Pełniący obowiązki ministra oświaty Rumunii rozwiązał komisję, która miała zbadać oskarżenia wobec premiera Victora Ponty o plagiat pracy doktorskiej. Dzień wcześniej szef rządu wyraził gotowość podania się do dymisji, jeśli zarzuty się potwierdzą.

Osiągnęliśmy w piątek ostateczne porozumienie ws. jednolitego patentu w UE - oświadczył na Twitterze szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Zgodę blokował spór między W.Brytanią, Francją i Niemcami o siedzibę sądu; teraz sąd będzie w każdym z tych krajów. W Brukseli trwa drugi dzień szczytu UE, poświęcony wzmacnianiu unii gospodarczej i walutowej i metodom przywrócenia wzrostu gospodarczego.

- Skoro żadna ze stron nie chce iść na ustępstwa, to aktywizacja polsko-litewskiej współpracy politycznej "może zaczekać" - stwierdziła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, po raz kolejny chłodno odnosząc się do relacji z Polską.

Rosyjska państwowa korporacja Russian Technologies prowadzi negocjacje z rządem Zimbabwe, dotyczące zakupu drugich największych na świecie złóż platyny. Walutą, którą Rosjanie chcą zapłacić za ten cenny metal, są wojskowe śmigłowce - twierdzi gazeta "Kommersant".

Rosja nie dramatyzuje zawieszenia przez Uzbekistan członkostwa w Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - oświadczył rzecznik OUBZ Władimir Zajnetdinow. Jednak rosyjscy analitycy oceniają, że ten krok Taszkentu silnie uderza w snute przez prezydenta Rosji Władimira Putina plany zbudowania Unii Eurazjatyckiej.

W świecie współczesnych mediów, gdzie informacja musi być przekazywana natychmiast, czasem łatwo o pomyłkę. Bolesna wpadka przydarzyła się dwóm renomowanym amerykańskim telewizjom - CNN i Fox News. Obie pomyliły się i podały, iż Sąd Najwyższy USA uznał reformę systemu opieki zdrowotnej za nieważną, choć stało się odwrotnie.

Wbił w ciało żony trzy noże i śrubokręt, twierdzi, że chciał ją w ten sposób uwolnić od diabła. Kobieta zmarła na miejscu, mężczyzna trafił do szpitala psychiatrycznego. Do rodzinnego dramatu doszło w St. Petersburgu w północno-zachodniej Rosji.

- Załoga i pasażerowie samolotu chińskich linii lotniczych udaremnili porwanie maszyny i obezwładnili porywaczy - podała chińska agencja Xinhua. Sześć osób usiłowało uprowadzić samolot dziesięć minut po starcie z lotniska w Hotanie, na południu Sinkiangu, zamieszkanego głównie przez Ujgurów

Kontrakt na dostawę do Syrii szeregu baterii rakiet przeciwlotniczych S-300 został wstrzymany. Decyzja zapadła na najwyższym szczeblu - twierdzi rosyjska gazeta "Wiedomosti". Rosyjskie systemy obrony przeciwlotniczej znacząco wzmocniłyby Syrię w ewentualnym odpieraniu interwencji zewnętrznej.

Syryjska armia zgromadziła około 170 czołgów w pobliżu granicy z Turcją - poinformował syryjski generał Mustafa el-Szejk, który przeszedł na stronę rebeliantów. Rośnie napięcie przy granicy z Turcją, a w walkach w syryjskich miastach w ciągu doby zginęło blisko 180 osób.

Na Alasce przypadkiem dokonano niecodziennego odkrycia. Ustępujący lodowiec odsłonił szczątki samolotu C-124, który rozbił się w 1952 roku z 52 osobami na pokładzie. Wysłani na miejsce wojskowi specjaliści szybko wydobyli szczątki ludzkie i samolotu, ponieważ istnieje ryzyko, że poruszający się lód znowu na lata pochłonie pozostałości po katastrofie.

Prezydent USA Barack Obama ogłosił stan klęski żywiołowej na terenie stanu Kolorado, na zachodzie kraju, gdzie od tygodnia szaleją pożary. Żywioł dotychczas zmusił 35 tys. ludzi do opuszczenia domów i zniszczył ponad 340 budynków.

Udany turniej Euro 2012 rozbudził apetyty w Polsce i na Ukrainie. Pojawiają się już propozycje organizacji mundialu. - Pokazaliśmy Europie i światu, że nasze dwie strony mogą organizować wielkie przedsięwzięcia - powiedział ukraiński minister młodzieży i sportu, Ravil Safiullin dla programu „Polska i Świat” w TVN24. Kiedy taka impreza mogłaby być w ogóle możliwa? Wiele wskazuje na to, że najwcześniej w 2034 r.

Wspólny nadzór nad bankami i uruchomienie pomocy dla Hiszpanii i Włoch - to najważniejsze ustalenia szczytu w Brukseli, o jakich poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Na stanowisku przewodniczącego eurogrupy pozostawiono premiera Luksemburga, Jean-Claude Junckera.

160 ofiar hiszpańskiej wojny domowej spośród duchowieństwa, zamordowanych przez przeciwników generała Francisco Franco, który na czele zbuntowanej części wojska wystąpił przeciwko Republice, zostanie beatyfikowanych - zapowiedział Watykan.

102-letni Filipińczyk, który po raz pierwszy przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1928 roku, dostał amerykańskie obywatelstwo na uroczystości w Los Angeles. Mężczyzna przyjechał do Stanów 84 lata temu do pracy przy zbiorze warzyw.

O przyspieszenie procesu negocjacji akcesyjnych z Turcją apelują ministrowie spraw zagranicznych szesnastu krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. Artykuł na ten temat opublikował w czwartek portal internetowy EUobserver.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poinformował w czwartek, że po raz kolejny nie powiodła się próba ewakuacji cywilów i rannych z syryjskiego miasta Hims, gdzie toczą się zażarte walki między siłami reżimu a przeciwnikami prezydenta Baszara el-Asada.

Ponad 30 kosowskich policjantów i 20 Serbów zostało w czwartek rannych na granicy Kosowa. Serbom udającym się na obchody 623. rocznicy bitwy na Kosowskim Polu odmówiono wjazdu. Doszło do zamieszek.