Milczący protest. Znowu setki zatrzymanych

Podczas milczących protestów w środę wieczorem milicja zatrzymała ponad 300 osób, w tym ponad 180 w Mińsku - podało centrum praw człowieka Wiasna na swojej stronie internetowej. Tak jak podczas poprzednich protestów, ich uczestników chwytali mężczyźni w cywilnych ubraniach. Zatrzymywali protestujących, przechodniów, a także dziennikarzy, zwłaszcza fotoreporterów - informują opozycyjne portale internetowe.

Latynoskich ochroniarzy 2 razy więcej niż policji

Prywatnych ochroniarzy jest w Ameryce Łacińskiej prawie dwa razy więcej niż policjantów. W sektorze ochrony zatrudnionych jest tam ponad 20 mln osób - wynika z przedstawionego w środę raportu genewskiego ośrodka studiów międzynarodowych (The Graduate Institute). Na jednego agenta ochrony przypada w Ameryce Łacińskiej dziesięć razy więcej broni niż na jego odpowiednika w Europie Zachodniej.

Obama ćwierka "na żywo"

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama odpowiada właśnie na pytania internautów nadesłane na Twitterze.

Były przywódca Chin nie żyje? Cenzura w sieci

Hongkońskie telewizje ATV i TVB poinformowały o śmierci Jiang Zemina, powołując się na bliżej nieokreślone źródła. Władze w Pekinie nie potwierdzają tej informacji, ale coś może być na rzeczy. Poszukiwania nazwiska byłego prezydenta Chin są bowiem cenzurowane w chińskim internecie. Ma to swoje niespodziewane konsekwencje, bo w przeglądarkach blogów nie można było też znaleźć rzek - słowo to zapisuje się tym samym znakiem co nazwisko polityka.

Czekają na byki, zakaz wnoszenia szkła

Tradycyjnym "chupinazo", czyli wystrzeleniem racy, burmistrz hiszpańskiej Pampeluny w samo południe zainaugurował coroczną fiestę ku czci jednego z patronów Nawarry, św. Fermina. Głównym punktem kilkudniowej zabawy, ściągającej turystów z całego świata, są słynne gonitwy byków. W tym roku w mieście wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Trzy dynastie. Oni doprowadzili Grecję na skraj przepaści

Grecję zrujnowały trzy polityczne dynastie, które przez kilkadziesiąt lat w kraju zbudowały system nepotyzmu i korupcji, niezwykle trudny do zreformowania - pisze "Der Spiegel". Papandreu, Karamanlis, Mitsotakis. Dziadkowie, ojcowie, synowie. Zmieniali się u steru władzy, nie zmieniając systemu w którym do perfekcji doprowadzono umiejętność wyciągania publicznych pieniędzy bynajmniej nie na publiczne cele.

NATO przyjmie libijskich powstańców

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował, że delegacja libijskich powstańców z Bengazi zostanie przyjęta 13 lipca przez Radę NATO w siedzibie tej organizacji. - Rada NATO skupiająca ambasadorów państw Sojuszu odbędzie informacyjne spotkanie z Mahmudem Dżebrilem i innymi przedstawicielami Narodowej Rady Libijskiej - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej w Brukseli. Dodał, że tego dnia spotka się także osobno z Dżebrilem.

Norwegia też wzmacnia kontrole na granicach

Norwegia, członek strefy Schengen, wzmocniła niedawno kontrole na swej granicy ze Szwecją - ujawnił minister sprawiedliwości, dzień po rozpoczęciu przez Danię kontroli na swych granicach, co spotkało się z krytyką ze strony sąsiednich Niemiec i Komisji Europejskiej.

Lada chwila wybuchną "Wrota Piekieł"

Islandzki wulkan Hekla, jeden z najgroźniejszych w kraju, jest gotowy do erupcji - poinformowali geologowie na podstawie obserwacji ruchów magmy pod kraterem. Uspokajają jednak, że jeśli dojdzie do wybuchu, nie powinien on wywołać paraliżu ruchu lotniczego, jak to zdarzyło się w przypadku dwóch innych islandzkich wulkanów.

