Ukraina stawia na węgiel

Rząd Ukrainy planuje w najbliższych latach trzykrotne zmniejszenie zakupów gazu od Rosji - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow. Jego zdaniem, rosyjski gaz należy w tym czasie zastąpić wydobywanym na Ukrainie węglem. Kijów chce się w ten sposób zabezpieczyć przed ewentualnymi wojnami o cenę gazu z Kremlem.

Wycięła prezydenta, trafi do aresztu

Dziesięć dni spędzi w areszcie kijowska emerytka, która uszkodziła wieniec złożony przez prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza pod pomnikiem ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki - podało miejscowe MSW, powołując się na wyrok sądu.

Bez Wałęsy w Brukseli. "Nie czuł się na tyle dobrze"

Lech Wałęsa nie czuł się na tyle zdrowy, by przybyć na uroczystości - tak nieobecność byłego prezydenta na uroczystościach nadania esplanadzie przed Parlamentem Europejskim imienia "Solidarność 1980" tłumaczył szef PE Jerzy Buzek.

"Bliscy Kaddafiego wyjadą z Algierii". Ultimatum dla wojsk

Szef władz powstańczych w Libii Mustafa Dżalil oświadczył, że jest przekonany, iż "bliscy Kaddafiego wyjadą z Algierii do innego kraju". Zapowiedział też, że lojalnym wciąż wobec dyktatora oddziałom dano czas do soboty na złożenie broni. Nadal nie wiadomo, gdzie ukrywa się sam Muammar Kaddafi. Pojmany ochroniarz jego syna Chamisa, twierdzi, że dyktator uciekł z Trypolisu do miasta Sabha na południu kraju.

Putin na harleyu. Zmierza na Kreml?

Rosyjski premier Władimir Putin efektownie rozpoczął kampanię przed grudniowymi wyborami do Dumy. Wjechał do Noworosyjska swoim trzykołowym harleyem na czele kawalkady motocyklistów.

"NYT": Libia obnażyła słabość Europy

Interwencja w Libii ujawniła poważne problemy w NATO, a zdolności europejskich wojsk były dalece niewystarczające nawet podczas tak ograniczonych walk - ocenia we wtorek "New York Times" i apeluje do europejskich członków Sojuszu, by zainwestowali w armie.

Chińczyk chce kupić 0,3 proc. Islandii

Bogaty chiński inwestor prywatny zamierza zakupić znaczny teren na Islandii, równy 0,3 proc. powierzchni wyspy, aby kosztem 100 mln dolarów zbudować tam ośrodek turystyczny wraz z polem golfowym - poinformował we wtorek dziennik "Financial Times".

Tusk: 1 września ogłoszenie końca wojny w Libii

1 września w Paryżu Polska potwierdzi swą gotowość do udzielenia Libii pomocy humanitarnej - zapowiedział we wtorek w Brukseli premier Donald Tusk. Jak dodał, tego dnia zostanie ogłoszone w stolicy Francji zakończenie wojny libijskiej.

Tusk w UE chwali się wzrostem. "Wśród źródeł środki unijne"

Premier Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso w Brukseli chwalił się wzrostem PKB w Polsce - o 4,3 proc. w II kwartale 2011 r. Jak mówił, jednym ze źródeł polskiego wzrostu są środki europejskie. Szef polskiego rządu oświadczył, że wrzesień musi być miesiącem finalizacji prac nad tzw. unijnym sześciopakiem.

Lądował awaryjnie, bo umierała pasażerka

Brytyjski samolot czarterowy, lecący do kurortu w Turcji, awaryjnie wylądował w poniedziałek wieczorem w Sofii z powodu śmierci 79-letniej pasażerki - podały we wtorek źródła na lotnisku stolicy Bułgarii.

"Gwałty, tortury i zbiorowe egzekucje". Raport z Misraty

Ludzie Kaddafiego dopuścili się zbrodni wojennych w Misracie - twierdzi raport przygotowany przez amerykańskich obrońców praw człowieka z organizacji "Physicians for Human Rights". Cytowania w dokumencie świadkowie mówią o gwałtach, torturach i masowych egzekucjach.

Elektrownia atomowa wielkości walizki

Kolonizacja Marsa czy Księżyca przez ludzi to jeszcze sprawa odległej przyszłości, ale przynajmniej jeden związany z tym problem być może udało się już rozwiązać - problem zaopatrzenia w energię elektryczną. Amerykańscy naukowcy z rządowego Narodowego Laboratorium Idaho zaprojektowali elektrownię atomową wielkości... walizki.

W Brukseli otworzą plac "Solidarności"

"Solidarności 1980" - taką nazwę otrzyma dziś skwer przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. W południe odbędzie się tam specjalna uroczystość. Jej inicjatorem był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

38 zabitych, 20 mld dolarów strat. Irene idzie dalej

Ogromny sztorm sunie przez Wschodnie Wybrzeże USA. Północno-wschodnie części Stanów Zjednoczonych ciągle zmagają się z silnymi deszczami i niszczycielskim wiatrem. Przez weekend Irene zabiła 38 osób w 11 stanach. Jej skutki będą kosztowały amerykanów 20 mld dolarów.

