Ministrowie obrony Sudanu i Sudanu Południowego podpisali w czwartek porozumienie w sprawie utworzenia zdemilitaryzowanej strefy buforowej wzdłuż wspólnej granicy obu państw. Umożliwi to Sudanowi Płd. wznowienie eksportu ropy przez Port Sudan nad Morzem Czerwonym.

Pracownicy serbskiej firmy transportowej zablokowali w czwartek Dunaj niedaleko Nowego Sadu (północna Serbia), domagając się wypłaty zaległych pensji. Władze musiały zatrzymać żeglugę na tym odcinku, odcinając jeden z ważniejszych w Europie szlaków wodnych.

Premier Nowej Zelandii John Key przeprosił w oficjalnym oświadczeniu Kima Dotcoma, założyciela zamkniętego w styczniu serwisu Megaupload. Chodzi o nielegalne podsłuchy założone pracownikom serwisu, wykorzystane m.in. przy aresztowaniu Dotcoma.

Pola, dziewczynka, którą polscy żołnierze w Afganistanie znaleźli porzuconą przy drodze, znalazła rodzinę. Zaopiekuje się nią pewien sklepikarz i jego żona z miasta Ghazni, którzy starali się o dziecko bez powodzenia od czterech lat. Dziewczynce nadali popularne w kraju imię Aria.

Nowe samoloty bojowe, które Rosja niedawno obiecała Białorusi, to zwrócone przez Indie wielozadaniowe Su-30K, należące do korporacji Irkut i bazowane na terenie lotniczych zakładów remontowych w Baranowiczach - informuje dziennik "Wiedomosti". W zamian Rosjanie mogą dostać w dzierżawę jedną z baz wojskowych i umieścić w niej rakiety, które dosięgnęłyby Polski.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu tuż przed odlotem do Nowego Jorku na Zgromadzenie Ogólne ONZ powiedział w odezwie do narodu, że "tak jak podnosiliśmy się po prześladowaniach i pokonywaliśmy przeszkody, tak będzie i tym razem". Odniósł się tym samym do wystąpienia prezydenta Iranu, który stwierdził na forum ONZ, że jego kraj jest zagrożony atakami "niecywilizowanych syjonistów".

Siedem krajów UE - Beneluksu i Grupy Wyszehradzkiej - zaapelowało w środę w Nowym Jorku do Ukrainy, by zagwarantowała demokratyczny charakter wyborów w październiku. Ostrzegły, że brak postępów w zakresie praworządności opóźni jej integrację z Unią Europejską. Padły słowa o "politycznie motywowanym" procesie Julii Tymoszenko.

Julian Assange zwrócił się w środowy wieczór do Amerykanów z apelem o odstąpienie od ścigania źródeł przecieków do Wikileaks i pozwolenie mu na normalną pracę dziennikarską. Apel usłyszeli dyplomaci zgromadzeni w gmachu budynku ONZ w Nowym Jorku.

Białoruski opozycjonista Siarhiej Kawalenka został zwolniony z kolonii karnej w Mohylewie, gdzie odbywał wyrok ponad 2 lat pozbawienia wolności - poinformowała jego matka Lidzija. W czerwcu Kawalenka napisał prośbę o ułaskawienie do prezydenta.

Ten mężczyzna jest prawdziwym posłańcem dobrej nowiny. Nazywa się Nick Vujicić i całym sobą pokazuje, że nie ma takich ograniczeń, których człowiek nie jest w stanie pokonać. Nie ma ani rąk, ani nóg, za to ogromną wolę. I nie przestaje zadziwiać, bo robi wszystko to co pełnosprawni, a nawet nieco więcej.

Tysiące osób zgromadziły się w środę wieczorem przed parlamentem Katalonii w Barcelonie w geście solidarności z uczestnikami wtorkowej manifestacji w stolicy Hiszpanii. W Madrycie odbyły się nowe protesty, a w Kraju Basków ogłoszono strajk generalny. Baskowie uznali, że ta forma protestu to "kolejne narzędzie", jakie przybliża ich do suwerenności.