Podpalili wozy policji. Za atomowy pociąg

Do starć policji z przeciwnikami energii atomowej doszło w piątek po południu w okolicach Gorleben w Dolnej Saksonii, dokąd zmierza pociąg z transportem odpadów radioaktywnych. Demonstranci obrzucili funkcjonariuszy koktajlami Mołotowa, podpalając dwa wozy policyjne.

Islandia nie sprzeda się Chińczykowi

Islandia odrzuciła ofertę chińskiego biznesmena, który zamierzał kupić na tej wyspie znaczne tereny, równe 0,3 proc. jej powierzchni, pod budowę ośrodka turystycznego - oświadczyło w piątek islandzkie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Nóż na gardle kobiety. Bandyta dostał miotłą

Brytyjska policja ujawniła dramatyczne nagranie, na którym widać jak złodziej, próbując obrabować sklep z biżuterią, rzuca się na sprzedawczynię i przykłada jej nóż do gardła. Drugi pracownik sklepu szybko ruszył jej na pomoc.

Rosja nie dostanie brytyjskich danych wojskowych

Rząd brytyjski ogłosił w czwartek, że zaprzestaje wymiany informacji wojskowych z Rosją na podstawie Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), ponieważ Moskwa odmawia jego wykonywania.

Wjechał autem do jadalni. I uciekł

Pewna rodzina z Kalifornii nie będzie miło wspominała wczorajszego wieczoru. Szykowali się do świątecznej kolacji, gdy ich dom staranował samochód.

Nowe sińce u Tymoszenko. "Żadnego leczenia"

Stan zdrowia przebywającej od ponad trzech miesięcy w areszcie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko stale się pogarsza i wbrew zapewnieniom władz nie otrzymuje ona niezbędnej opieki medycznej - oświadczył w piątek adwokat opozycjonistki, Serhij Własenko.

4,5 roku koszmaru Bialackiego. "Będą starali się go wyniszczyć"

Białoruskie więzienie o zaostrzonym rygorze. Przez 4,5 roku ma w takim przebywać skazany w czwartek obrońca praw człowieka Aleś Bialacki. - Będą starali się go wyniszczyć. Musimy walczyć o jego uwolnienie, bo inaczej nie wyjdzie żywy - mówi w rozmowie z tvn24.pl Franak Wiaczorka, białoruski działacz opozycyjny i dziennikarz TV Biełsat. Znęcanie się nad więźniami to powszechna praktyka na Białorusi - głosi opublikowany dziś raport Komitetu ONZ Przeciwko Torturom.

Łukaszenka z tanim gazem i kasą na elektrownię atomową

Białoruś zapłaci za rosyjski gaz dwa razy mniej, niż średnio płacą inni europejscy klienci Gazpromu. Rosja przyzna sąsiadowi kredyt 10 mld dolarów na budowę elektrowni atomowej. Gazprom przejmie 100 proc. udziałów w białoruskim operatorze gazociągów Biełtransgaz. To główne ustalenia spotkania na szczycie Miedwiediewa, Putina i Łukaszenki, kończącym kilkuletnie spory na linii Mińsk-Moskwa. W ich cieniu podpisano inne kontrakty handlowe, otwierające rosyjskiemu kapitałowi drogę do przejęcia szeregu ważnych białoruskich przedsiębiorstw.

Doradcy Miedwiediewa bronią Bialackiego

Rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka, która działa przy prezydencie Rosji, potępiła w piątek skazanie przez sąd Mińsku białoruskiego obrońcy praw człowieka Alesia Bialackiego i zażądała jego uwolnienia.

Rosja pomaga Syrii rakietami S-300 i wojskowymi doradcami?

MSZ Rosji oświadczyło, że jest przeciwne militarnemu mieszaniu się innych państw w wewnętrzne sprawy Syrii. Tymczasem w bliskowschodnich mediach pojawiają się kolejne, niepotwierdzone oficjalnie, doniesienia o wojskowej pomocy Rosji dla reżimu Asada. Wynika z nich, że do Syrii najpierw trafiły rakietowe systemy przeciwlotnicze S-300, a niedługo potem wojskowi doradcy z Rosji - donosi rosyjski portal Newsru.com.

Niemcy za delegalizacją skrajnej prawicy

Większość mieszkańców Niemiec opowiada się za delegalizacją skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD) - wynika z opublikowanego w piątek sondażu dla telewizji ZDF.

Białoruskie NGO idą na wojnę o Bialackiego

Przedstawiciele białoruskich organizacji pozarządowych ogłosili początek kampanii na rzecz uwolnienia Alesia Bialackiego. Jednym z jej elementów ma być petycja online, pod którą będzie mógł podpisać się każdy internauta na świecie. Ma to zwiększyć presję na reżim Łukaszenki nie tylko spoza granic Białorusi, ale także w samym kraju.

Nie wykryli bomb, bo oszczędzali na ludziach

Firma dbająca o bezpieczeństwie na sztokholmskim lotnisku Arlanda wielokrotnie nie zdołała wykryć fałszywych bomb, umieszczonych dla testu w bagażach podręcznych. - Odpowiedzialność ponosi firma Securitas, która oszczędza na pracownikach - donoszą szwedzkie media.

Za zerwanie polskiej tabliczki upomnienie

Najłagodniejszą z możliwych kar, czyli karę upomnienia, zastosował litewski sąd wobec Mantasa Malukasa, który latem w reality show "Kocham Litwę" przed kamerami telewizyjnymi demonstracyjnie zerwał z prywatnego domu w Ejszyszkach tabliczkę z polską nazwą ulicy.