"Kobiety dostają mniej, bo raz w miesiącu mają problem ze zdrowiem"

Alasdair Thompson, dyrektor naczelny nowozelandzkiego Stowarzyszenia Pracodawców i Wytwórców, został zwolniony i oskarżony o seksizm po tym, jak w wypowiedzi dla jednej ze stacji radiowych powiedział, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni, ponieważ "często chodzą na zwolnienia lekarskie, bo mają dzieci, którymi muszą się opiekować" a do tego, jak stwierdził, "raz w miesiącu mają problemy ze zdrowiem".

"Odesłać Polaków do Polski". PiS chce ukarania Holendra

Delegacja PiS w PE protestuje przeciwko wypowiedzi holenderskiego europosła Barry'ego Madlenera, który po wystąpieniu szefa polskiego rządu na forum europarlamentu powiedział, że Holendrzy nie chcą "ani polskich bezrobotnych, ani rumuńskich żebraków". - Słowa, które wypowiedział (...) były obraźliwe i godne najwyższego potępienia - napisali politycy PiS w oficjalnym liście do szefa PE. Zaapelowali do Jerzego Buzka, by wobec europosła "zastosował odpowiednie sankcje".

Przekroczysz prędkość za granicą? Mandat przyjdzie do domu

Za dwa lata kierowcy, którzy przekroczą prędkość za granicą, będą mogli dostać mandat po powrocie do kraju. Parlament Europejski przyjął w środę propozycję dyrektywy określającej system egzekwowania mandatów za wykroczenia drogowe popełnione za granicą.

Odurzyła i udusiła 2-letnią córkę? Zapadł wyrok

Casey Anthony w 2008 roku została oskarżona o brutalne zabójstwo swojej 2-letniej córki Caylee. Według prokuratury kobieta miała odurzyć i udusić dziecko, a ciało ukryć w lesie. Oskarżonej groziła kara śmierci. Dziś jednak kobieta została przez ławę przysięgłych sądu w Orange na Florydzie uznana za niewinną. Proces z zapartym tchem śledziły miliony Amerykanów. Na żywo oglądali relację z przesłuchań świadków.

Berlusconi vs. Ruby 1:0

Premier Włoch Silvio Berlusconi odniósł w środę pierwsze zwycięstwo w procesie, w którym oskarżony jest o korzystanie z usług nieletniej prostytutki Ruby i nadużycie władzy. Tak interpretuje się decyzję Trybunału Konstytucyjnego, by zbadać kompetencje sądu.

"Jest pan potworem!". Trzy razy. Wyrzucona z własnego procesu

Kolejna odsłona procesu Julii Tymoszenko i kolejna awantura na sali sądowej. Oskarżona zarzuciła sędziemu wykonywanie poleceń administracji prezydenta i nazwała go "potworem". Sędzia zareagował wyrzuceniem Tymoszenko z sali. Przy okazji ściągnięci do sądu antyterroryści z formacji "Berkut" poturbowali parlamentarzystę i dziennikarzy.

Pierwszy trójwymiarowy laptop bez okularów

Żeby korzystać z laptopa Toshiby Qosmio F750 i efektu trójwymiarowości nie będziemy musieli zakładać specjalnych okularów. A kamera w notebooku będzie śledzić położenie oczu i dostosowywać obraz, aby efekt 3D był zadowalający nawet wtedy, gdy będziemy ruszać głową.

ONZ: 1/4 dzieci w Niemczech idzie do szkoły głodna

Eksperci ONZ skrytykowali niemiecki system socjalny, który dyskryminuje imigrantów i nieskutecznie przeciwdziała ubóstwu - informuje dziennik "Der Tagesspiegel". Berlińska gazeta powołuje się na raport Komitetu ONZ ds. praw gospodarczych, socjalnych i kulturalnych, który wyraził "głębokie zaniepokojenie" niewypełnianiem przez niemieckie władze jego zaleceń sprzed czterech lat. Rząd Niemiec uznaje tę krytykę za niezrozumiałą.

"Złamane palce i rany na ciele". Adwokata mogli pobić na śmierć

Znany rosyjski prawnik Siergiej Magnicki zmarł w areszcie najprawdopodobniej dlatego, że został ciężko pobity - twierdzi działająca przy prezydencie Rosji rada praw człowieka. Przedstawiony Miedwiediewowi raport odrzuca twierdzenia Komitetu Śledczego, że winni śmierci Magnickiego byli wyłącznie lekarze. Ustalenia wskazują jednak na ich współudział.

