Sąd Najwyższy USA uznał zasadniczą część reformy Baracka Obamy, zapewniającą niemal wszystkim Amerykanom ubezpieczenia zdrowotne, za zgodną z konstytucją. To doniosłe zwycięstwo polityczne prezydenta, tym ważniejsze, że w czasie walki o reelekcję.

Brytyjska policja wezwała w czwartek Juliana Assange'a, założyciela WikiLeaks żeby stawił się na komisariacie. Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie w obawie przed ekstradycją do Szwecji. Jest tam podejrzany o przestępstwa seksualne.

W Brukseli rozpoczął się w czwartek dziewiętnasty antykryzysowy szczyt Unii Europejskiej. Jego celem jest dalszy postęp integracji europejskiej i ratowanie wspólnej waluty.

Globalny koncern medialny Ruperta Murdocha News Corp. potwierdził w czwartek doniesienia, że podzieli się na dwie części: prasową i wydawniczą oraz medialno-rozrywkową. 81-letni Murdoch stanie na czele obu gałęzi, dodatkowo zostanie dyrektorem zarządzającym części rozrywkowej.

Miał pseudonim Laval, szpiegował dla komunistycznej Czechosłowacji przez dziesięć lat. BBC poinformowała o odnalezieniu w archiwach czeskiej służby bezpieczeństwa akt, z których wynika, że Raymond Mawby, który w połowie lat 60. był młodszym ministrem (czyli nie wchodzącym w skład gabinetu) w brytyjskim rządzie, przekazywał za pieniądze informacje czechosłowackiemu wywiadowi.

Premier Donald Tusk powiedział w czwartek w Brukseli przed szczytem Unii Europejskiej, że za wcześnie jest na deklaracje, czy Polska wejdzie do tzw. unii bankowej. Dodał, że nasz kraj chce mieć udział w jej kształtowaniu. Odniósł się także do kwestii wprowadzenia podatku od transakcji bankowych.

W Atenach zaprzysiężono nowy parlament, w którym większość mają partie popierające udział Grecji w strefie euro, ale domagające się renegocjacji porozumień pożyczkowych. W ławach poselskich zasiedli także posłowie neonazistowskiej Złotej Jutrzenki.

W Damaszku został zamordowany jeden z wysokich rangą członków Hamasu. Kamal Ghanaja miał być głównym pomocnikiem Mahmouda al-Mabhouha, który odpowiadał za zorganizowanie szeregu zamachów w Izraelu. Nie wiadomo, kto zabił Palestyńczyka. Hamas zapowiada dochodzenie w sprawie tej "ohydnej zbrodni".

Syryjska opozycja nie jest zainteresowana nowym planem pokojowym Kofiego Annana, chyba że znajdzie się w nim wprost zapisany wymóg ustąpienia prezydenta Baszara el-Asada. Rosja, główny obrońca reżimu w Syrii, zapowiedziała natomiast, że plan "nie powinien decydować o składzie" nowego rządu jedności narodowej.

Turecka armia rozmieszcza broń przeciwlotniczą wzdłuż granicy z Syrią kilka dni po tym jak syryjskie siły zestrzeliły turecki myśliwiec - poinformował przedstawiciel tureckiego wojska.

Nowozelandzki sąd orzekł, iż nakazy, na podstawie których przeszukano siedzibę witryny Megaupload i skonfiksowano szereg komputerów oraz dokumentów, są nieważne. Zarzuty, na podstawie których je wystawiono, są zbyt "ogólne".

Muzułmanie w niemieckim landzie Dolna Saksonia są oburzeni rozprowadzaną przez władze "listą kontrolną", mającą pomóc w rozpoznawaniu skłonności młodych muzułmanów do ekstremizmu.

Amerykańska prywatna firma kosmiczna przeprowadziła udany test swojego nowego silnika rakietowego. Merlin 1D o stosunku swojej masy do ciągu wynoszącym 1 do 150 został najbardziej efektywnym silnikiem rakietowym w historii. Urządzenie ma napędzać nowe rakiety Falcon 9 i Falcon Heavy, za pomocą których firma chce zdobyć silną pozycję na rynku wynoszenia ładunków na orbitę.

Pięć najnowszych niemieckich okrętów wojennych, korwety typu Braunschweig, jest śmiertelnie groźnych dla marynarzy. W maszynowniach okrętu stwierdzono obecność formaldehydu, który jest silną trucizną. Załogi muszą pracować w maskach przeciwgazowych.

Dokładne testy krwi mężczyzny, który został zastrzelony przez policję, ponieważ nie chciał przestać jeść twarzy innego mężczyzny, dały zaskakujące wyniki. Wbrew przypuszczeniom mieszkaniec Miami nie był pod wpływem silnych narkotyków. Udało się wykryć jedynie ślady marihuany.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Kijowie zachęcał Ukrainę do integracji z obszarem poradzieckim. Mimo oczekiwań Ukrainy nie przedstawił żadnych propozycji w sprawie obniżki ceny i ilości kupowanego przez nią rosyjskiego gazu.

Francois Hollande i Angela Merkel spędzili wspólnie dwie godziny na "kolacji roboczej". Prezydent Francji i kanclerz Niemiec próbowali uzgodnić wspólne stanowisko na nadchodzący szczyt UE, ale po spotkaniu nie poinformowano o żadnych nowych ustaleniach. Według agencji dpa udało się jednak chwilowo zawiesić wcześniejszą "kłótnię małżeńską". Uprzednio do francuskiego prezydenta zadzwonił Barack Obama, który również mówił o konieczności ratowania strefy euro.

Ponad 100 rosyjskich twórców, w tym m.in. reżyser Andriej Konczałowski, zaapelowało w liście otwartym o uwolnienie trzech członkiń punkowego zespołu Pussy Riot. Przebywają one od czterech miesięcy w areszcie. Grozi im do siedmiu lat więzienia za nielegalny występ w cerkwi.