Największe zakupy broni od czasów ZSRR

Takich zakupów nie było w rosyjskiej armii od czasów Związku Radzieckiego - wojsko chce w ciągu następnych 10 lat kupić broń za 650 miliardów dolarów. Broń nowoczesną, bo legendarnych kałasznikowów ma więcej niż potrzeba.

"Obaliliśmy jedynie szefa reżimu. Reszta działa"

2 osoby zginęły, a ponad 600 zostało rannych podczas sobotnich starć demonstrantów z policją na placu Tahrir w Kairze oraz w Aleksandrii - podały egipskie media. Do walk w Kairze doszło po rozproszeniu przez policję grupy około 100 koczujących tam osób, które domagały się szybszego przekazania przez wojsko władzy rządowi cywilnemu. W niedzielę na placu wciąż gromadzą się protestujący.

"Za 10 lat rozpadnie się obecna Unia Europejska"

Za 10 lat strefa euro nadal będzie istniała, a nawet się powiększy, natomiast rozpadnie się obecna Unia Europejska, by odrodzić się w innym składzie i pod inna nazwą - przewiduje znany brytyjski historyk z Uniwersytetu Harvarda Niall Ferguson. Twierdzi także, że do strefy euro w tym czasie przystąpi Polska i stanie się jednym z "wzorcowych krajów nowej Europy".

110 włoskich mafiozów skazanych

110 mafiosów z Kalabrii zostało skazanych w sobotę przez sąd w Mediolanie na kary do 16 lat więzienia. W tym gigantycznym procesie na ławie oskarżonych zasiadało 119 osób, wśród nich członkowie przestępczych klanów, które działały w Lombardii na północy Włoch.

"Proces papierkiem lakmusowym nowej władzy"

Saif al-Islam, syn Kaddafiego oskarżany o zbrodnie przeciwko ludzkości, został schwytany. Teraz cały świat zadaje sobie pytanie: co dalej? Niektórzy obawiają się, że jego proces może zaszkodzić obecnym władzom kraju i mocno je podzielić.

Saif w samolocie zaprzecza: Nie targowałem się z Trybunałem

Saif al-Islam w rozmowie z bojownikami, którzy go schwytali, zaprzecza, jakoby miał prowadzić negocjacje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze. Mówi także, że nie uznaje sądu, przed którym chcą go postawić. Rozmowa została zarejestrowana na pokładzie samolotu po tym, jak syn Kaddafiego został schwytany na południu Libii.

Wytrwały brodacz, umiarkowane poglądy

Mało charyzmatyczny brodacz o umiarkowanych poglądach - Mariano Rajoy najpewniej zostanie przyszłym premierem Hiszpanii. Jego odchodzący poprzednik, krytykowany ze wszystkich stron Jose Luiz Zapatero, zapisze się w historii jako ten, kto wprowadził legalizację małżeństw homoseksualnych i wpędził kraj w najgorszy od lat kryzys gospodarczy.

Neonaziści starli się z kibicami. "Powinni się stąd wynosić"

Około 300 neonazistów przemaszerowało ulicami zachodniej części miasta Remagen w Niemczech. Chcieli w ten sposób oddać hołd niemieckim jeńcom, którzy w 1945 r. byli więzieni przez Amerykanów. Doszło do starć z kibicami. Przeciwni demonstracji byli mieszkańcy miasteczka. - Nie chcemy ich tu. Powinni się stąd wynosić - mówili.

Tysiące kłaniały się przed Pasem Matki Bożej

Około 40 tys. wiernych przyszło w sobotę do Soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji, aby pokłonić się przed Pasem Matki Bożej, jedną z największych relikwii w świecie prawosławnym.

Saifowi grozi kara śmierci

Saif al-Islam będzie sądzony w Libii za poważne przestępstwa, za które grozi kara śmierci, oznajmił libijski minister sprawiedliwości Muhammad al-Alagi. - To ostatni rozdział libijskiego dramatu - tak o aresztowaniu syna Saifa al-Islama powiedział minister ds. informacji tymczasowego libijskiego rządu Mahmud Szamam.

