Nowy prezydent prosi o "jeden prezent: zaufanie"

Zaprzysiężony w piątek na prezydenta Niemiec Joachim Gauck zaapelował do obywateli i rządzących o wzajemne zaufanie, wiarę w siebie oraz zaangażowanie społeczne. Przestrzegł przed zwątpieniem w wartość integracji europejskiej w czasie kryzysu. - Proszę was o jeden prezent: o zaufanie - powiedział Gauck. Były pastor, działacz antykomunistycznej opozycji w dawnej NRD i pierwszy szef archiwum akt komunistycznej bezpieki Stasi, został 18 marca wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Federalne. W pierwszą podróż Gauck zamierza udać się do Polski.

Wpadka służb ws. Meraha. Wyjątek czy błąd systemu?

Szefowie francuskich służb specjalnych muszą się tłumaczyć, dlaczego Mohamed Merah był w stanie przeprowadzić trzy ataki i zabić siedem osób, mimo że od kilku lat znajdował się pod obserwacją. Czynnik ludzki, czyli zlekceważenie wcześniejszej islamistycznej aktywności zabójcy z Tuluzy, czy luki w systemie walki z terroryzmem, uważanym dotychczas za jeden z najskuteczniejszych w Europie?

Tysiące pedofilskich filmów. Gang rozbity

Setki tysięcy zdjęć i filmów pornograficznych z udziałem dzieci oraz 15 zatrzymanych osób odpowiedzialnych za ich tworzenie i rozpowszechnianie - to bilans wielkiej akcji australijskiej policji i Interpolu, która doprowadziła do rozbicia gangu pedofilów.

Japońska tarcza w pogotowiu. Mogą strącić rakietę Phenianu

Rośnie napięcie przed zapowiadanym przez Koreę Północną wystrzeleniem satelity. Japonia ogłosiła alarm dla swojej tarczy antyrakietowej i przygotowuje się do ewentualnego zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety. USA i sojusznicy uważają bowiem, że rzekome wystrzelenie satelity to tylko pretekst do przeprowadzenia testu rakietowego.

ONZ ostrzega Kima: Satelita zaszkodzi pomocy humanitarnej

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegł w piątek Koreę Północną, że wystrzelenie rakiety nośnej w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity może wpłynąć na dostarczanie temu krajowi pomocy humanitarnej. - Takie działanie zachwiałoby niedawnym postępem w rozmowach dyplomatycznych, wpłynęło na międzynarodowych donatorów i pogłębiło kryzys - oświadczył. Phenian twierdzi tymczasem, że satelita na orbicie ma się pojawić ku chwale Kim Ir Sena, od którego urodzin minie w kwietniu 100 lat.

Concordia nie zagraża już środowisku

Nie ma już żadnego zagrożenia dla środowiska w rejonie katastrofy statku Costa Concordia u brzegów wyspy Giglio - ogłosiła włoska Obrona Cywilna. Podkreślono, że udało się uniknąć klęski ekologicznej, a w zbiornikach wycieczkowca nie ma już prawie paliwa.

Merah był na czarnej liście USA

Mohamed Merah, podejrzany o zabicie siedmiu osób w Tuluzie i Montauban, który zginął w czwartek w policyjnej akcji, figurował na czarnej liście osób mających zakaz przylotu do Stanów Zjednoczonych - poinformował anonimowo przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Strony z pielgrzymką papieża zablokowane

Grupa hakerów "Anonymous" w Meksyku zablokowała przynajmniej dwie strony internetowe na temat rozpoczynającej się w piątek pielgrzymki papieża do tego kraju. Zdaniem hakerów przyjazd Benedykta XVI, to gest polityczny mający na celu poparcie konserwatywnej Partii Akcji Narodowej.

"Wymaże to, co mówił i zacznie od nowa"

Gafa doradcy Mitta Romney'a dostarczyła nowej amunicji rywalom faworyta Partii Republikańskiej (GOP) do nominacji prezydenckiej i przypomniała o jego skłonności do zmiany poglądów zależnie od doraźnych potrzeb politycznych. Eric Fehrnstrom stwierdził bowiem, że wkrótce jego szef "zmieni taktykę o 180 stopni" i tak jak to się robi w zabawce dla dzieci - "zmaże wszystko, co do tej pory mówił" i "zacznie od nowa".

