W czerwcu 1978 roku, a więc na cztery miesiące przed wyborem Jana Pawła II, kardynał Joseph Ratzinger, wówczas arcybiskup Monachium, powiedział w wywiadzie, że opowiada się za tym, aby papieżami byli Włosi. Wywiad wyemitowała w sobotę włoska telewizja RAI.

- To świadectwo skuteczności sankcji i tego, że tylko tak trzeba działać: żądać zwolnienia oraz rehabilitacji politycznej i obywatelskiej wszystkich więźniów politycznych - ocenia opozycjonista Wiktar Iwaszkiewicz uwolnienie skazanego wcześniej na 5 lat kolonii karnej kandydata na prezydenta Białorusi Andreja Sannikaua. Oświadczenie w tej sprawie wydało też polskie MSZ. Apeluje w nim m.in. o zwolnienie pozostałych więźniów politycznych.

Trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopnia w skali Richtera miało miejsce w pobliżu wybrzeży indonezyjskiej wyspy Jawy - podała agencja Reutera powołując się na amerykańską agencję sejsmologiczną USGS.

Rozmowy Iranu i światowych mocarstw, które odbyły się w sobotę w Stambule, były "pożyteczne i konstruktywne". Tak oceniła je szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Następna tura rozmów odbędzie się w Bagdadzie w maju. Do tego czasu "szóstka" chce budować zaufanie i zmierzać do sukcesu "krok po kroku".

Miał być szybszy, większy, lepszy i niezatapialny - ale poszedł na dno podczas dziewiczego rejsu. Katastrofa Titanica pochłonęła ponad półtora tysiąca ludzkich istnień. Do tragedii doszło na Atlantyku - dokładnie 100 lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia, statek zderzył się z górą lodową. W Polsce był wtedy poniedziałek rano.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję sankcjonującą wysłanie do Syrii 30 nieuzbrojonych obserwatorów, którzy mają monitorować sytuację w kraju. "Za" głosowały też Rosja i Chiny.

Rosyjska agencja Interfax przewiduje, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie masakry katyńskiej "nie będzie korzystne dla Rosji". W udostępnionej PAP w sobotę depeszy z 10 kwietnia Interfax powołuje się na "źródło zaznajomione z sytuacją", według którego możliwe jest, że Trybunał nakaże Rosji nawet rehabilitację ofiar Katynia.

Tysiące pielgrzymów zgromadziło się w Bazylice Świętego Grobu w Jerozolimie, by wziąć udział w uroczystości cudu świętego ognia. To jeden z najstarszych rytuałów w prawosławnym kościele, który obchodzi dziś Wielką Sobotę.

Japoński rząd zadeklarował gotowość do włączenia dwóch reaktorów w elektrowni atomowej Ohi w prowincji Fukui na zachodzie kraju. Mieszkańcy protestują, ale władze tłumaczą, że reaktory są już odpowiednio zabezpieczone i muszą zacząć działać, bo inaczej latem kraj czeka kryzys energetyczny. Od czasu awarii elektrowni w Fukushimie po przejściu tsunami w marcu 2011 r. w Japonii wyłączone są 53 z 54 reaktorów.

Watykan zadeklarował współpracę z prowadzącymi dochodzenie w sprawie porwania w 1983 r. roku córki watykańskiego pracownika, Emanueli Orlandi - powiedział rzecznik Watykanu. Według włoskiej prokuratury rozwiązanie zagadki może kryć się za Spiżową Bramą.

Dzięki opublikowaniu pełnej listy pasażerów i załogi Titanica mieszkaniec Hampshire David Lee przekonany jest, że rozwiązał zagadkę swego stryjecznego dziadka, który jako uratowany po katastrofie liniowca przez lata podawał się za kucharza na Titanicu, a nie miał na to żadnego dowodu.

Z platformy wiertniczej położonej na Morzu Północnym 250 km od wybrzeży Szkocji "ucieka" dziennie 200 tys. metrów sześciennych gazu - poinformował francuski gigant naftowy Total, który od czasu wybuchu pożaru na platformie pod koniec marca stara się opanować sytuację. Prace nad zatamowaniem wycieku wciąż jednak nie ruszyły, a wiercenie "studni" w dnie morza, do której gaz miałby wracać, może potrwać miesiące.

Król Hiszpanii Juan Carlos przeszedł w sobotę operację wymiany biodra, po tym jak złamał je w czasie urlopu, który spędzał w Botswanie - podał rzecznik dworu w Madrycie. Lewicowy "El Pais" twierdzi, że do wypadku doszło w trakcie polowania na słonie. To już czwarta operacja monarchy w ostatnich trzech latach.

Lekarze z niemieckiej kliniki Charite, którzy w piątek do późnej nocy badali Julię Tymoszenko w jej więziennej celi w Charkowie orzekli, że stan zdrowia byłej premier Ukrainy nie pozwala jej na udział w procesach sądowych. Tymczasem 19 kwietnia rozpocznie się kolejny, po którym Tymoszenko odsiadująca wyrok 7 lat więzienia może spędzić za kratkami ogółem nawet 12 lat.

Syryjskie siły rządowe w nocy z piątku na sobotę ostrzelały dzielnice w centrum miasta Hims na zachodzie Syrii. To pierwsze poważne naruszenie zawieszenia broni między siłami syryjskiego reżimu i opozycją, które zaczęło obowiązywać w czwartek - pisze Reuters.

Dwunastu agentów Secret Service, którzy przyjechali do Kolumbii, by zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi USA podczas szczytu panamerykańskiego, zostało odesłanych do kraju z powodów dyscyplinarnych. Powodem były najprawdopodobniej kontakty z prostytutkami - poinformowała agencja AP.

Przedstawiciele sześciu mocarstw - USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec - spotykają się po 15 miesiącach przerwy z delegacją Iranu. Celem wznawianych rozmów jest skłonienie władz w Teheranie do przerwania prac nad wzbogacaniem uranu i do zamknięcia podziemnych zakładów nuklearnych Fordo w pobliżu miasta Kum. Początek rozmów o godz. 9 czasu polskiego.

Stany Zjednoczone zwiększają pomoc dla opozycji syryjskiej w postaci sprzętu telekomunikacyjnego i wyposażenia medycznego - powiadomiła w piątek administracja prezydenta Baracka Obamy.

Mężczyzna i dwie kobiety, aresztowani pod zarzutem zamordowania przynajmniej dwóch kobiet w Brazylii przyznali się do zabójstw oraz kanibalizmu. Wszyscy należeli do sekty i w czasie przesłuchania zeznali, że to "głosy" kazały im zabijać i jeść ofiary.