Obywatel USA narodowości syryjskiej został w piątek skazany przez amerykański sąd na 18 miesięcy więzienia. Przyznał się on do szpiegowania na polecenie reżimu w Damaszku syryjskich opozycjonistów przybywających w Stanach Zjednoczonych.

Hollywoodzkie studia nie opublikują weekendowych wyników box-office, czyli najpopularniejszych filmów kinowych. Sieć multipleksów wprowadziła zakaz chodzenia do kin w maskach, a policja sprawuje specjalne patrole wokół nich. Wszystkie decyzje zostały podjęte w związku z piątkową strzelaniną podczas premiery "Batmana".

- Miał ufarbowane na czerwono włosy. Powiedział, że jest Jokerem, oczywiście wrogiem Batmana - tak szef nowojorskiej policji Raymond Kelly opisał dziennikarzom Jamesa Holmesa, który w piątek wdarł się do kina na przedmieściach Denver i zaczął strzelać do tłumu widzów przybyłych na premierę nowego filmu o Batmanie. Od kul napastnika, który został wkrótce potem zatrzymany, zginęło 12 osób a 58 zostało rannych. 30 osób w dalszym ciągu przebywa w szpitalu, z czego 11 jest w stanie krytycznym.

24-letni James Holmes zamachowiec z miasta Aurora na przedmieściach Denver to były student medycyny. Do Kolorado przeniósł się z Kalifornii. Na Uniwersytecie Stanowym chciał pisać doktorat z neurologii. Był m.in, słuchaczem wykładów o zaburzeniach neurologicznych. Przed miesiącem zrezygnował i odszedł z uczelni.

Moje córki też chodzą do kina i myślę o tym, że one też mogły się znaleźć w takiej sytuacji, dlatego dzisiaj, jak wielu rodziców, uściskam je mocniej do snu - powiedział w odezwie do narodu prezydent Barack Obama, który podobnie jak miliony Amerykanów śledzi doniesienia z Aurory na przedmieściach Denver w Kolorado. Tam zamachowiec na premierze nowego filmu o Batmanie zabił co najmniej 12 osób, a 38 ranił.

Na uczelniach, w szkołach, barach, restauracjach, a nawet w kinie. Strzelaniny w USA zdarzają się często i zgarniają przerażająco wielkie, śmiertelne żniwo. - Te makabryczne cyrki Amerykanie mają ze względu na dostęp do broni różnych ludzi, którzy mają problem z utrzymaniem normy psychicznej i te makabry się od czasu do czasu powtarzają - komentował w TVN24 kryminolog, a zarazem socjolog, dr Paweł Moczydłowski.

O sześć miesięcy moskiewski sąd przedłużył areszt trzem członkiniom punkrockowego zespołu Pussy Riot, oskarżonym o "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" - podały rosyjskie media. Wstępna rozprawa toczyła się przy drzwiach zamkniętych.

W przypadającą dziś 68. rocznicę nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera przedstawiciele władz Niemiec oddali hołd pamięci członków ruchu oporu przeciwko nazistowskiemu reżimowi III Rzeszy.

Rosja postanowiła odroczyć dostarczenie do Syrii wyremontowanych śmigłowców bojowych do czasu normalizacji sytuacji w tym kraju - poinformowała agencja Interfax powołując się na źródło wojskowo-dyplomatyczne. Tureckie władze z kolei podały, że z Syrii uciekł kolejny generał. Tym samym liczba uciekinierów z generalskimi gwiazdkami jest już 22.

Prezydent Baszar el-Asad wysyłał telegramy do Benedykta XVI, w których zabiegał o wzmocnienie relacji z Watykanem, gdy w Syrii trwała już operacja militarna wymierzona w przeciwników reżimu - korespondencję ujawnioną przez portal Wikileaks opublikował tygodnik "L'Espresso".

Zmarł kolejnej wysokiej rangi syryjski oficjel ranny w środowym samobójczym zamachu na siedzibę biura bezpieczeństwa narodowegow Damaszku. To szef syryjskiego wywiadu Hiszam Bektiar - podała telewizja Al-Manar z siedzibą w Bejrucie. Wiadomość tę potwierdziła syryjska TV.

Pierwszy raz od początku rebelii syryjskiej opozycji udało się opanować przejścia graniczne. Pod ich kontrolą znalazło się jedno na granicy z Irakiem i jedno z Turcją. W czwartek powstańcy szturmowali też koszary policji w Damaszku. Reżim zapewnia jednak, że wszystko jest w porządku. W telewizji pokazał się Baszar Asad, uczestniczący w ceremonii zaprzysiężenia nowego ministra obrony w Damaszku.