Sankcjami uderzą w żonę syryjskiego dyktatora

Miała być nadzieją na modernizację kraju, a francuski tygodnik "Paris Match" zaledwie dwa lata temu nazywał ją "światłem w kraju pełnym ciemnych miejsc". Teraz Asmę el-Asad, żonę dyktatora Syrii, czekają, jak donosi AFP, nieprzyjemności ze strony Unii Europejskiej.

Obama kluczy w sprawie gigantycznego ropociągu

Najpierw prezydent USA Barack Obama zakazał budowy ropociągu Keystone XL na całej długości ze względu na ochronę środowiska, co wywołało oburzenie opozycji, teraz, kilka miesięcy przed wyborami, niespodziewanie poparł budowę południowego odcinka rurociągu.

"Hołd Mohamedowi Merahowi" zamknięty

Na prośbę francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych zamknięto stronę na Facebooku poświęconą Mohamedowi Merahowi. 23-latek, który przyznał się do zabicia siedmiu osób w Tuluzie i Montauban zginął w czwartek podczas akcji policyjnej.

Kolejne ciała we wraku Costa Concordii

Ponad dwa miesiące po katastrofie we wraku Costa Concordii odnaleziono pięć kolejnych ciał - poinformowały ekipy ratunkowe. Zwłoki znajdują się w zatopionej części wycieczkowca.

Atak z powietrza o świcie. 39 rebeliantów zabitych

39 członków lewackiej, militarnej organizacji terrorystycznej FARC zostało zabitych podczas akcji kolumbijskich sił specjalnych. Bojownicy zostali zaskoczeni o świcie. Ich obóz ostrzelały śmigłowce i pięć wojskowych samolotów Super Tucano.

Żołnierze Kalifatu zmieniają zdanie

Żołnierze Kalifatu, organizacja powiązana z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu (AQMI), wycofała się z brania na siebie odpowiedzialności za zabójstwa w Tuluzie i Montauban. Teraz organizacja głosi, że odpowiada tylko za atak w Tuluzie.

Leuven pożegnało ofiary wypadku autokaru

W kościele św. Piotra w belgijskim Leuven rodzice, przyjaciel i państwowi oficjele pożegnali siedmioro dzieci - ofiary wypadku autokaru w Szwajcarii, do którego doszło 13 marca. Tuż przed ceremonią z rodzicami dzieci rozmawiała belgijska para królewska - Albert II i Paola.

"Zginął od strzału w głowę". To nie koniec śledztwa

Zamachowiec z Tuluzy, Mohammed Merah, zginął od strzału w głowę. Wcześniej francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant mówił, że 23-latek "zginął po skoku z okna". W czwartek, gdy antyterroryści wtargnęli do mieszkania, gdzie ukrywał się Mohammed Merah, doszło do gwałtownej strzelaniny. Islamista ranił kilku policjantów. Szturm i śmierć Meraha zakończyła trwające od środy oblężenie kryjówki zabójcy siedmiu osób na południu Francji.

Śmigłowcem uciekł z więzienia

Z pomocą dwóch wspólników, śmigłowca i porwanej taksówki trzykrotny morderca uciekł rano z więzienia o zaostrzonym rygorze koło Wołogdy w europejskiej części Rosji.

Prezydent na Węgrzech o "wspólnych poglądach"

"Wspólny" i "zbieżny" to dwa przymiotniki, które pojawiały się najczęściej w czasie czwartkowego spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z jego węgierskim odpowiednikiem, Palem Schmittem. Rozpoczęta dziś dwudniowa wizyta prezydenta w Budapeszcie uświetnia Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Przejęli władzę i zamknęli granice

Zbuntowani żołnierze przejęli rano kontrolę nad państwową telewizją i ogłosili rozwiązanie instytucji państwowych oraz zawieszenie konstytucji. W nocy żołnierze zaatakowali pałac prezydencki i przejęli nad nim kontrolę. Rebelianci oświadczyli, że w ten sposób zakończyli rządy prezydenta Amadou Toumaniego Toure.

