Japońska tarcza w pogotowiu. Mogą strącić rakietę Phenianu

Japońska tarcza w pogotowiu
Japońska tarcza w pogotowiu
YouTube
Japońska tarcza w pogotowiuYouTube

Rośnie napięcie przed zapowiadanym przez Koreę Północną wystrzeleniem satelity. Japonia ogłosiła alarm dla swojej tarczy antyrakietowej i przygotowuje się do ewentualnego zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety. USA i sojusznicy uważają bowiem, że rzekome wystrzelenie satelity to tylko pretekst do przeprowadzenia testu rakietowego.

Minister obrony Naoki Tanaka poinformował, że wydał polecenie, aby systemy obrony rakietowej były przygotowane do odpowiedzi na planowane wystrzelenie przez Koreę Północną rakiety dalekiego zasięgu.

Kluczowe elementy tarczy antyrakietowej zostaną rozmieszczone w pobliżu wyspy Okinawa, aby móc zestrzelić rakietę, gdyby zagroziła ona terytorium Japonii.

Tarcza Kraju Wschodzącego Słońca

Japonia zaczęła rozwijać system obrony przed balistycznymi pociskami rakietowymi w 1999 r., kiedy Phenian wypróbował swoją rakietę dalekiego zasięgu Taepodong-1, która przeleciała nad Japonią i spadła do Pacyfiku.

Po tamtym incydencie Tokio wydało swoim siłom zbrojnym prawo zestrzeliwania wrogich rakiet i rozpoczęło w ścisłej współpracy z USA rozwijać swój system BMD (Ballistic Missile Defense). Kilka lat później, w specjalnie wydanym dokumencie, Waszyngton nazwał Japonię najważniejszym partnerem w rozbudowie obrony antyrakietowej. p

Obecna tarcza antyrakietowa Japonii składa się z systemu Aegis instalowanego na okrętach wojennych, umieszczonych na lądzie pocisków przechwytujących PAC-3 (Patrioty) oraz mobilnego radaru X-band.

Zapowiedzi Phenianu

W zeszły piątek Korea Północna zapowiedziała, że między 12 a 16 kwietnia wystrzeli rakietę nośną, by umieścić na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelitę Kwangmyongsong-3. Według Phenianu ma to służyć celom pokojowym. Start ma uczcić 100. rocznicę urodzin Kim Ir Sena, przypadającą na połowę kwietnia.

Już w piątek media komentowały, że rakieta nośna satelity Kwangmyongsong to w istocie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu Taepodong.

Protestujące przeciw planom Phenianu państwa - Korea Płd., Japonia, Stany Zjednoczone oraz ONZ - ogłosiły, że wystrzelenie satelity byłoby jednoznacznym pogwałceniem rezolucji nr 1874.

Korea Północna zgodziła się w lutym na moratorium na dalsze próby rakietowe i nuklearne, aby odblokować sześciostronne rozmowy rozbrojeniowe w zamian za amerykańską pomoc żywnościową. Stany Zjednoczone ostrzegły Phenian, że wystrzelenie satelity będzie pogwałceniem ustaleń dotyczących moratorium i może sprawić, że Waszyngton zrezygnuje z planu udzielenia Korei Płn. pomocy żywnościowej.

Źródło: bbc.co.uk, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: YouTube