"W Syrii ranni i lekarze są prześladowani"

- W Syrii ranni i lekarze są prześladowani, a ze strony służb bezpieczeństwa grożą im aresztowania i tortury. Opieka medyczna w szpitalach jest w dramatycznym stopniu niewystarczająca. Aparat bezpieczeństwa wykorzystuje medycynę jako instrument prześladowań" - powiedziała w środę na konferencji prasowej Marie-Pierre Allie, szefowa organizacji Lekarze bez Granic (MSF).

Samoloty NATO nad Bałtykiem bezterminowo

NATO postanowiło w środę przedłużyć bezterminowo operację ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii przy użyciu myśliwców - poinformowali przedstawiciele Sojuszu. Operacja nosząca nazwę Baltic Air Policing stanowi jeden z głównych celów polityki bezpieczeństwa tych trzech krajów, a wszystko dlatego, że nie posiadają one własnych sił powietrznych.

Sikorski z córką Tymoszenko. Julia"nie może chodzić"

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w trakcie wizyty na Ukrainie spotkał się m.in. z córką Julii Tymoszenko - Jewhenią. Do rozmowy doszło w polskiej ambasadzie w Kijowie kilkadziesiąt minut po spotkaniu ministra z prezydentem Wiktorem Janukowyczem. W rozmowie z dziennikarzem PAP córka byłej premier stwierdziła, że jej matka jest poddawana "psychicznym torturom" i w dalszym ciągu cierpi z powodu braku dostępu do odpowiedniej opieki medycznej.

Wojskowi piszą list. Grożą buntem

Grożą wojsku - wojsko odpowiada. Oficerowie portugalskiej armii napisali w liście otwartym do ministra obrony narodowej, że jeżeli rząd nie wycofa się z polityki mającej na celu likwidowanie etatów w armii, ta wypowie posłuszeństwo władzom cywilnym. W ich słowa świetnie wpasowuje się listopadowe wystąpienie legendarny przywódcy rewolucji goździków z 1974 r. Otelo Saraiva de Carvalho, który stwierdził wtedy, że obecna sytuacja w kraju daje większe niż przed 40 laty przesłanki do przeprowadzenia zamachu stanu.

Efekt DSK. Pokojówki z alarmem

Seksafera z szefem Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominiquiem Strauss-Kahnem w roli głównej otwiera kolejny rozdział za oceanem. Tym razem chodzi o bezpieczeństwo pokojówek. Nowojorskie hotele porozumiały się właśnie w sprawie wyposażenia swych pracowników w osobiste urządzenia alarmowe, które mają im zagwarantować bezpieczeństwo przed potencjalnymi napastnikami.

CIA w miejsce wojska. Irak i Afganistan pełne agentów

Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) będzie działała w Iraku i Afganistanie długo po wycofaniu się stamtąd wojsk amerykańskich. Jak podaje w środę "Washington Post", będzie chronić interesy USA, współpracując z amerykańskimi siłami specjalnymi.

Kimowie wizytują poligony. Phenian pokazuje archiwalia

"Ukochany Przywódca" i "Król Porannej Gwiazdy" znowu razem. Tak wyglądają materiały, jakie 8 lutego przedstawiła Północnokoreańska Telewizja Państwowa swoim obywatelom. Na nich zmarły 17 grudnia Kim Dzong Il i jego następca Kim Dzong Un wizytują poligony i obserwują manewry marynarki wojennej.

Benedykt XVI w Teheranie?

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zaprosił Benedykta XVI do tego kraju - oznajmił irański ambasador przy Stolicy Apostolskiej Ali Akbar Naseri, cytowany przez włoską agencję Ansa. - Gdyby Ojciec Święty zdecydował się na taką podróż, będziemy gotowi przyjąć go w sposób znakomity i z entuzjazmem - zapewnił dyplomata podczas spotkania z dziennikarzami w Rzymie z okazji 33. rocznicy rewolucji islamskiej.

"Nie jestem w Mińsku mile widziany"

Pełnomocnika rządu Niemiec ds. praw człowieka Markusa Loeninga nie wpuszczono w środę na Białoruś - poinformowało niemieckie MSZ. W czasie trzydniowej wizyty Loening miał spotkać się w Mińsku z wieloma dysydentami.

