Potiomkinowskie pokazy. Połowiczny prom kosmiczny

Organizatorzy największych i najbardziej prestiżowych rosyjskich targów lotniczych MAKS pod Moskwą zaliczyli odpowiednio dużą wpadkę. Dociekliwy widz dostał się do strefy zamkniętej i odkrył, że prezentowany z dumą egzemplarz promu kosmicznego Buran, jest odrestaurowany i pomalowany w połowie. Tej, którą ustawioną go do widzów. Druga strona to obraz rozpaczy. Tradycja potiomkinowskiej wioski ma się dobrze.

Kolejny zatrzymany w aferze podsłuchowej

Londyńska policja zatrzymała w piątek 14. osobę podejrzaną o udział w aferze podsłuchowej. Według agencji Press Association jest to były dziennikarz tabloidu "News of the World" Dan Evans. Zawieszony w obowiązkach został też detektyw Scotland Yardu, któremu zarzuca się, że przekazywał prasie informacje o toczącym się obecnie śledztwie.

W Syrii giną dzieci

- Co najmniej 30 osób zginęło, a ponad 200 zostało aresztowanych w piątek w Syrii podczas tłumienia antyrządowych protestów przez wojsko - podają zachodnie agencje powołując się na syryjskich obrońców praw człowieka. Według agencji Reuters, ofiar śmiertelnych było 34, w tym czworo dzieci. W czwartek prezydent Baszar el-Asad zapowiadał, że nie będzie więcej akcji wojskowych przeciw opozycji.

Papież o cierpieniu w cieniu demonstracji

- Nie przechodźcie obojętnie wobec ludzkiego cierpienia - apelował w piątek do młodych ludzi papież Benedykt XVI, który przebywa w Madrycie na Światowych Dniach Młodzieży. Tego dnia podobnie jak wcześniej obyło się również kilka protestów.

"Polska władza nie chce nam pomóc"

- Pilnie potrzebujemy informacji od polskich władz, czy zostały przekazane informacje o rachunkach bankowych również innych białoruskich działaczy opozycyjnych - zaapelował w rozmowie z Biełsatem białoruski obrońca praw człowieka Uładzimir Labkowicz. - Prosiliśmy już wielokrotnie, jednak bez skutku - dodał. W ten sposób odniósł się do ujawnienia białoruskim władzom przez polską prokuraturę informacji nt. kont innego opozycjonisty Alesia Bialackiego.

Kim już w Rosji

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il rozpoczął wizytę w Rosji. Północnokoreański przywódca przybył do rosyjskiego miasta Chasan w Kraju Nadmorskim, na granicy z Koreą Północną - poinformowali przedstawiciele kolei i rosyjskich służb bezpieczeństwa. Na terytorium Rosji Kim przybył w swoim specjalnym pociągu.

Zabił, bo nie zgadzała się na ślub córki?

Makabrycznego odkrycia dokonała turecka policja na przedmieściach Izmiru. W lesie znaleziono zwłoki dwóch turystek z Irlandii Północnej. Kobiety miały poderżnięte gardła. Policja ma już w swoich rękach głównego podejrzanego, którym jest 17-letni barman.

Rodziny ofiar Breivika odwiedziły Utoyę

Około 500 członków rodzin i przyjaciół ofiar strzelaniny zgromadziło się w strugach deszczu na wyspie Utoya, by usłyszeć od policjantów i przedstawicieli Czerwonego Krzyża, co zdarzyło się tam cztery tygodnie temu. Do tej pory wyspa była szczelnie zamknięta dla wszystkich z wyjątkiem śledczych.

Po zamieszkach królestwo ma najwięcej więźniów w historii

Zjednoczone Królestwo ma problemy nie tylko na ulicach, ale i po drugiej stronie murów. Liczba więźniów osadzonych w zakładach karnych wzrosła w Anglii i Walii do ponad 86 tysięcy i jest najwyższa w historii. Wszystko to za sprawą setek osób, które zostały zatrzymane w czasie zamieszek w Londynie i innych angielskich miastach.

