Rosyjskie bombowce na celowniku NATO

Nad Morzem Północnym powiało Zimną Wojną. Do przestrzeni powietrznej Holandii zbliżyły się dwa ignorujące wezwania radiowe rosyjskie bombowce Tu-95. Na ich przechwycenie wysłano parę F-16, które śledziły intruzów do momentu, gdy zostały zastąpione przez Typhoony brytyjskiego RAF-u. Po kilku godzinach napięcia, Rosjanie odlecieli w kierunku swoich baz na Półwyspie Kolskim.

Wielki "diament" w kosmosie

Naukowcy z Australii obserwowali małą gwiazdę - pulsara. Przypadkowo w jej pobliżu odkryli niezwykłą planetę. Nowe ciało niebieskie przypomina wyglądem wielki diament.

Ojciec zginął, syna porwali

Salman Taseer, gubernator pakistańskiego Pendżabu, zginął z rąk własnego ochroniarza w styczniu. Teraz muzułmańscy radykałowie, jak twierdzi rodzina, na celownik wzięli jego syna, Szahbaza. Syn gubernatora został porwany w Lahore na wschodzie kraju.

Amerykanie ostrzegają przed Chinami, Pekin urażony

Pentagon opublikował doroczny raport oceniający zagrożenie ze strony sił zbrojnych Pekinu. Amerykanie ostrzegają, że modernizacja Armii Ludowo-Wyzwoleńczej może zdestabilizować sytuacje w regionie. Chiny odpierają zarzuty twierdząc, że oceny Amerykanów są znacznie przesadzone i oparte o "bezpodstawne podejrzenia".

Epidemia urojeń po upadku statku kosmicznego

Pewną syberyjską wioskę ogarnęła epidemia. Mieszkańcy uskarżają się na bóle głowy, podwyższone ciśnienie i bóle gardła. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że wszyscy wiążą swoją przypadłość z upadkiem statku kosmicznego Progress. Pojazd wyładowany tonami zaopatrzenia dla stacji kosmicznej rozbił się w środę w okolicy ich wsi.

Po pół roku tsunami zmiotło premiera

Premier Japonii Naoto Kan ogłosił w piątek swoją dymisję ze stanowiska przewodniczącego rządzącej Partii Demokratycznej, co oznacza jednoczesne ustąpienie z funkcji szefa rządu. Na jego następcę jest typowany "japoński Tony Blair".

"Ogniste UFO" nad miastem Inków

Mieszkańcy Cuzco, miasta założonego wieki temu przez Inków, mogli obserwować ze swoich balkonów niezwykłe zjawisko. Niebo nad ich domami przecięła wielka ognista wstęga, pozostawiona prawdopodobnie przez duży meteoroid powoli płonący w atmosferze.

Granitowe wodospady dla ofiar 11 września

Dziesięć lat od zamachów z 11 września, dziesięć lat wojny z terroryzmem. Ameryka przygotowuje się do obchodów i odsłonięcia monumentalnego pomnika ofiar zamachów.

Zaatakował wicepremiera farbą

Atak na wicepremiera Wielkiej Brytanii. Przed imprezą dla członków Szkockich Liberalnych Demokratów, Nick Clegg został oblany farbą. 22-letni mężczyzna, który go zaatakował, został aresztowany.

DSK odzyskał paszport. Może lecieć do Francji

Dominique Strauss-Kahn odzyskał swój paszport - poinformował w czwartek jeden z jego adwokatów. Miał dokument odebrać już we wtorek, lecz po trzęsieniu ziemi na Wschodnim Wybrzeżu została zamknięta prokuratura.

W kostnicach brakuje miejsc. 150 ciał dziennie

Wciąż nie wiadomo, gdzie jest Muammar Kaddafi. Za to do libijskich kostnic przywożone są kolejne ciała, a do szpitali kolejni ranni. O powstaniu i niepewności pomieszanej w radością Libijczyków mówi wysłannik TVN Maciej Woroch.

Powstańcy dostaną 1,5 mld dol. Kaddafi znów grozi

USA i RPA osiągnęły porozumienie ws. odblokowania 1,5 miliarda dol. aktywów, zamrożonych wcześniej w ramach sankcji nałożonych na reżim Kaddafiego. Dzięki temu niepotrzebne będzie specjalne głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie. Wcześniej telewizja Al-Orouba transmitowała przemówienie Muammara Kaddafiego. Z kolei rebelianci ogłosili, że otoczyli oni jedno z osiedli w pobliżu dawnej rezydencji libijskiego dyktatora. Twierdzą, że ukrywa się on tam wraz z niektórymi synami.

Cheney: Namawiałem Busha do wojny z Syrią

W autobiografii, która w najbliższych dniach ma się ukazać w księgarniach w USA, były wiceprezydent Dick Cheney ujawnił, że w czerwcu 2007 r. namawiał ówczesnego prezydenta George'a W. Busha do zbombardowania reaktorów atomowych w Syrii. Bush go nie posłuchał.

Molestował 50 nieletnich dziewczyn?

Szwedzka policja podejrzewa 41-letniego mężczyznę o przestępstwa seksualne wobec 50 nieletnich w wieku poniżej 15 lat, z którymi nawiązywał on kontakt przez internet - poinformowały źródła policyjne.