Afgańczycy stawiają warunki Ameryce

Tradycyjne afgańskie zgromadzenie starszyzny plemiennej Loja Dżirga zaakceptowało zasady partnerstwa strategicznego, negocjowanego przez Kabul i Waszyngton, stawiając jednak szereg warunków. Zgromadzenie wezwało także do nowej strategii pokojowej z talibami.

Wściekły tłum szturmował samolot z Saifem

Rozwścieczony tłum próbował szturmować samolot, którym przyleciał do miasta Zintan aresztowany w sobotę Saif al-Islam, syn obalonego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - podała agencja Reutera. Sam Saif powiedział agencji Reutera, że czuje się dobrze. 39-latek uważany jest za prawą rękę zabitego podczas wojny domowej dyktatora.

Iran wzywa do bojkotu dolarów

Rząd Iranu zaapelował w sobotę do obywateli, by nie kupowali dolarów. Teheran próbuje w ten sposób powstrzymać wzrost popytu na obce waluty, których kursy w ostatnich miesiącach poszły znacznie w górę.

Iran pręży muskuły. Odstrasza agresorów?

Irańska armia przeprowadza w kraju czterodniowe ćwiczenia wojskowe w celu sprawdzenia swej obronności - podała telewizja Press TV. Ćwiczenia odbywają się w atmosferze napięć i zaniepokojenia wspólnoty międzynarodowej programem nuklearnym Iranu.

Pielęgniarz oskarżony </BR>o spalenie staruszków

Australijski pielęgniarz został oskarżony o zamordowanie podopiecznych w domu opieki w Sydney. 35-letni Roger Dean miał podłożyć ogień w ośrodku, w wyniku czego zginęło 5 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Żołnierze NATO zabili policjantów

Przeciwnicy zagranicznej obecności w Afganistanie mają kolejne powody do krytyki NATO. W nocy z piątku na sobotę doszło do strzelaniny po tym, jak konwój Sojuszu nie zatrzymał się do kontroli afgańskiej policji. W wyniki walki zginęło dwóch policjantów, a trzech zostało rannych.

"Ta ekipa nie chce, by Grecja pozostała w strefie euro"

Wejście do nowego greckiego gabinetu skrajnie prawicowej partii Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne LA.O.S oraz populistyczne treści, które pojawiają się w postulatach Nowej Demokracji to niepokojące tendencje - ocenia w piątek "Le Figaro". "Ten cyrk źle się skończy" - mówi gazecie rektor Uniwersytetu Ateńskiego Jeorjos Kasimatis. Jeden z deputowanych mówi wprost: Ta ekipa chce wyprowadzić Grecję z eurostrefy.

"Łatwo było być Europejczykiem, kiedy to nic nie kosztowało"

Kryzys w strefie euro jest objawem głębszego kryzysu w Unii Europejskiej, powstałej jako twór technokratycznych elit, które narzuciły integrację narodom o zupełnie odmiennych kulturach, także ekonomicznych - pisze w piątek w "New York Timesie" David Brooks.

"Breivik chciał pojmać i zabić b. premier Norwegii"

Anders Behring Breivik, który 22 lipca zabił 77 osób podczas masakry na norweskiej wyspie Utoya i w Oslo, powiedział policji, że zamierzał zabić głównych polityków Partii Pracy, których uznał za zdrajców - podał w piątek norweski tabloid "VG".

Iran: Nie zatrzyma to nas nawet na sekundę

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) przyjęła w piątek rezolucję wyrażającą "rosnące zaniepokojenie" pracami Iranu w dziedzinie nuklearnej. Międzynarodowa społeczność zwiększa nacisk na Teheran po niedawnym raporcie na temat jego działań. Jest już reakcja Iranu. Jego przedstawiciel powiedział, że rezolucja tylko zwiększy determinację Teheranu do kontynuowania prac w dziedzinie nuklearnej.

