Przewodnicząca Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa poinformowała o swoim odejściu z Rady ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie Federacji Rosyjskiej. W niedzielę na stronie internetowej organizacji ukazało się specjalne oświadczenie, w którym Aleksiejewa wyjaśniła powody rezygnacji.

Władze Białorusi zaproszą na wybory parlamentarne 23 września obserwatorów OBWE - poinformowała w niedzielę w wieczornym wydaniu wiadomości w państwowej telewizji szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidzija Jarmoszyna.

Mohamed Mursi w pierwszym wystąpieniu po ogłoszeniu jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich podkreślił, że chce być prezydentem wszystkich Egipcjan. - Muzułmanie i chrześcijanie, kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy - wszyscy jesteście moją rodziną - zapewnił prezydent-elekt.

Niepowodzeniem zakończyła się w niedzielę w godzinach popołudniowych akcja poszukiwania trzech Polaków, których łódź wywróciła się w piątek na wodach fiordu Etne u zachodnich wybrzeży Norwegii. Polacy zostali uznani przez norweskie władze za osoby zaginione.

To było do przewidzenia - mówią zgodnie eksperci o zwycięstwie islamisty Mohameda Mursiego, nominowanego przez Bractwo Muzułmańskie, w wyborach prezydenckich w Egipcie. Nie wiadomo jednak jak dalej potyczą się losy Egiptu. Zdaniem ekspertów najważniejszy problem, przed jakim stanie nowo wybrany prezydent, to uchwalenie konstytucji.

Ponad 3,5 godziny trwała wizyta byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (PE) Peta Coksa w szpitalu w Charkowie, gdzie przebywa skazana na 7 lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko. Jak poinformowała w niedzielę Służba Więzienna Ukrainy, b. premier nie będzie obecna na poniedziałkowej rozprawie, gdyż niemieccy lekarze nie zezwolili na jej przewiezienie do charkowskiego sądu.

Izrael zapowiedział uszanowanie wyborów prezydenckich w Egipcie, które wygrał islamista Mohamed Mursi. Pogratulowały za to - ramię w ramię - Stany Zjednoczone i Iran. USA podkreśliły przy tym, że wybory były "kamieniem milowym" egipskiej transformacji demokratycznej.

Książe William skończył w czwartek 30 lat. W prezencie od babci, Królowej Elżbiety II, dostał wiejski domek na terenie jej prywatnej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk we wschodniej Anglii - poinformowały w niedzielę brytyjskie media.

Skandal na tle rasistowskim na Węgrzech. Renomowany uniwersytet budapeszteński wypowiedział umowę najmu instytutowi genetyki, który wydał deputowanemu skrajnej prawicy węgierskiej zaświadczenie stwierdzające, iż polityk ten "nie posiada genów żydowskich ani romskich".

Nowy premier Grecji - Antonis Samaras nie weźmie udziału w szczycie UE, planowanym na 28 i 29 czerwca - poinformował w niedzielę rzecznik rządu, cytowany przez agencję Reutera. Swoją wizytę w Atenach odwołali zaś przedstawiciele Trojki. Wszystko przez operację uszkodzonej siatkówki oka, którą w sobotę przeszedł szef greckiego rządu.

Rosyjski statek, który płynął do Syrii ze śmigłowcami bojowymi, lecz musiał zawrócić z powodu cofnięcia mu ubezpieczenia, ma ponownie wyruszyć w ten rejs - poinformowała w niedzielę agencja Interfax, powołując się na "źródło wojskowo-dyplomatyczne".

Czeski prezydent Vaclav Klaus oświadczył w niedzielę w 70. rocznicę eksterminacji mieszkańców jednej z wsi we wschodnich Czechach, dokonanej przez nazistów, że wysiedlenie Niemców sudeckich po drugiej wojnie światowej było "logicznym następstwem historii".

Korea Południowa wzięła udział we wspólnych manewrach ze Stanami Zjednoczonymi na Morzu Żółtym. W ciągu trzech dni w ćwiczeniach weźmie udział 10 okrętów wojennych i łodzi podwodnych, a także 8 tysięcy żołnierzy.

Kilka tysięcy osób protestowało w sobotę wieczorem w centrum Tel Awiwu przeciwko aresztowaniu działaczki społecznej Dani Leef. Doszło do starć z policją. W nocy demonstrujący wybijali szyby w bankach i blokowali drogi. Zatrzymano 85 osób - podała w niedzielę policja.

Syryjskie siły zabiły kilku "terrorystów" z Turcji, którzy usiłowali przedostać się na terytorium kraju - poinformowała syryjska agencja prasowa. Informację podano po tym, jak Turcja oświadczyła, że zestrzelony w piątek przez Syrię jej samolot został zaatakowany bez ostrzeżenia i poprosiła o pomoc NATO.