Władze Arabii Saudyjskiej spełniły zapowiedzi i wprowadziły blokadę części usług smartfonów BlackBerry: w tym kraju przestała działać umożliwiająca czatowanie aplikacja Messenger (BBM). Według Saudyjczyków pozostające poza kontrolą wiadomości wysyłane za jej pomocą mogą posłużyć terrorystom. Po południu AFP podało, że ograniczenie trwało tylko 4 godziny, a dwaj operatorzy w ogóle go nie wprowadzili.
Jednocześnie władze Arabii Saudyjskiej podjęły rozmowy z kanadyjskim producentem urządzeń, firmą Research in Motion (RIM), by znaleźć zadowalające rozwiązanie sporu wokół BlackBerry.
Furtka dla terrorystów?
Według saudyjskich władz telefony multimedialne BlackBerry są niezgodne z prawem i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Zaszyfrowane dane wysyłane są z nich na zagraniczne serwery, co uniemożliwia monitorowanie przez krajowe służby, co ich zdaniem stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa ze strony terrorystów.
W związku z tym we wtorek Arabia Saudyjska ogłosiła, że od piątku niemożliwe będzie korzystanie z umożliwiającej czatowanie aplikacji BlackBerry Messenger (BBM). Decyzja weszła w życie o północy w czwartek.
BlackBerry ograniczone
Agencje światowe podają sprzeczne informacje o zakresie ograniczeń. Według ostatnich danych agencji AFP wielu użytkowników powiadomiło, że od piątkowego popołudnia nie może korzystać z BBM. Po godzinie 15 miejscowego czasu użytkownicy powiadomili, że funkcja znów działa.
Pracownicy dwóch firm-operatorów, Saudi Telecom Company (STC) i Mobily, powiedzieli, że nie wprowadzały one w ogóle ograniczeń, ponieważ oczekują oficjalnej decyzji saudyjskiego regulatora telekomunikacyjnego, Komisji Technologii Komunikacyjnych i Informacji (CITC). Przedstawiciele firm, cytowani przez AFP, wypowiadali się anonimowo.
Rozmowy trwają
Jednocześnie RIM i Saudi Telecom toczą rozmowy i w czwartek osiągnęły postęp w negocjacjach - podała agencja Reutera, powołując się na zbliżone do nich źródło.
Zastrzeżenia wobec BlackBerry wyraziło dotąd kilka bliskowschodnich rządów. Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) ogłosiły w niedzielę, że od 11 października do odwołania niemożliwe będzie nie tylko korzystanie z BBM, ale także wysyłanie e-maili oraz korzystanie z internetu za pośrednictwem tych telefonów. Wprowadzenie podobnych ograniczeń rozważają także Indie, Liban i Algieria.
Arabia Saudyjska jest największym na Bliskim Wschodzie rynkiem dla firmy RIM - jej produktów używa tam 700 tys. abonentów; w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - 500 tys. Na całym świecie RIM ma ponad 41 mln uzytkowników - podaje Al-Dżazira.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org