Borys odchodzi. "To ciężkie chwile"

- Niewątpliwie to są ciężkie chwile dla organizacji - oświadczył w poniedziałek szef Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut. To jego reakcja na decyzję Andżeliki Borys o rezygnacji ze stanowiska szefowej nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi.

Plama ropy jak 11 września

Chyba nikt nie jest optymistą ws. wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej, z którym koncern BP zmaga się już od prawie dwóch miesięcy. Amerykański prezydent Barack Obama stwierdził, że wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej będzie miał taki sam wpływ na mentalność Amerykanów jak wydarzenia z 11 września 2001 roku.

100 czy 700? Ile osób zginęło w zamieszkach w Kirgistanie?

117 zabitych, prawie 1,5 tys. rannych - to tragiczny bilans zamieszek między Kirgizami a Uzbekami w Oszu i Dżalalabadzie na południu Kirgistanu. Takie dane znalazły się w komunikacie kirgijskiego ministerstwa zdrowia. O wiele większej liczbie ofiar po swojej stronie informują z kolei Uzbecy. - Zginęło co najmniej 200 etnicznych Uzbeków - uważa Dżalahitdin Dżalilatdinow, szef Uzbeckiego Centrum Narodowego w Kirgistanie.

Komisja zbada atak na konwój

Izraelski rząd zatwierdził powołanie komisji śledczej, która zajmie się atakiem izraelskich sił na konwój sześciu statków z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Turcja, której obywatele zginęli w ataku, uważa, że śledztwo może nie być wiarygodne. - Jednostronne śledztwo Izraela jest dla nas bez wartości - oświadczyła Ankara.

Dubaj jednak chce agenta?

Jeszcze w niedzielę Dubaj twierdził, że nie będzie starał się o ekstradycję zatrzymanego w Polsce izraelskiego obywatela, domniemanego agenta Mosadu. Dzień później szef tamtejszej policji stwierdził jednak, że jest to możliwe. - Dubaj może ubiegać o ekstradycję (..), jeśli potwierdzi się, że miał on związek z zabójstwem lidera Hamasu - stwierdził generał Dahi Chalfan Tamim.

Czerwony Krzyż: blokada Gazy nielegalna

Blokada Strefy Gazy przez Izrael w oczywisty sposób gwałci międzynarodowe prawo humanitarne - stwierdził Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC).

"Nietypowy zbieg okoliczności" w pedofilskiej aferze

Największy wróg Drasiusa Kedysa - człowiek, który miał molestować jego kilkuletnią córeczkę - nie żyje. Ciało polityka Andriusa Usasa zostało znalezione w niedzielę, a teraz trwa ustalanie przyczyn śmierci - poinformował pełniący obowiązki prokuratora generalnego Raimondas Petrauskas. Sam Kedys też nie żyje - jego ciało znaleziono pod koniec kwietnia.

Gej na czele belgijskiego rządu?

Po zwycięstwie flamandzkich nacjonalistów N-VA w wyborach parlamentarnych rozpoczęły się konsultacje na temat wyłonienia nowego premiera. Największe szanse mają szef N-VA Bart De Wever i otwarcie przyznający się do swojego homoseksualizmu francuskojęzyczny polityk Elio Di Rupo.

10 lat więzienia za fałszywy alarm bombowy

Na 10 lat więzienia będzie można skazać autorów fałszywych alarmów bombowych w samolotach i na lotniskach, a aż na dożywocie za porwanie samolotu - głosi propozycja zaostrzenia australijskiego prawa. Obecnie maksymalna kara za fałszywy alarm wynosi dwa lata więzienia.

Afganistan wart bilion dolarów

Złoża bogactw naturalnych o wartości około biliona dolarów (10 do potęgi 12) odkryli w Afganistanie Amerykanie. To wystarczająco, by w sposób fundamentalny zmienić afgańską gospodarkę i przemienić ten kraj w jedno z największych centrów przemysłu wydobywczego na świecie - pisze "New York Times".

Wyciek kosztował BP 1,6 mld dolarów

Koncern BP poinformował, że wydał już 1,6 mld dolarów w związku z wyciekiem ropy do Zatoki Meksykańskiej - zarówno na jego zatamowanie, jak i na odszkodowania. Z kolei w poniedziałek i wtorek skutki katastrofy ekologicznej będzie po raz czwarty już oglądał na miejscu prezydent USA Barack Obama.

12 lat w niewoli partyzantów

Kolumbijska armia uwolniła z rąk marksistowskiej partyzantki dwóch wysokiej rangi przedstawicieli policji i żołnierza. Zostali oni uprowadzeni przez FARC przed prawie 12 laty.

Sokół powrócił z misji na asteroidę

Po 7 latach kosmicznej podróży i lądowaniu na asteroidzie Itokawa na Ziemię powróciła japońska sonda kosmiczna Hayabusa (Sokół). Sonda przywiozła ze sobą unikalne próbki z asteroidy.