Irene uderzy we wschodnie wybrzeże USA

Huragan Irene dotrze w sobotę do wschodniej części stanu Karolina Północna i będzie się przesuwał na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża USA - oświadczył dyrektor amerykańskiego Państwowego Centrum do Spraw Huraganów (NHC) Bill Read.

Czesi oskarżyli Polaka o "propagowanie narkomanii"

Polski właściciel sklepów, w których sprzedawane są dopalacze, został oskarżony o propagowanie narkomanii. Będzie odpowiadać przed sądem okręgowym w Ołomuńcu na wschodzie Czech - podała agencja CTK.

Miedwiediew coraz mniej popularny

Notowania Dmitrija Miedwiediewa spadły w sierpniu do najniższego poziomu od momentu objęcia przez niego urzędu prezydenta Rosji - wynika z najnowszego sondażu rosyjskiego niezależnego Centrum Analitycznego Jurija Lewady.

Rysował karykatury. Połamali mu ręce

Zamaskowani osobnicy połamali ręce syryjskiemu antyreżimowemu karykaturzyście i ciężko go pobili, co miało być ostrzeżeniem, żeby przestał rysować - poinformowała rodzina ofiary.

Więził i gwałcił córki przez 40 lat?

Austriacka policja poinformowała o prowadzonym śledztwie przeciwko 80-letniemu mężczyźnie, podejrzewanemu o to, że przez 40 lat więził, bił i wykorzystywał seksualnie swoje dwie córki.

DSK w polityce niemile widziany?

53 proc. Francuzów nie chce powrotu byłego szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique'a Strauss-Kahna do polityki - pokazały opublikowane wyniki sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej CSA.

Merkel odpowiada na krytykę Kohla

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel (CDU) odpowiedziała w gazecie "Sueddeutsche Zeitung" na krytykę byłego kanclerza Helmuta Kohla, który negatywnie ocenił obecną politykę zagraniczną Niemiec. W obronie Merkel stanęli Guido Westerwelle i Hermann Groehe.

Syrta. Tam rozegra się ostatnia bitwa?

Najwierniejsi żołnierze Kaddafiego koncentrują się w rejonie Syrty. Doskonale uzbrojeni i zdeterminowani, zapowiadają walkę do ostatniej kropli krwi. Nadciągające od zachodu siły powstańcze znajdują się ok. 50 km od miasta. Drugi atak ma nastąpić od wschodu. Cel powstańców? Zmusić przeciwnika, by opuścił nadmorski bastion i wycofał się w głąb pustyni.

Dziesiątki ofiar egzekucji. Mordują obie strony

Ponad 30 mężczyzn - najprawdopodobniej zwolenników Muammara Kaddafiego - zostało zabitych na terenie obozu wojskowego w Trypolisie - podaje reporter agencji Reutera. Wcześniej poinformowano, że w zdobytej rezydencji dyktatora powstańcy natknęli się na wiele ciał pomordowanych cywilów.

"Zostały znicze i resztki policyjnych taśm"

Światu kojarzy się z jednym z najtragiczniejszych zamachów terrorystycznych w historii. Wyspa Utoya w Norwegii, na której ponad miesiąc temu zamachowiec Andreas Breivik zastrzelił 69 osób, została otwarta po zakończonych czynnościach śledczych. Mimo to - jak twierdzi mieszkający w Norwegii Reporter 24 Pawel_Arczewski - na samą wyspę wciąż ciężko się dostać. Uwiecznił ją jednak na zdjęciach wykonanych z brzegu jeziora Tyrifjorden.

Już go prawie mieli. Spóźnili się kilka godzin

W środę rano udało się wytropić i niemal schwytać pułkownika Kaddafiego - donosi francuski magazyn "Paris Match". Według gazety, Kaddafi ukrywał się w prywatnym domu w centrum Trypolisu. Przebywał tam co najmniej jedną noc. Powstańcy spóźnili się prawdopodobnie zaledwie kilka godzin. W tropieniu dyktatora pomagają im zachodnie służby specjalne i komandosi.

Gdzie są dzieci Kaddafiego?

Gdzie w czasie upadku Muammara Kaddafiego znajdują się jego najbliżsi współpracownicy, czyli rodzina? O części z nich krążą pogłoski, że nie żyją, inni byli niedawno widziani w Trypolisie, jeszcze inni podobno uciekli jak najdalej od konfliktu - nawet na Białoruś.

Reżim Łukaszenki zatrzymuje ws. Bialackiego

Na Białorusi zatrzymano kolejne osoby związane z aresztowanym opozycjonistą Alesiem Bialackim. W Mohylewie policja ujęła dwóch działaczy i dziennikarkę, którzy rozdawali ulotki w jego sprawie. W Grodnie przesłuchano w związku z jego sprawą działacza Wiktara Sazonaua - podało Radio Swaboda.

"Nasze relacje nie mogą być zakładnikiem polityków"

Premier Litwy Andrius Kubilius powiedział w czwartek, że rządy Litwy i Polski nie powinny pozwolić na to, aby stosunki dwustronne stały się zakładnikiem polityków. Dodał, że pojawiły się ostrzejsze wypowiedzi poszczególnych polityków, które, być może, zostały zainspirowane przez radykalizm wywołany przez recesję i zbliżające się w Polsce wybory.