83 ofiary testów medycznych USA

Eksperymenty medyczne prowadzone przez Amerykanów w Gwatemali w latach 40. XX wieku spowodowały śmierć co najmniej 83 osób - poinformowała specjalna komisja powołana przez prezydenta Baracka Obamę. Jak podkreślono, ówcześni naukowcy wspierani przez rząd USA musieli być świadomi łamania wszelkich standardów etycznych.

Kraj Kwitnącej Wiśni ma nowego premiera

Japoński parlament wybrał we wtorek na nowego szefa rządu dotychczasowego ministra finansów Yoshihiko Nodę, który kilka dni temu objął kierownictwo rządzącej Partii Demokratycznej.

Pentagon wyrzucił w błoto 30 mld dolarów

Złe zarządzanie kontraktami, fatalnie zorganizowane przetargi i brak nadzoru sprawił, że Pentagon zmarnował w Afganistanie i Iraku 30 mld dolarów - głosi raport komisji Kongresu USA.

Szkoły w kurorcie strajkują. Boją się gangów

140 szkół podstawowych w meksykańskim kurorcie Acapulco zastrajkowało zaledwie tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego. Nauczyciele boją się porwań i napadów gangów narkotykowych, które wymuszają haracze.

"Wszyscy czarni to najemnicy"

Powstańcy zabijają czarnych ludzi biorąc ich za najemników byłego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - powiedział przewodniczący Unii Afrykańskiej Jean Ping, podając to za jeden z powodów, dla których UA nie uznała dotąd powstańczej Narodowej Rady Libijskiej.

"Huragan był apelem Boga do polityków"

Falę krytyki sprowadziła na siebie prawicowa kongresmenka Michele Bachmann, która ubiega się o nominację partii republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2012 roku. Polityk stwierdziła, że Bóg sprowadził huragan Irene, by zwrócić uwagę polityków na problemy kraju.

Ostatnia wizyta w MFW

Dominik Strauss-Kahn odwiedził swoich byłych współpracowników z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, z szefowania któremu ustąpił po oskarżeniu o gwałt. DSK przeprosił pracowników za spowodowanie trudnej sytuacji w związku ze skandalem.

Powstańcy: Syn Kaddafiego zabity na południu Libii

Nazywany "Rzeźnikiem z Zawii" Chamis Kaddaafi, jeden z synów obalonego dyktatora Libii nie żyje - podała agencja Reutera powołując się na dowódcę rebeliantów w Trypolisie. Wcześniej włoska agencja Ansa podała, że Muammar Kaddafi znajduje się 100 km na południowy wschód od Trypolisu, w mieście Bani Walid, razem ze swoimi synami: Saadim i Saifem al-Islamem. Natomiast jego żona Safia i troje jego dzieci przebywa w Algierii.

Spadł ciężarówką... na plażę

Przełamał dwie bariery bezpieczeństwa na moście Zarate-Brazo Largo, spadł z wysokości 45 metrów i "jedynie" złamał sobie nogę. Mowa o pewnym kierowcy ciężarówki w Argentynie, który miał wyjątkowo dużo szczęścia lądując na plaży nad rzeką Parana.

Ranny prezydent Jemenu zapowiada wybory

Prezydent Jemenu Ali Abdullah Saleh zapowiedział rozpisanie "tak szybko, jak to możliwe" wyborów prezydenckich - podała w poniedziałek wieczorem agencja Reutera. W kraju od początku roku trwa rebelia przeciwko jego 33-letnim rządom, krwawo tłumiona przez wojsko.

Najgorsza powódź od 80 lat. Rośnie liczba ofiar

Huragan Irene, zdegradowany do rangi burzy tropikalnej, przeszedł w poniedziałek nad stanami północno-wschodniego wybrzeża USA. W sumie żywioł zabił co najmniej 21 osób i spowodował ogromne szkody materialne.

Rostowski: Testem dla Unii będzie "sześciopak"

Kolejne obniżanie prognoz wzrostu w UE wynika z niemożności podjęcia klarownych decyzji o integracji przez unijne instytucje - powiedział w poniedziałek w Parlamencie Europejskim minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że testem dla UE jest przyjęcie tzw. sześciopaku. Z kolei komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn mówił w poniedziałek o stopniowym spowolnieniu unijnej gospodarki.

Zabójca minister kłamał, że "słyszy głosy"

Zabójca minister spraw zagranicznych Szwecji Anny Lindh - Mijailo Mijailovic - symulował chorobę psychiczną, aby otrzymać łagodniejszy wymiar kary. Skazaniec przyznał się do tego w wywiadzie dla dziennika "Expressen". Lindh została zasztyletowana w 2003 r.