Córka oskarża o próbę gwałtu. Matka jest z niej dumna

- Jestem z niej dumna, jestem dumna z mojej córki - mówi Anne Mansouret, matka francuskiej dziennikarki i pisarki Tristane Banon. Prawnik młodej kobiety złożył we wtorek doniesienie w sprawie próby gwałtu, której miał się dopuścić na niej były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn.

"Jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy"

Europarlament w większości zachwycony przemówieniem Donalda Tuska. - Wspaniałe wystąpienie! Jeszcze Europa nie zginęła, póki my żyjemy - powiedział lider socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz. Jednak holenderski deputowany Barry Madlener nazwał je "najgorszym wystąpieniem, jakie kiedykolwiek wygłosił nowy przewodniczący Rady UE".

Rosja zażąda w ONZ więcej Arktyki

Rosjanie chcą rozszerzenia swoich granic w Arktyce i zamierzają upomnieć się o to w 2012 roku w ONZ - poinformował w środę wicepremier Siergiej Iwanow na posiedzeniu Kolegium Morskiego. Państwa bogatej w surowce energetyczne Arktyki regularnie spierają się o granice tego regionu.

Ateiści kontra ofiary WTC? Nie chcą "Siedmiu w Niebie"

Światopoglądowy konflikt na gruzach World Trade Center. Organizacja ateistyczna z Nowego Jorku żąda zmiany nazwy ulicy "Siedmiu w Niebie" (Seven in Heaven Way), nadanej na cześć strażaków, którzy zginęli ratując ludzi w czasie zamachów z 2001 r. Nazwa nie podoba się ze względu na jej religijne znacznie - donosi "New York Daily News".

Mafia serwowała kawę ministrom

Potężna kalabryjska mafia 'ndrangheta ulokowała się dokładnie naprzeciwko kancelarii szefa rządu, w odległości kilkudziesięciu metrów od wejścia - informują włoskie media. Prokuratura ustaliła bowiem, że to do niej należała pobliska kawiarnia. Ministrowie chodzili tam na kawę. Już nie chodzą, bo lokal zamknięto.

Zgwałcił i zabił 16-latkę. Biały Dom: Nie powinien ginąć

Biały Dom zwrócił się do Sądu Najwyższego USA o wstrzymanie egzekucji Meksykanina skazanego za gwałt i morderstwo. Argumentuje, że wykonanie kary stanowiłoby naruszenie międzynarodowych zobowiązań prawnych i wyrządziłoby "nieodwracalną szkodę" amerykańskim interesom.

"Eksport polskiego obciachu"

Awantura w Europarlamencie po przemówieniu Donalda Tuska. Najczęściej zabierali głos europosłowie z Polski - ci z PiS krytykowali rząd premiera, ci z PO zarzucali im, że przenoszą kampanię wyborczą z Warszawy do Brukseli. - Walczycie z internautami, którzy krytykują władzę - grzmiał Zbigniew Ziobro. - Człowieku, nie wypada - odcinał się Jacek Protasiewicz. - Popieram eksport, ale nie obciachu - dodawał Michał Kamiński.

W Syrii mogło dojść do zbrodni przeciw ludzkości

Syryjskie służby bezpieczeństwa mogły popełnić zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie majowego oblężenia miasta Talkalach - oceniła w środę organizacja broniąca praw człowieka, Amnesty International (AI), która oparła się na relacjach świadków.

Hiszpanie za ogórki chcą 80 mln euro

Hiszpania będzie domagać się 80 mln euro odszkodowania od Unii Europejskiej w związku z błędnym powiązaniem pochodzących z Hiszpanii produktów, m.in. ogórków, z falą zakażeń szczepem EHEC. W wyniku epidemii zmarło około 50 osób.

Tabloid hakował telefony rodzin ofiar zamachów w Londynie?

Wielka Brytania jeszcze nie ochłonęła po doniesieniach, że tabloid "News of the World" włamał się do poczty głosowej zamordowanej nastolatki, a już pojawiły się kolejne podejrzenia - o hakowanie komórek bliskich ofiar krwawych zamachów w Londynie 7 lipca 2005 roku i dwóch 10-letnich dziewczynek, zamordowanych w 2002 roku.

Greccy taksówkarze nie chcą konkurencji

Taksówkarze greccy prowadzą w środę 24-godzinny strajk, protestując przeciwko wprowadzeniu większej konkurencyjności w ich zawodzie. Oprotestowywana ustawa o licencjonowaniu zamkniętych zawodów dotyczy też m.in. farmaceutów i prawników.