Starcie o atomowy pociąg

Setki przeciwników energii atomowej próbowały zatrzymać wjeżdżający do Niemiec pociąg wiozący radioaktywne odpady. Po nocnych starciach z policją kilka osób jest rannych. Pomimo tego pociąg przekroczył granicę francusko-niemiecką i zmierza do składowiska w Gorleben w Dolnej Saksonii.

Iran gotowy na różne wojenne scenariusze

Iran publicznie przyznaje, że liczy się z możliwością wojny. Na stronach internetowych Najwyższego Przywódcy Ajatollaha Aliego Chameneiego zamieszczono trzy możliwe scenariusze konfliktu.

Poznaj "Ciekawość", nim jutro odleci na Marsa

Mars od dawana fascynuje naukowców, dlatego NASA postanowiła wysłać na "czerwoną planetę" kolejną misję. Tym razem będzie to Mars Science Laboratory z łazikiem Curiosity. "Ciekawość" ma wystartować w sobotę 26 listopada. Poznaj kilka intrygujących faktów na temat misji.

Chcą dostępu do wody, nie kopalni złota

Ponad 10 tys. ludzi demonstrowało w mieście Cajamarca na północy Peru przeciwko planowanej kosztem 4,8 mld dolarów budowie odkrywkowej kopalni złota. Narastającego od października konfliktu nie złagodziły nawet mediacyjne wysiłki rządu prezydenta Peru.

Dyplomatyczna bitwa o  14-latka z marihuaną

14-letni Australijczyk został złapany z marihuaną w kraju, w którym panuje jedno z najsurowszych praw antynarkotykowych na świecie. Indonezyjski sąd mógł go skazać nawet na sześć lat więzienia. Ostatecznie przymusowe przedłużenie wakacji z rodzicami będzie trwało tylko dwa miesiące.

Giffords serwowała indyka żołnierzom

Postrzelona ponad 10 miesięcy temu w głowę amerykańska kongresmenka Gabrielle Giffords w Święto Dziękczynienia serwowała tradycyjnego indyka żołnierzom i weteranom w bazie Davis-Monthan w Tucson w Arizonie.

Karaluch-cyborg kiedyś uratuje życie?

Armia karaluchów ruszająca w ruiny zawalonego budynku wyszukująca ocalałych i przekazująca ich lokalizację ludziom na powierzchni? Brzmi jak odległe science fiction, ale amerykańscy naukowcy już pracują nad realizacją tej wizji. Chcą montować na owadach mały generator prądu, czujniki i nadajniki.

Król chce uprzedzić rewolucję

Czy Maroko uniknie fali niepokojów dotykających świat arabski? Król Mohammed IV wiąże nadzieje z przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, które rozpoczęły się w piątek, a które w jego ocenie mają zadowolić jego poddanych. Jednak prodemokratyczni politycy nie są zadowoleni z ustępstw monarchy i zapowiadają bojkot głosowania.

Tysiąc euro za wirtualnego robota? Jest tłum chętnych

Ile można zapłacić za wirtualnego robota składającego się z kilku pikseli, który pomoże w internetowych zmaganiach? Jak się okazuje bardzo dużo. Firma Bigpoint, autor internetowej gry "Dark Oorbit", zarobiła dwa miliony euro w cztery dni sprzedając dwa tysiące "dronów Zeus" po tysiąc euro sztuka.

Kaddafi w kuble na śmieci. Pamiątki po reżimie

Po 42 latach totalitarnych rządów Muammara Kaddafiego Libijczycy mogą w końcu odetchnąć pełną piersią. Po obaleniu reżimu mury części budynków Trypolisu zdobią graffiti wyśmiewające nieżyjącego dyktatora Libii. Mieszkańcy niszczą każdy, nawet najmniejszy symbol totalitarnych rządów. Stare zielone flagi zdjęto i spalono, a ich miejsce zajęły nowe zielono-czarno-czerwone, sprzed ery Kaddafiego. Zdjęcia z Trypolisu do redakcji Kontaktu 24 przesłał Reporter 24 Wlodzimierz_Lalik, który jeszcze kilka dni temu przebywał w Libii.

Putin wygra 4 marca

Jak przewidywano, tak też się stało. Rosyjska Rada Federacji, izba wyższa parlamentu, oficjalnie już zdecydowała, że Rosjanie do urn w wyborach prezydenckich pójdą 4 marca 2012 roku.

Pisarz zamordowany. Irańczycy podejrzani

W tej sprawie więcej jest pytań, wątpliwości i podejrzeń niż jasnych odpowiedzi. Kilka dni po ataku, podczas którego otrzymał kilka ran nożem, w azerbejdżańskim Baku zmarł pisarz i dziennikarz Rafik Tagy.

Niemcy pomagają rosyjskiej armii podnieść poziom

Od 2014 roku rosyjska armia będzie się mogła szkolić na najwyższym światowym poziomie. Będzie to zawdzięczać Niemcom i nowoczesnemu centrum szkoleniowemu, które zbuduje koncern zbrojeniowy Rheinmetall. Ośrodek w Mulino niedaleko Niżnego Nowogrodu będzie wzorowany na podobnym istniejącym już w Altmarku, z którego korzysta Bundeswera.

Porywają ludzi, wycinają organy. Ciała porzucają na pustyni

Na egipskim półwyspie Synaj grasują bandy beduinów, które porywają ludzi, wycinają im nerki czy wątroby, a potem porzucają ciała. Dla nich liczą się tylko pieniądze. Albo z okupu albo ze sprzedaży ludzkich organów. W "Polsce i Świecie" dramatyczne zdjęcia i relacje świadków.

Breivik dzwoni po masakrze: Chcę się poddać

Norweska policja ujawniła nagranie audio rozmowy Andresa Behringa Breivika, który zadzwonił na telefon alarmowy tuż po masakrze na wyspie Utoya. Wcześniej znaliśmy tylko transkrypcję tej rozmowy.