Sarkozy dziękuje policji za "znakomicie wypełnione zadanie"

- Sprawca haniebnych zamachów w Tuluzie i w Montauban został zidentyfikowany i powstrzymany. Ofiarom, dzieciom, żołnierzom, a także ich rodzinom poświęcam teraz moje myśli. (...) Chciałbym też podziękować służbom porządkowym (...) za ich wybitną służbę i zadanie, które znakomicie wypełnili - powiedział prezydent Francji Nicolas Sarkozy kilkadziesiąt minut po tym, jak w akcji policji w Tuluzie zginął morderca 7 osób poszukiwany od kilku dni. Prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar twierdzi, że szybkie zakończenie tej akcji pozwoli politykowi wygrać nadchodzące wybory prezydenckie.

Przyjmował pieniądze i kłamał

Był premier Irlandii Bertie Ahern otrzymał poufnie jako minister finansów 276 tys. dolarów i potem wielokrotnie kłamał na ten temat - głosi ogłoszony w czwartek werdykt, kończący dochodzenie w tej sprawie. Sędziowie nie uznali jednak Aherna za winnego korupcji.

"Zamachowiec to przykład samodzielnego wilka"

- Zamachowiec to typowy przykład samodzielnego wilka - powiedział w TVN24 Krzysztof Liedel, ekspert z BBN. Według niego, taktyka przyjęta przez terrorystę z Tuluzy jest nowością, bo zamiast spektakularnego ataku grupy jest to indywidualna akcja jednego człowieka.

Szczytu Rosja - NATO nie będzie

Podczas majowego szczytu NATO w Chicago nie dojdzie do planowanego przy tej okazji spotkania na szczycie z Rosją - oznajmił w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Jego wypowiedź cytuje niemiecka agencja dpa.

Wenecja jednak osiada. I przechyla się na wschód

Po dekadzie względnie spokojnego snu mieszkańcy Wenecji znów z niepokojem patrzą w morze. Przez ostatnie dziesięć lat wydawało się, że laguna, na której leży miasto, przestała osiadać. Najnowsze badania amerykańskich naukowców rozwiewają te nadzieje - miasto nadal powoli obniża się, a w dodatku przechyla się lekko na wschód.

"Miał się poświęcić, jak kamikadze. Spalić, jak zapałka"

To była osoba, która miała się poświęcić, jak kamikadze i spowodować sytuację kryzysową, (...) miała się spalić, jak zapałka - powiedział na antenie TVN24 Grzegorz Cieślak z Centrum Badań na Terroryzmem, Collegium Civitas, komentując dzisiejsze wydarzenia w Tuluzie. 23-letni Mohammed Merah podejrzany o siedmiokrotne zabójstwo, zginął podczas próby zatrzymania. Zdaniem byłego szefa GROM gen. Romana Polki, szkoda, iż nie udało się pojmać mężczyzny żywego i go przesłuchać.

"Merah był w porządku", "lubił korzystać z życia"

- To był taki sam młody człowiek jak my, który lubił korzystać z życia - tak Mohammeda Meraha wspomina jeden z jego kolegów z dzieciństwa. Zabity dziś terrorysta pochodził z Tuluzy. - Był w porządku, był lubiany - mówi jeden z sąsiadów o Merahu, który imał się różnych zajęć. Pracował m.in. w warsztacie samochodowym.

Chcieli okraść bazę wojskową. Dwóch zabitych

Ukraińscy żołnierze zastrzelili jednego, a zatrzymali drugiego z napastników, którzy w czwartek nad ranem próbowali ukraść broń z bazy wojskowej w Charkowie. Zginął też jeden żołnierz wartownik, są też ranni.

"Łukaszenka mści się na Europie"

- Zakazując wyjazdu z Białorusi opozycjonistom i przeprowadzając egzekucję dwóch skazanych na śmierć za zamach w mińskim metrze władze Białorusi mszczą się na Unii Europejskiej - pisze w najnowszym tygodniku "Swobodnyje Nowosti Plus" politolog Waler Karbalewicz. Ekspert uważa, że od trzech tygodni nasila się dyplomatyczna wojna między Białorusią i UE, a przyczynia się do tego głównie strona białoruska.