Sąd: Polska może wydać Rosji byłego prokuratora

Jest zgoda sądu na ekstradycję do Rosji byłego wysokiego rangą prokuratora Aleksandra Ignatienki. Rosjanin jest w swoim kraju oskarżony o korupcję. Został zatrzymany przez ABW 1 stycznia koło Zakopanego.

Uchodźcy zamieszkali w pałacu króla. Za darmo

W letniej rezydencji króla Belgów Alberta II od trzech lat za jego zgodą nieodpłatnie mieszka rodzina uchodźców z Bałkanów - podał w środę dziennik "Het Laatste Nieuws". Kólewski pałac potwierdził te doniesienia.

"Wojna totalna" z londyńskimi gangami

Aresztowaniem ponad 120 osób zakończył się w środę pierwszy dzień wielkiej policyjnej ofensywy przeciwko londyńskim gangom. Członków zorganizowanych grup przestępczych obwinia się w dużej mierze za zamieszki, jakie wybuchły latem w wielu brytyjskich miastach.

Jezioro jak puszka Pandory. Bakterie 4 km pod lodem?

Rosyjski Instytut Badań Arktycznych i Antarktycznych potwierdził dziś oficjalnie, że członkowie ekspedycji dowiercili się do jeziora Wostok, ukrytego blisko 4 km pod lodem Antarktydy. - Nikt nie wie, co tam jest - mówi jeden z rosyjskich naukowców o tajemniczym jeziorze. Biolodzy nie wykluczają, że żyją tam bakterie, choć - jak twierdzą - nie powinny one zagrażać zdrowiu ludzi. Czy jest tam życie? Na odpowiedź na to pytanie trzeba czekać co najmniej rok.

Seria egzekucji, głównie terrorystów

W Iraku stracono 14 osób, które skazano na śmierć za terroryzm i działalność przestępczą - poinformował w środę przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości. Od początku roku liczba wyroków śmierci wykonanych w Iraku wzrosła do 65; w całym 2011 r. było ich 68.

"Portal skarg i zażaleń" na imigrantów. Także Polaków

Znane z niechęci do imigrantów holenderskie ugrupowanie PVV Geerta Vildersa uruchomiło portal, na którym można zgłaszać skargi i zażalenia na zachowanie imigrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej, w większości Polaków. Ambasada RP w Hadze ostro skrytykowała tę inicjatywę, uznając portal za szkodliwy i nieuzasadniony.

Rosja chce sądzić zmarłego prawnika

Rosyjska policja zamierza po raz drugi wnieść do sądu sprawę Siergieja Magnitskiego, prawnika walczącego z korupcją, mimo że w 2009 roku zmarł on w niewyjaśnionych okolicznościach w areszcie śledczym - informuje amerykański dziennik "New York Times". Tymczasem Polska zapowiada starania, żeby UE "zdecydowanie" zabrała głos w sprawie Magnitskiego, m.in. wzywając Rosję do transparentnego śledztw ws. śmierci prawnika. Polskie MSZ postanowiło zareagować po kolejnym już wystąpieniu w tej sprawie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Twitter pozwany za informacje o radarach

Rząd Brazylii złożył w sądzie pozew przeciwko Twitterowi. Domaga się od serwisu usunięcia kont, na których brazylijscy kierowcy znajdują odświeżane na bieżąco informacje o fotoradarach i blokadach drogowych. Władze podkreślają, że w ten sposób utrudnia się walkę z jedną z największych plag w Brazylii - jazdą po pijanemu.

"Zamach" na Romney'a

Za republikańskimi politykami walczącymi o nominację prezydencką kolejny ciężki dzień - prawybory w trzech stanach jednocześnie. Największe powody do smutku musi mieć faworyt Mitt Romney, który przegrał z kretesem. Na dodatek, krótko po wystąpieniu w Denver (Kolorado) został zaatakowany przez jednego z uczestników spotkania... niebieskim brokatem. To nie pierwszy tego typu "zamach". W ubiegłym tygodniu ten sam mężczyzna zrobił to samo.

"Hej Facebook, karmienie piersią nie jest nieprzyzwoite!"

"Hej Facebook, karmienie piersią nie jest nieprzyzwoite!" - z transparentami o takiej treści protestowały kobiety przed amerykańskimi siedzibami Facebooka m.in. w Austin w Teksasie i w Menlo Park w Kalifornii. Uważają, że polityka portalu jest dyskryminująca ponieważ zdjęcia karmienia piersią są często uznawane za pornograficzne i usuwane z ich kont.

