Cały świat patrzył na Polskę

Polskie wybory interesują nie tylko Polaków. W weekend do Warszawy przyjechało dziesiątki zagranicznych reporterów, by relacjonować finał I tury naszych wyborów prezydenckich. W tym roku jest on dla zagranicznych mediów tym ciekawszy, że rozgrywa się w cieniu tragedii, która przez długi czas okupowała czołówki gazet i serwisów informacyjnych na całym świecie.

Zamachowiec z Times Square przyznał się do winy

Faisal Shahzad, który w maju próbował odpalić ładunki wybuchowe na nowojorskim Times Square, w poniedziałek przyznał się do winy. Prokuratura postawiła mu 10 zarzutów, w tym próbę użycia broni masowego rażenia i międzynarodowy terroryzm. Mężczyzna zgodził się z aktem oskarżenia, dlatego też nie będzie procesu.

Spłonęli żywcem w autobusie

Trzynaście osób spłonęło, a pięć jest ciężko poparzonych - to bilans podpalenia autobusu w San Salwador, stolicy Salwadoru. O podłożenie ognia podejrzewani są członkowie jednego z miejscowych gangów.

Ropa skaziła dopływ Amazonki

Nawet 400 baryłek ropy, czyli 63 tys. litrów, mogło wyciec do dopływu Amazonki w północno-wschodnim Peru - poinformowało w poniedziałek argentyńskie przedsiębiorstwo Pluspetrol.

Turcja mimo wszystko potrzebuje Izraela

Turecka armia używa w walkach z kurdyjskimi rebeliantami przy granicy z Irakiem izraelskich samolotów bezpilotowych Heron, ujawnił szef sztabu tureckiej armii. Jest to wyjątkowe stwierdzenie, biorąc pod uwagę gwałtowne pogorszenie relacji pomiędzy Ankarą i Tel-Awiwem po ataku na flotyllę statków zmierzającą do Gazy.

Nowe szczegóły tragedii sprzed 26 lat

W Indiach ponownie rozgorzała debata w sprawie katastrofy przemysłowej w Bhopal. Indyjscy ministrowie przedłożyli raport zawierający nowe szczegóły tragedii z 1984 roku, w której zginęło około 15 tysięcy osób. Był to najtragiczniejszy wypadek tego rodzaju w historii.

Bardzo krótka historia nieodpartej chęci kradzieży

Tylko pół godziny przebywał na wolności 40-letni mieszkaniec Wenecji, który wyszedł z więzienia po odbyciu kary za kradzież. Gdy tylko został zwolniony, od razu wziął się za to, co potrafił najlepiej, czyli... łupienia.

Z nieba spadły żaby

Na Węgrzech zamiast deszczu z nieba spadły... żaby. Ten atak płazów przeraził mieszkańców Rakoczifalva, miejscowości 100 kilometrów na wschód od Budapesztu - informuje lokalna prasa.

Skrajna lewica coraz bardziej agresywna

W zeszłym roku odnotowano w Niemczech znaczny wzrost liczby aktów przemocy ze strony grup skrajnie lewicowych - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec. Coraz słabsze za to są organizacje skrajnie prawicowe.

Australijski milioner zginął w katastrofie

W poniedziałek odnaleziono wrak rozbitego dzień wcześniej samolotu. Nikt z 11 pasażerów, wśród których było sześciu szefów australijskich firm wydobywczych, nie przeżył upadku w kongijskiej dżungli. Jednym z nich był Ken Talbot, współwłaściciel wielkiego koncernu Sundance Resources. Jego majątek ocenia się na 750 mln dolarów.

Żołnierze ONZ giną w Darfurze

Trzech ruandyjskich żołnierzy z sił pokojowych zginęło w ataku rebeliantów w Darfurze. Jeden żołnierz jest ranny. Wszyscy brali udział w wspólnej misji pokojowej ONZ i Unii Afrykańskiej (UNAMID).

Sytuacja się uspokaja, choć ludzie nadal giną

Kolejne ofiary starć etnicznych w Kirgistanie, w których mogły zginąć już nawet 2 tysiące osób. W poniedziałek doszło do starć między siłami bezpieczeństwa a miejscowymi Uzbekami w mieście Osz. Zginęły co najmniej 2 osoby, a przynajmniej 20 zostało rannych - informują przedstawiciele władz kirgiskich i obrońcy praw człowieka.

Chodorkowski z nieoczekiwanym wsparciem

- Na pewno zostałbym poinformowany, gdyby ktoś przywłaszczył sobie jedną piątą ropy produkowanej przez Rosję - oświadczył w kolejnym dniu procesu Michaiła Chodorkowskiego były rosyjski minister gospodarki Gierman Grief. Jego zeznania można interpretować jako korzystne dla oskarżonego byłego szefa Jukosu.

