Unię Europejską czeka poważna i trudna dyskusja na temat zaoferowania Ukrainie obietnicy członkostwa – oceniła ekspert Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych (ECFR) Kadri Liik. Jej zdaniem najpilniejsze jest jednak wsparcie finansowe dla tego kraju, a w perspektywie nawiązywania szerszej współpracy politycznej i gospodarczej rezygnacja z "pouczającego tonu" w rozmowach.

Ołeksandr Turczynow w roli głowy państwa, a jego sprzymierzeńcy z ugrupowań opozycyjnych w roli szefów najważniejszych resortów w kraju. Tak wygląda u początku zmian po odsunięciu od władzy Wiktora Janukowycza scena polityczna na Ukrainie. Najważniejsze urzędy w państwie zostały na Ukrainie obsadzone w sobotę i niedzielę przez nowych ludzi. Ekipa Janukowycza tymczasem się ukrywa lub próbuje uciekać z kraju, nieraz w dramatycznych okolicznościach.

Szef MSZ Radosław Sikorski w niedzielnym wywiadzie dla BBC zapowiedział, że Polska pomoże Ukrainie we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. W ocenie szefa polskiej dyplomacji kraj ten potrzebuje nowego otwarcia i poprawy sytuacji gospodarczej. Z kolei w rozmowie z CNN uznał, że Ukraina musi rozmawiać z Rosją, jako ważnym strategicznie sąsiadem.

Na Ukrainie wysłano w poniedziałek list gończy za odsuniętym od władzy prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W piątek uciekł on z Kijowa i ukrywa się najprawdopodobniej we wschodnich regionach kraju. Na samym Majdanie jest spokojnie, chociaż protestujący pozostają na posterunkach. Komisja Europejska zapowiedziała, że może podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą gdy powstanie nowy, prawomocny rząd w Kijowie po wyborach 25 maja oraz gdy kraj ten będzie na to gotowy.

Równych, dobrosąsiedzkich relacji z Rosją chce pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow - podała w niedzielę agencja Reuters. Ukraińska Rada Najwyższa upoważniła swego szefa do pełnienia obowiązków prezydenta w miejsce Wiktora Janukowycza, który zbiegł z Kijowa i ukrywa się na wschodzie kraju.

- Wierzę w to, że naród ukraiński od granic wschodnich do zachodnich jest jednym narodem i ma jeden cel. Wydaje mi się, że może najtrudniejsze, najcięższe czasy są już za nami - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador Ukrainy w Polsce Markijan Malski. Zapytany o to, kto sprawuje w Kijowie władzę po ucieczce Wiktora Janukowycza i odebraniu mu władzy przez Radę Najwyższą, ambasador nie miał wątpliwości: - Dzisiaj parlament wyraża interes narodu ukraińskiego - podkreślił.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w rozmowie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że oponenci Janukowycza nie wypełnili postanowień podpisanego w piątek w Kijowie porozumienia. Według niego, na Ukrainie doszło do nielegalnego przejęcia władzy.

Dwie osoby zginęły, a 22 zostały ranne po wybuchu granatu, który eksplodował w niedzielę w pobliżu jednego z głównych miejsc antyrządowych protestów w Bangkoku - podała tajlandzka policja. A to niestety może być tylko początek eskalacji przemocy.

Blisko siedem milionów internautów obejrzało dramatyczny apel młodej Ukrainki o pomoc protestującym na Majdanie. Czy był to jednak spontaniczny gest uczestniczki krwawo tłumionych protestów, czy też może część większej kampanii realizowanej za pieniądze Amerykanów? Taką tezę stawiają analitycy z Centrum dla Badań nad Globalizacją "Global Research", którzy wskazują wpływowe instytucje zza Oceanu, zainteresowane obaleniem reżimu Wiktora Janukowycza.

Podpisanie sześciopunktowego porozumienia, usunięcie z urzędu prezydenta Wiktora Janukowycza, zwolnienie Julii Tymoszenko - te wszystkie wydarzenia pozwoliły internautom odetchnąć. W sieci nie królują już dramatyczne apele o reakcję na tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Kijowie we wtorek i czwartek. Teraz triumfy święci zadziwiająca zawartość opuszczonej przez Janukowycza rezydencji.

- To byłby poważny błąd, gdyby Rosja zdecydowała się wysłać wojsko na Ukrainę - powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla NBC Susan Rice, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa. Stwierdziła również, że podział Ukrainy nie leżałby w niczyim interesie, "ani Ukrainy, ani Rosji, ani Europy, ani USA". Temat integralności terytorialnej Ukrainy pojawił się również w rozmowie telefonicznej Władimira Putina i Angeli Merkel. Jak poinformowało biuro prasowe niemieckiej kanclerz, przywódcy zgodzili się co do tego, że jedność kraju powinna zostać utrzymana.

- Mam informację, nieoficjalną, o tym, że Tymoszenko nie pretenduje na urząd premiera - powiedział w niedzielę Mykoła Tomenko, deputowany z partii Batkiwszczyna, którą kieruje była szefowa rządu. Później potwierdziła to sama Tymoszenko.

Ukraińska stacja telewizyjna Kanał 5 opublikowała nagranie z monitoringu posiadłości Wiktora Janukowycza w Kijowie. Na filmie ma być widać usuniętego prezydenta, który w pośpiechu opuszcza swoją rezydencję i odlatuje na pokładzie śmigłowca.

Czy Julia Tymoszenko ma szanse na powrót na szczyty ukraińskiej władzy? "Cieszę się z jej rodziną, że wróciła do domu. Martwię się o jej kraj, jeśli miałaby wrócić do polityki" - komentuje na Twitterze Anne Applebaum, dziennikarka i żona szefa polskiej dyplomacji. Dodała także, że to właśnie była premier Ukrainy "przyczyniła się do kryzysu". Nie tylko ona to tak ocenia.