

Przed ważnymi dla Partii Republikańskiej wtorkowymi prawyborami prezydenckimi na Florydzie John McCain minimalnie wyprzedza w sondażach swojego najgroźniejszego przeciwnika Mitta Romney'a.

Zdaniem francuskiej minister finansów Christine Lagarde, makler Jerome Kerviel, posądzany o nielegalne operowanie funduszami banku Societe Generale (SocGen), nie miał wspólników i działał sam.

Rosja dostarczyła ostatnią partię paliwa jądrowego, przeznaczonego dla budowanej przez Rosjan irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - podano w poniedziałek Teheranie i Moskwie.

Dziesiątki tysięcy ludzi ustawiały się wzdłuż dróg wiodących do Giribangun w centrum Jawy, gdzie pochowano zmarłego w niedzielę byłego dyktatora Indonezji. Suharto rządził krajem ponad 30 lat.

W wieku 97 lat zmarł prorok i prezydent Kościoła mormonów Gordon B. Hinckley. Przez ostatnich 13 lat stał na czele liczącego kilkanaście milionów wiernych Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.

Znany z niechęci do Ameryki prezydent Wenezueli Hugo Chavez wezwał latynoamerykańskie i karaibskie państwa do stworzenia wojskowego sojuszu wymierzonego w USA.

Siedem osób zginęło podczas zamieszek w muzułmańskich dzielnicach Bejrutu. Bezpośrednim powodem zamieszek był brak prądu w rejonach miasta, które są zapleczem opozycji.

Tragedia w Jordanii. 21 pasażerów turystycznego autobusu zginęło w wypadku. Samochód zderzył się z cysterną i spadł z wysokiego na 33 metry urwiska.

- Jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione i prezydent nie rozpisze przedterminowych wyborów, to miliony ludzi wyjdą na ulice Rzymu by wziąć sprawy w swoje ręce - ostrzegł w niedzielę lider włoskiej opozycji i najpoważniejszy kandydat centroprawicy na premiera Silvio Berlusconi.

Policja poszukuje pięciu mieszkańców budynku, który zawalił się w niedzielę Rawalpindi w Pakistanie. Pod gruzami znaleziono już dwa ciała, osiem osób zostało rannych.

Książę Karol jest najstarszym następcą tronu w historii brytyjskiej monarchii. Pobił rekord osiągając wiek 59 lat i 74 dni. Żaden inny monarcha przed nim nie musiał tak długo czekać na koronę - pisze tygodnik "Sunday Times".

Dziewięć osób zginęło, a 50 zostało rannych w niedzielę rano w katastrofie pociągu w centralnej Turcji. Liczba ofiar może być większa. Pociągiem najprawdopodobniej podróżowało ponad 400 pasażerów.