Śledztwo po izraelskim ataku na statki

Będzie dwóch zagranicznych obserwatorów izraelskiego śledztwa w sprawie krwawego ataku na konwój z pomocą dla Strefy Gazy - podało biuro premiera Izraela Banjamina Netanjahu. Decyzję pochwaliły już USA, jeden z największych stronników Izraela na arenie międzynarodowej.

Andżelika Borys odchodzi

Szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys zapowiedziała, że ustąpi ze stanowiska. Zdradziła, że chciałaby rozpocząć studia doktoranckie w Polsce - donosi "Rzeczpospolita".

"Jestem niezbędny"

Premier Włoch Silvio Berlusconi znów pokazał, że skromność jest mu pojęciem obcym. - Jestem niezbędny, jestem punktem odniesienia dla kraju - powiedział w Sofii podczas obiadu z szefem bułgarskiego rządu Bojko Borysowem.

Finlandia za rzeź odeśle pastora do Rwandy?

To pierwszy w historii proces o ludobójstwo w Finlandii. Kilka lat temu zamieszkał tam pastor z Rwandy, który - jeszcze w czasie pobytu w Afryce - dopuścił, by w jego kościele Hutu dokonali zbiorowego mordu na Tutsi. Teraz Rwanda chce ekstradycji duchownego.

Atak na bank centralny

Co najmniej 26 osób zginęło, a 600 zostało rannych w niedzielę w Bagdadzie, w wybuchu kilku bomb podłożonych w pobliżu banku centralnego. Irackie siły bezpieczeństwa twierdzą, że za atakiem stoi grupa terrorystyczna, która chciała obrabować bank.

Ekstradycja agenta? "Polska w potrzasku"

- Polska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej ekstradycji do Niemiec domniemanego agenta Mosadu, używającego nazwiska Uri Brodsky - poinformował w niedzielę izraelski dziennik "Haaretz". Gazeta powołuje się na anonimowe polskie źródło, które miało powiedzieć, że "Polska czuje się zakłopotana i w potrzasku między dwoma krajami, które uważa za przyjaciół".

Dubaj nie chce agenta Mosadu z Polski

Dubaj nie będzie starał się o ekstradycję zatrzymanego w Polsce izraelskiego obywatela, domniemanego agenta Mosadu, który podejrzany jest o udział w styczniowym zamachu na lidera Hamasu w Emiratach Arabskich - poinformował Dahi Khalfan Tamim, szef policji Dubaju. Wcześniej dwaj izraelscy ministrowie zażądali, by Polska przekazała mężczyznę ich krajowi. Co na to strona Polska? - Póki co władze izraelskie z MSZ się nie kontaktowały - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Rosja wysyła żołnierzy do Kirgistanu

Do Kirgistanu przyjechał batalion rosyjskich spadochroniarzy - poinformowały rosyjskie media, które powołały się na źródło wojskowe. Zadaniem żołnierzy ma być ochrona rosyjskiej bazy wojskowej. W walkach na tle etnicznym w Kirgistanie zginęło od czwartku 97 osób, rannych zostało ponad 1,2 tys.

Belgia popiera nacjonalistów

Według pierwszych sondaży po zamknięciu lokali wyborczych, we Flandrii zwyciężyli flamandzcy nacjonaliści z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (N-VA). Walonia i Bruksela postawiły na liberałów.

Premier spróbuje z rządem

Słowacki prezydent Ivan Gasparowicz zamierza powierzyć misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu premierowi Robertowi Fico. Właśnie jego partia Smer wygrała wybory parlamentarne. Jednak to cztery centroprawicowe partie miałyby większość w parlamencie, jeśli zdołają zawrzeć koalicję.

Wściekli na plamę

Nieudolność koncernu BP i amerykańskich władz w walce z plamą ropy wzbudza coraz większą złość w Amerykanach. Swój narastający gniew pokazało w Miami na Florydzie kilkadziesiąt protestujących osób.

Sparaliżowany dysydent na wolności

Komunistyczne władze Kuby uwolniły 47-letniego Ariela Siglera - sparaliżowanego od pasa w dół dysydenta. Sześciu innych więźniów politycznych przeniesiono bliżej ich domów. Reżim podjął ten krok na prośbę przedstawicieli kościoła katolickiego tuż przed spodziewaną wkrótce wizytą w Hawanie szefa watykańskiej dyplomacji arcybiskupa Dominique'a Mambertiego.

Irańska rocznica pod okiem policji

W rocznicę wyborów prezydenckich w Iranie, które wywołały niewidzianą od lat fale zamieszek, ulice Teheranu były mocno strzeżone przez siły bezpieczeństwa, a Strażnicy Rewolucji ostrzegli opozycję przed demonstracjami. Na Youtube znalazły się filmy, które wskazują, że niektórzy odważyli się jednak protestować.

Jezus znów nad Rio

Po sześciu miesiącach prac restauracyjnych zdjęto rusztowania zakrywające pomnik Jezusa Chrystusa na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii.