Około 118 miliardów euro, czyli 5,6 procent PKB Włoch, piorą rocznie rozliczne mafie z Italii, wynika w raportu instytutu sondażowego Demoskopika.
Szef instytutu Raffaele Rio zauważył, że trzy główne mafie: kalabryjska 'ndrangheta, sycylijska cosa nostra i neapolitańska kamorra rozwinęły "ogromne możliwości" prania swych zysków poprzez banki, publiczną administrację i fundusze inwestycyjne.
Zyski z prania tych pieniędzy należy szacować zdaniem eksperta na 88 miliardów euro.
Według krajowej prokuratury do walki z mafią prawie 28 procent pieniędzy mafijne gangi piorą w Lombardii. Na drugim miejscu jest stołeczny region Lacjum.
Raport Demoskopiki został ogłoszony zaledwie kilka dni po ujawnieniu danych o tym, że zorganizowana przestępczość z południa Włoch opanowała także bogatą północ, kontrolując kluczowe dziedziny gospodarki.
Brudne miliardy
We wtorek włoscy karabinierzy i Gwardia Finansowa poinformowali, że wykryli proceder prania brudnych pieniędzy przez organizację przestępczą na łączną sumę 2 miliardów euro.
Operację rozbicia przestępczej organizacji, zamieszanej w pranie rekordowych sum pieniędzy, przeprowadzono jednocześnie we Włoszech i w innych krajach, między innymi w USA, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu.
Mafia wychodzi z Włoch
Procederem zajmowały się powołane wyłącznie do tego firmy, zarejestrowane we Włoszech, a także w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Luksemburgu, Panamie i rajach podatkowych; wszystkie kontrolowane były przez jeden gang.
Prokuratura do walki z mafią zapowiedziała ujawnienie szczegółów dochodzenia. Na razie na wniosek prokuratury do walki z mafią wydano 56 nakazów aresztowania.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24