Mąż opozycjonistki skazany

Mąż przywódczyni gruzińskiej opozycji Nino Burdżanadze, został zaocznie skazany na pięć i pół roku więzienia za zorganizowanie ataków na policję podczas manifestacji pod koniec maja - poinformował gruziński sąd. - Nie ma przeciwko mojemu mężowi żadnego dowodu z wyjątkiem kilku zeznań - mówi Burdżanadze.

Projekt Polaka walczy o nagrodę na najlepszy budynek świata

Projekt muzeum autorstwa polskiego architekta Macieja Jakuba Zawadzkiego został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jury World Architecture Festival umieściło go w gronie finalistów konkursu na "Najlepszy budynek świata 2011 roku". - To ważne wyróżnienie, bo to konkurs o największe i najbardziej globalne nagrody w dziedzinie architektury – mówi nam Polak.

Breivik chciał wystąpić w sądzie w smokingu

Sąd w Oslo ogłosił w piątek decyzję o przedłużeniu pobytu sprawcy podwójnego zamachu w Norwegii Andersa Behringa Breivika w całkowitym odosobnieniu o kolejne cztery tygodnie. Norweg, który przyznał się do zamordowania 77 osób w zamachu w Oslo i na wyspie Utoya wysłuchał wyroku siedząc w garniturze. Wcześniej poprosił o możliwość wystąpienia w smokingu. Sąd zgody nie wydał, a rodzinom ofiar nie pozwolił na pojawienie się w sali rozpraw. Reprezentowali je tylko adwokaci.

Ewakuacja Polaków z Trypolisu. "Liczba miejsc jest ograniczona"

Polskie MSZ poinformowało, że Polacy, którzy chcą opuścić stolicę Libii Trypolis, będą mogli to zrobić w niedzielę 21 sierpnia o godz. 9 maltańskim statkiem MV Triva 1 - Obywatele polscy są proszeni o jak najszybsze zgłoszenie - czytamy w komunikacie ministerstwa. Sytuacja w Libii staje się coraz bardziej niebezpieczna. Szef powstańców ocenił we wczorajszym wywiadzie, że wokół Trypolisu "zaciska się pętla". Jak dodał, obawia się masakry w stolicy Libii.

Mają morze, nie mają latarni. Chcą zwrotu od Rosjan

Rosyjska Flota Czarnomorska powinna zwrócić Ukrainie wynajmowane od niej latarnie - stwierdził minister obrony Ukrainy Mykoła Jeżel i zażądał wyprowadzenia się z tych obiektów dotychczasowych rezydentów. Ukraińcy argumentują, że to "niedorzeczne", by kraj, który odpowiada za wody przybrzeżne nie miał kontroli nad obiektami położonymi na jego wybrzeżu.

Unia chce się widzieć z Tymoszenko

Unia Europejska wystąpiła w piątek o zgodę na wizytę ambasadora UE w Kijowie u przebywającej w areszcie Julii Tymoszenko. Szefowa unijnej dyplomacji stwierdziła, że oczekuje zapewnienia opozycjonistce "szybkiego i niezależnego badania lekarskiego".

"Nie chcę tu zostawać po tym, co widziałem"

Kolejne zdjęcia z miejsca uderzenia wielkiej burzy na festiwalu muzycznym w Belgii trafiły do mediów. Żywioł, który spadł na kilkadziesiąt tysięcy imprezujących osób zjawił się tak nieoczekiwanie, że ludzie wpadli w panikę. Porywisty wiatr rzucający elementy sceny, nagłośnienia i barierek ochronnych doprowadził do śmierci 5 osób. - Trzy osoby po czwartkowej nocy wciąż są w stanie krytycznym - powiedział dr Pascal Vranckx ze szpitala w Hasselt, gdzie trwał festiwal.

Białoruś kończy z USA, problem uranu zostaje

Białoruś wstrzymuje współpracę z USA dotyczącą pozbycia się zapasów wysoko wzbogaconego uranu, czyniąc to w odpowiedzi na amerykańskie sankcje gospodarcze wobec jej przedsiębiorstw - podało w piątek MSZ w Mińsku.

