Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w czwartek, że zmuszony do lądowania w Ankarze samolot przewoził sprzęt wojskowy i amunicję przeznaczoną dla syryjskiego ministerstwa obrony. Wcześniej tureckie ministerstwo spraw zagranicznych odrzuciło oskarżenia Syrii i Rosji dotyczące narażenia na niebezpieczeństwo pasażerów syryjskiego samolotu.

- Sąd Rejonowy w Petersburgu przystąpił w czwartek do rozpatrywania pozwu miejscowych działaczy antygejowskich przeciwko Madonnie. Domagają się oni od piosenkarki 333 mln rubli (10,8 mln dolarów) zadośćuczynienia za doznane krzywdy moralne.

Kandydat republikanów na prezydenta - Mitt Romney - wyprzedza w sondażach prezydenta Baracka Obamę o trzy punkty procentowe - wynika z najnowszego sondażu Reuters/Ipsos.

Prezydent Rosji Władimir Putin oczekiwany jest z wizytą w Ankarze 3 grudnia - poinformowało w czwartek biuro prasowe premiera Turcji. Wcześniej tego dnia rzecznik Kremla powiadomił, że Putin odłożył wizytę w Ankarze na czas nieokreślony, nie podając powodów. Napięcie między Rosją a Turcją wzrosło po tym jak Ankara zmusiła do lądowania syryjski samolot lecący z Moskwy do Damaszku.

Zarka, bo tak ma na imię sześcioletnia dziewczynka, w ciężkim stanie trafiła do polskiego szpitala polowego w bazie Ghazni z raną postrzałową. Tam z sukcesem przeszła operację. Nadal grozi jej jednak kalectwo. By dziecko przed nim uchronić, musi przejść kolejny zabieg. Jego koszt to ok. 30 tys. złotych.

- Szkoły bawią się w Wielkiego Brata - grzmią obrońcy swobód obywatelskich. - My tylko dbamy o bezpieczeństwo dzieci - twierdzą dyrektorz i nauczyciele z kilku szkół w Teksasie, które nakazały uczniom noszenie identyfikatorów z nadajnikami wskazującymi miejsce ich pobytu.

Zmuszenie przez Turcję do lądowania samolotu pasażerskiego z Moskwy do Damaszku było aktem piractwa - grzmią syryjskie władze, a Kreml podkreśla, że "narażono życie i bezpieczeństwo" lecących nim obywateli Rosji. Ankara twierdzi, że maszynę sprowadzono w środę na ziemię, bo przewożono nią "niebezpieczne materiały". Jak jednak zapewniają rosyjscy wojskowi, "nie było tam żadnej broni".

W 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II Benedykt XVI zainaugurował dziś uroczyście Rok Wiary w Kościele. Podczas mszy w Watykanie papież mówił o potrzebie pielęgnowania dziedzictwa nauczania soborowego na obecnej "duchowej pustyni".

Literacką Nagrodę Nobla 2012 dostał chiński pisarz Mo Yan, który w tym roku był faworytem brytyjskich bukmacherów. Przedstawiciel komitetu noblowskiego, ogłaszając werdykt, stwierdził, że nagroda należała mu się za "halucynacyjny realizm" języka jego powieści.

Prezydent Czech w Polsce. O godz. 10 Vaclava Klausa i jego żonę przywitali na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Bronisław Komorowski i jego żona Anna. - Wizyta w Polsce prezydenta Czech Vaclava Klausa potwierdza bardzo dobrą polsko-czeską współpracę - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po rozmowie z Klausem.

O tym, że dostali właśnie Nobla, laureaci dowiadują się zazwyczaj przez telefon. Byli tacy, którzy uznali taki telefon za żart. Inni, gdy zadzwonił Sztokholm, właśnie spali i nie usłyszeli dzwonka. Wszyscy wspominają ogromne emocje na wieść o Noblu.

Przyszła szefowa gruzińskiej dyplomacji Maja Pandżikidze zapewniła w czwartek, że jej kraj nigdy nie powróci na rosyjską orbitę ani nie przystąpi do poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), bo celem Tbilisi jest integracja z UE i NATO.