"Bez zastrzeżeń do polskiej demokracji"

Ci wszyscy, którzy przez dziesięciolecia walczyli w Polsce o demokrację, mogą być zadowoleni - tak wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich skomentował przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Pobili policjantów, bo nie mają prądu

Manifestacja przeciwko racjonowaniu prądu w Nasirii na południu Iraku przerodziła się w zamieszki, w których rannych zostało czternastu irackich policjantów. - Obiecali nam osiem godzin prądu dziennie, a otrzymujemy tylko cztery - skarżył się jeden z manifestantów.

Spadł śmigłowiec NATO, są ofiary

Śmigłowiec sił NATO rozbił się w poniedziałek na południu Afganistanu. Zginęło czterech Australijczyków i Amerykanin. Według przedstawicieli Sojuszu, nic nie wskazuje, by katastrofa miała związek z wrogimi działaniami, natomiast talibowie twierdzą, że to oni zestrzelili śmigłowiec.

Naukowcy: Wieloryby cierpią tak, jak my

Wieloryby są inteligentne, samoświadome, cierpią tak jak my i tworzą podobne do nas związki społeczne - twierdzą morscy biolodzy z Ameryki i Europy. Czy te wnioski pokrzyżują plany Japonii, by znieść obowiązujące od 1986 roku moratorium na zabijanie tych wielkich morskich ssaków? Moratorium, które pod płaszczykiem badań naukowych i tak jest łamane.

Efekt katastrofy "nie zmaterializował się"

Efekt katastrofy smoleńskiej "nie zmaterializował się" i nie przełożył się na zwycięstwo Jarosława Kaczyńskiego w I turze wyborów - pisze w poniedziałek największy włoski dziennik "Corriere della Sera".

"Times": Urlopowicze na plażach wybiorą prezydenta

O tym, kto zostanie prezydentem Polski, zadecydują urlopowicze na plażach Majorki - pisze poniedziałkowy "The Times". Brytyjski dziennik wskazuje tutaj na działania MSZ zmierzające do umożliwienia Polakom głosowania na wakacjach. Całą zaś drugą turę dziennik nazywa zmaganiami "hrabiego z bratem".

"W I turze Polacy wybrali nudę"

Polacy wybrali spokój, bezbarwność, nawet nudę - donosi poniedziałkowy "Berliner Zeitung" w swoim powyborczym komentarzu. Zwycięstwo Kaczyńskiego to blokada dalszej integracji europejskiej, a porażka Komorowskiego byłaby upadkiem Tuska - twierdzi "Sueddeutsche Zeitung".

Iran przebiera w inspektorach

Dwaj inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), którzy byli autorami raportu na temat programu nuklearnego Teheranu, nie zostaną wpuszczeni na teren Iranu - oświadczył w poniedziałek szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

Alarmował o awarii na tygodnie przed katastrofą

Pracownik platformy Deepwater Horizon Tyrone Benton na kilka tygodni przed katastrofą informował o awarii w kluczowym, odpowiadającym za bezpieczeństwo elemencie konstrukcji - głowicy przeciwwybuchowej. Zamiast naprawić uszkodzony element (control pod), wyłączono go i postanowiono polegać na drugim, zapasowym - donosi BBC.

"Bardziej lubili zmarłego brata, Lecha"

Choć Polacy obawiają się oddawać całą władzę w ręce jednej opcji politycznej, to osobowość Jarosława Kaczyńskiego może spowodować, ze jednak tak zrobią - twierdzi "Kommiersant" w komentarzu do wczorajszych wyborów prezydenckich w Polsce.

Pułapka na penisa - postrach gwałcicieli

Kobiecy kondom wyposażony w haczyki, które wbijają się w męski penis w trakcie stosunku i przyczepiają tak, że tylko lekarz jest w stanie uwolnić przestępcę - tak w największym skrócie działa Rape-aXe, wynalazek południowoafrykańskiej doktor, który ma być postrachem gwałcicieli.

Wybuch pod ziemią - 46 górników nie żyje

Co najmniej 46 górników zginęło w katastrofie w kopalni węgla w prowincji Henan w środkowych Chinach. Po eksplozji, do której tam doszło, 12 górników wciąż uznawanych jest za zaginionych.

Pierwszy huragan w tym sezonie

Pierwszy huragan w huraganowej porze na Pacyfiku uformował się u wybrzeży meksykańskiego portu Acapulco - poinfomowało Amerykańskie Centrum Huraganów z Miami (NHC).

Były minister obrony będzie prezydentem

Polska czeka, Kolumbia już wie - były minister obrony Juan Manuel Santos wygrał w niedzielę drugą turę wyborów prezydenckich. Pokonał tym samym Antanasa Mockusa.

BP szuka 50 mld dolarów

Brytyjski koncern BP chce zebrać 50 mld dolarów. Pieniądze są mu potrzebne by sprostać kosztom usuwania skutków wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej i odzyskać zaufanie rynków.

Świat patrzy na polskie wybory

Media na całym świecie piszą o wyborach prezydenckich w Polsce. BBC, CNN, media francuskie, niemieckie, belgijskie nie pomijają głosowania w naszym kraju.

Śmierć uwięzionego kolosa

Wieloryb, który od pięciu dni był uwięziony w duńskim fiordzie, zdechł w niedzielę rano – informuje agencja AFP.