Pokój z widokiem na kosmos

- To będą wakacje nie z tej Ziemi – tak pomysłodawcy reklamują hotel o nazwie Komercyjna Stacja Kosmiczna, który będzie orbitować wokół Ziemi na wysokości 350 km. Rosyjska firma Orbital Technologies zapewni pięciodniowe wczasy w stanie nieważkości z widokiem na przestrzeń międzygalaktyczną. Koszt to ok. milion dolarów.

Samobójca na granicy Strefy Gazy i Egiptu

Zamachowiec-samobójca odpalił w piątek rano ładunek wybuchowy na granicy Egiptu ze Strefą Gazy, w pobliżu grupy egipskich żołnierzy. Kilku z nich zostało rannych, ale nie wiadomo na razie ilu ani jak ciężko - donosi izraelski dziennik "Haaretz". Doniesienia dotyczące miejsca zamachu są nieprecyzyjne.

Polak aresztowany w Kolumbii

Kolumbijska policja zatrzymała obywatela Polski, który ukrywał się w tym południowoamerykańskim kraju, chcąc uniknąć oskarżeń o szmuglowanie narkotykami w ojczyźnie. Podjęto już działania ws. jego ekstradycji do Polski.

Policja ujawnia rozmowy z Brevikiem podczas masakry

- Jestem na wyspie Utoya. Skończyłem swoją misję, więc chciałbym się poddać - to fragment rozmowy telefonicznej Andersa Behringa Breivika, przeprowadzonej tuż po masakrze na wyspie Utoya z norweską policją. Breivik zabił tam 69 osób. Jeszcze dziś sąd zadecyduje czy Norweg ma nadal przebywać w areszcie w odosobnieniu.

Były prezydent przed sądem

Były prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej, Laurent Gbagbo, został oskarżony o przestępstwa gospodarcze. Prokuratura zarzuca mu m.in. kradzieże i sprzeniewierzenie pieniędzy publicznych - informuje w piątek BBC. Podobne zarzuty postawiono też żonie Gbagbo, Simone.

Rakiety lecą na Izrael. Odwet za odwet

Co najmniej 10 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy spadło w piątek rano i wcześniej - w ciągu nocy - na Izrael w pobliżu palestyńskiej enklawy. Jedna z rakiet uderzyła w szkołę talmudyczną w mieście Aszdod, raniąc dwie osoby, w tym jedną ciężko.

Silne wstrząsy w pobliżu Fukushimy

Do podziemnych wstrząsów o sile 6,8 w skali Richtera doszło u północno-wschodnich wybrzeży Japonii w regionie prefektury Fukushima - poinformowały miejscowe służby meteorologiczne. Wydały one też ostrzeżenie przed falą tsunami, która mogła sięgać 50 cm, ale po 40 minutach je odwołały. Ostrzeżenie obejmowało prefektury Fukushima i Miyagi.

Atak na British Council

Osiem osób, w większości policjantów, zginęło, a 10 zostało rannych w samobójczym ataku bombowym przeprowadzonym na budynek brytyjskiego ośrodka kulturalnego (British Council) w Kabulu - podało afgańskie MSW.

"Dyplomatyczna i humanitarna wojna" z Damaszkiem

Francja, Wielka Brytania, Portugalia oraz Niemcy zapowiedziały, że przygotują wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Syrii. Z kolei ambasador Syrii przy ONZ powiedział, że Stany Zjednoczone wypowiedziały jego krajowi "dyplomatyczną i humanitarną" wojnę.

Śmierć na festiwalu. Burza zabiła pięć osób

Gwałtowna burza, która przeszła w czwartek nad jednym z najważniejszych festiwali muzycznych w Belgii, spowodowała śmierć pięciu osób - poinformowała w piątek Hilde Claes, mer miasta Hasselt, gdzie odbywała się impreza. Wcześniej mówiono o trzech ofiarach śmiertelnych i 71 rannych, w tym 11 ciężko.