Dobrowolna kastracja, w zamian krótszy wyrok

Rosyjska Duma przyjęła ustawę przewidującą zaostrzenie kar dla pedofili. Nowe prawo dopuszcza nawet karę dożywotniego więzienia za tego typu przestępstwo. Deputowani w przyjętej ustawie przewidzieli też możliwość chemicznej kastracji.

"Po raz kolejny militaryzują południowy Atlantyk"

Argentyna złoży skargę w Radzie Bezpieczeństwa oraz na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w związku z ostatnimi krokami Wielkiej Brytanii dotyczącymi Falklandów. Poinformowała o tym we wtorek (czasu lokalnego) prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner.

Wielki dzień Santoruma. Zgarnął trzy stany

Były senator z Pensylwanii, Rick Santorum, wygrał prawybory w Partii Republikańskiej (GOP) w trzech stanach: Missouri, Minnesota i Kolorado. Umacnia to jego szanse nawiązania równej walki o partyjną nominację prezydencką z Mittem Romneyem i Newtem Gingrichem.

ACTA pod lupę Trybunału UE?

"ACTA nie powinna zmieniać istniejącego prawa europejskiego. Mam zamiar dogłębnie przestudiować tekst i zasięgnąć porady prawnej, jeśli okaże się to konieczne także Trybunału Sprawiedliwości UE, by zapewnić, że ACTA jest zgodna z istniejącym prawem UE" - napisał we wtorkowym komunikacie socjaldemokrata David Martin, sprawozdawca raportu komisji PE prowadzącej konsultacje ws. ACTA.

"Wyjście na ulicę to samobójstwo"

We wtorek, podobnie jak w ciągu poprzednich trzech dni, gęsty, prowadzony z moździerzy i dział ostrzał ulic i domów broniącego się zaciekle miasta Hims w centrum Syrii rozpoczął się o 6.30 rano. Do wtorku w południe zginęło co najmniej 200 obrońców miasta.

Niemcy zatrzymali dwóch szpiegów reżimu

W Berlinie zatrzymano dwóch domniemanych szpiegów, podejrzanych o obserwację i rozpracowywanie syryjskich opozycjonistów mieszkających w Niemczech - poinformowała prokuratura federalna w Karlsruhe.

Pierwszy wyrok za pękające implanty

Hiszpański sąd wydal pierwszy wyrok w sprawie wadliwych implantów piersi, produkowanych we Francji. Zasądzono odszkodowanie w wysokości 7,5 tys. euro, które muszą zapłacić pacjentce z wszczepionym produktem firmy PIP (Poly Implant Prothese) chirurg plastyczny i klinika medycyny estetycznej, w której został wykonany zabieg.

Wielka Tymoszenko i krzyki uciszyły Janukowycza

Prezydent Wiktor Janukowycz miał problem z wygłoszeniem wystąpienia przed ukraińskim parlamentem. Uniemożliwiali mu to posłowie z partii Julii Tymoszenko, która odsiaduje wyrok siedmiu lat więzienia. Politycy rozwinęli wielką płachtę z nadrukowanym zdjęciem swojej liderki i skandowali "Wolność dla Julii!".

Dowiercili się do jeziora ukrytego 4 km pod lodem

Po wielu latach prac badawczych rosyjscy naukowcy najprawdopodobniej dotarli wreszcie do ukrytego cztery kilometry pod lodem jeziora Wostok. Rosjanie uważają, że to wielka szansa dla nauki - w uwięzionym pod lodami Antarktydy od blisko 20 mln lat gigantycznym jeziorze mogą się znajdować nieznane dotychczas formy życia. Naukowcy prowadzą dokładne obliczenia i badania, które mają potwierdzić, że dowiercili się do upragnionego celu.

Kolej wprowadza przedziały tylko dla kobiet

Państwowe Koleje Czeskie (CzD) wprowadzają w swoich wagonach przedziały przeznaczone tylko dla kobiet. Mają one zapewnić paniom bezpieczniejszą i przyjemniejsza podróż. Jeśli pojawi się w nich mężczyzna, konduktor go stamtąd wyprosi.