Uprowadził wóz strażacki z Czech do Polski

Złodziej okradł remizę ochotniczej straży pożarnej we Frydlancie, na północy Czech, a następnie wyjechał z niej wozem strażackim, rozbijając bramę. Porzucony wóz odnaleziono w Polsce - podała w piątek czeska policja.

Hipersoniczna broń w akcji. 5 razy szybsza od dźwięku

Amerykańska armia przeprowadziła pomyślnie pierwszy test Zaawansowanej Broni Hipersonicznej (AHW), rakiety mogącej przemieszczać się z prędkością 5-krotnie większą od prędkości dźwięku i dotrzeć do dowolnego celu na świecie mniej niż w godzinę.

Powtórzyli eksperyment. I znów neutrina szybsze od światła

Naukowcy z ośrodka badawczego CERN, którzy we wrześniu przedstawili wyniki zaskakującego eksperymentu, jaki wstrząsnął jednym z fundamentów współczesnej fizyki i podstawą teorii względności Einsteina, powtórzyli eksperyment w "ulepszonej wersji". Ich wyniki się powtórzyły: neutrina mogą poruszać się szybciej niż światło.

"Bolesne reformy", ale "dobre dla rynków"

Zagraniczne agencje prasowe obszernie relacjonują piątkowe expose premiera Donalda Tuska. "Tusk roztacza przed Polską perspektywę bolesnych reform" - wybija dpa. "Polski premier zapowiada zajęcie się długiem publicznym w drugiej kadencji" - informuje Associated Press. Z kolei Reuters podkreśla, że zaciskanie pasa służyć ma ochronie polskiej gospodarki przed skutkami kryzysu w eurostrefie.

Misja "prawie niemożliwa", ale "damy radę"

Włoska Izba Deputowanych udzieliła wotum zaufania rządowi Mario Montiego. Gabinet poparło 556 deputowanych, przeciwko było 62 parlamentarzystów. Przed głosowaniem Monti stwierdził, że misja, której się podjął "jest prawie niemożliwa". - Ale damy radę - zapewnił. W czwartek, także zdecydowaną większością głosów, rząd otrzymał wotum zaufania od Senatu.

Zmasowany atak hakerów na Norwegię

Norweskie firmy i instytucje, od sektora obronnego po energetykę, były w tym roku celem bezprecedensowych szpiegowskich ataków cybernetycznych - ogłosiły w piątek norweskie służby wywiadowcze.

"Postsowiecka UE" - kolejny etap budowy

Prezydenci Rosji Dmitrij Miedwiediew, Białorusi Aleksandr Łukaszenka i Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisali w piątek w Moskwie "Deklarację w sprawie euroazjatyckiej integracji gospodarczej". Ma ona na celu zacieśnienie więzi gospodarczych krajów b. ZSRR.

"Ma dziwne sińce. Jej życiu grozi niebezpieczeństwo"

Stan zdrowia więzionej od ponad trzech miesięcy w areszcie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko jest tak poważny, że jej życiu grozi niebezpieczeństwo - zaalarmował jeden z najbliższych współpracowników opozycjonistki, były wicepremier Ołeksandr Turczynow.

Urzędnik rozrzucił radioaktywną ziemię. Minister bez pensji

Minister środowiska Japonii, w którego kompetencjach są wypadki nuklearne, ogłosił w piątek, że zrzeka się pensji, poczuwając się do odpowiedzialności za niefrasobliwość podwładnego, który zlecił rozsypanie na opuszczonym terenie napromieniowanej ziemi z okolic Fukushimy.

USA budują superniszczyciel droższy niż lotniskowiec

Oficjalnie rozpoczęto budowę najbardziej awangardowego i nowoczesnego okrętu na świecie. W stoczni w Bath odbyła się ceremonia położenia stępki niszczyciela DDG1000 Zumwalt. Te duże okręty mają w przyszłości przenosić między innymi działa elektromagnetyczne i być w znacznym stopniu zautomatyzowane.