Icchak Szamir, były dwukrotny premier Izraela, zmarł po długiej chorobie. Urodzony na dawnych ziemiach polskich (obecnie Białoruś) polityk miał 96 lat.

Teheran wezwał OPEC do nadzwyczajnego spotkania celem zapobieżenia spadkom ceny ropy. - Wcześniej w ramach organizacji ustaliliśmy, że jeśli cena spadnie poniżej 100 dolarów za baryłkę, to mamy kryzys - powiedział minister ds. Ropy, Rostam Qasemi. Cena czarnego złota w ostatnich miesiącach wyraźnie spadła. Obecnie wynosi około 90 dolarów.

Po rewolucjach w szeregu państw arabskich, niepokoje rozpoczynają się w kolejnym kraju. Na ulice miast Sudanu po raz kolejny wyszły tłumy zwolenników opozycji, którzy domagają się ustąpienia dyktatora Omara Baszira. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym, gumowymi kulami i aresztowaniami.

W ciągu dziewięciu dni na orbicie przybyło dwóch nowych kosmicznych szpiegów USA. Oba satelity należące do Narodowego Biura Zwiadu (NRO) wystrzelono z Przylądka Canaveral. Drugi z nich to prawdopodobnie "Mentor" - satelita zwiadu elektronicznego.

Islamista Mohamed Mursi złożył przysięgę w Trybunale Konstytucyjnym w Kairze i tym samym stał się oficjalnie pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Egiptu. 60-letni polityk Bractwa Muzułmańskiego zapewnił, że nie będzie budował fundamentalistycznego państwa.

Członkowie skrajnej islamskiej bojówki Ansar Dine, oskarżanej o powiązania z Al-Kaidą, zniszczyli szereg zabytkowych grobowców, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rebelianci kilofami porozbijali wielowiekowe budowle w Timbuktu.

Naukowcy amerykańskiego wojska ogłosili suckes wstępnych testów nowej broni rodem z science fiction - piorunów sterowanych laserem. - Żołnierze i fani fantastyki, nie musicie nam dziękować - napisano w komunikacie prasowym.

Niemal pięć milionów domów zostało pozbawionych prądu, po tym jak seria silnych burz i porywiste wiatry przeszły nad centrum USA. Naprawa sieci elektrycznej ma potrwać kilka dni. Na nieszczęście Amerykanów jednocześnie w ich kraju panują wyjątkowe upały. Media podkreślają, że miliony ludzi muszą obyć się bez klimatyzacji.

Obraz Salvadora Dalego, skradziony w zeszłym tygodniu z jednej z nowojorskich galerii, został zwrócony przez złodziei w paczce pocztowej. - Był w nienaruszonym stanie - mówi policja.

- Nowy rząd Francji jest za zalegalizowaniem małżeństw i adopcji dla par homoseksualnych - poinformował w piątek premier Francji Jean-Marc Ayrault, zaznaczając przy tym zmiany istotne zmiany społeczne, jakie zachodzą w tym - tradycyjnie katolickim - kraju.

Obie izby niemieckiego parlamentu, Bundestag i reprezentujący rządy krajów związkowych Bundesrat zgodziły się w piątek wieczorem na ratyfikację paktu fiskalnego UE o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz stałego funduszu ratunkowego dla euro.

Prezydent USA Barack Obama w piątek przyleciał do Colorado Springs. To, co zobaczył nazwał "wielkim nieszczęściem". Od tygodnia pożary szaleją na terenie stanu Kolorado. Żywioł zniszczyły 347 budynków i zmusił 35 tys. ludzi do opuszczenia domów.

Uzbrojeni napastnicy porwali w Kenii pięć osób pracujących dla Norweskiej Rady Uchodźców – donosi agencja Reuters. Wśród porwanych są czterej obcokrajowcy i ich kenijski kierowca. Do zdarzenia doszło w obozie dla uchodźców Dabaab, znajdującym się w pobliżu granicy z Somalią.

Z powodu sprzeciwu Rosji nie udało się w piątek na spotkaniu światowych potęg i krajów regionu w Genewie przezwyciężyć różnic w sprawie planowanej transformacji politycznej w Syrii, forsowanej przez międzynarodowego wysłannika Kofiego Annana.

Peter Madoff, młodszy brat największego defraudanta w historii - Bernada Madoffa - przyznał się do współwiny w popełnianych przez niego przestępstwach. Zgodził się na to w zamian za wynegocjowaną przez jego prawników karę 10 lat więzienia. Wcześniej w piątek Peter został aresztowany przez FBI.