Obywatel Stanów Zjednoczonych został skazany przez iracki sąd na dożywocie za wspieranie Al-Kaidy i finansowanie działalności terrorystycznej w Iraku - poinformowała w czwartek agencja Associated Press, powołując się na irackie MSW.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton potępiła przeprowadzony przez Syrię w środę ostrzał moździerzowy miejscowości po tureckiej stronie granicy, w którym zginęło pięcioro tureckich cywilów. Wezwała również obie strony do powściągliwości.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył w czwartek, że wybory prezydenckie, przewidziane na 2014 rok, kiedy kończy się jego ostatnia kadencja, odbędą się w terminie, bez względu na trwającą rebelię i obawy związane z wycofaniem sił bojowych NATO.

Dowód na to, że wielka polityka nie zdominowała wielkiego uczucia? Na kilka godzin przed pierwszą debatą prezydencką, mimo ogromnej presji czasu, Barack Obama w gorących słowach podziękował Michelle za 20 lat małżeństwa. Przygotował też z tej okazji specjalny film.

Podczas środowej debaty Mitt Romney pokazał się z jak najlepszej strony i choć nie znokautował Baracka Obamy, to skutecznie go punktował - oceniają największe stacje telewizyjne i agencje prasowe. Podobne wrażenie mają zwykli Amerykanie - co widać po pierwszych telefonicznych sondażach.

Pierwsze bezpośrednie starcie za Barackiem Obamą i Mittem Romneyem. W Denver debatowano o polityce wewnętrznej. Nie ma wątpliwości, że wygrał kandydat republikanów. - To on był w ofensywie przez 90 minut tego spotkania - ocenił Reuters. Podobnie uważa większość komentatorów i telewidzów w USA. Kolejna debata 16 października.

Monitorujący wybory parlamentarne w Gruzji europosłowie z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL) uznali, że głosowanie zorganizowano zgodnie ze standardami międzynarodowymi. Zwrócili jednak uwagę na nieprawidłowości, jakie miały miejsce już po głosowaniu.

Zgodnie z szacunkami głównego ekonomisty Międzynarodowego Funduszu Walutowego Oliviera Blancharda, kryzys ekonomiczny ma potrwać jeszcze sześć lat. - Na wyjście z kryzysu, który zaczął się w 2008 roku, potrzeba 10 lat - stwierdził Blanchard.

W nocy polskiego czasu pierwsze wielkie starcie dwóch kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Przebieg telewizyjnej debaty Barack Obama kontra Mitt Romney, która może mieć znaczny wpływ na wynik wyborów, jest uprzednio szczegółowo ustalony.

Granat moździerzowy wystrzelony z Syrii spadł na turecką wioskę i zabił pięć osób. - W odpowiedzi ostrzelaliśmy cele na terenie Syrii - oznajmił po kilku godzinach turecki rząd. Wcześniej Turcja kontaktowała się z NATO i ONZ. Państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego mają spotkać się na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Ponieważ wielkie koncerny zawiodły oczekiwania Pentagonu, wojskowi zwrócili się do społeczeństwa. Agencja DARPA ogłosiła konkurs na zaprojektowanie "czołgu" dla Piechoty Morskiej. Osoba lub zespół, który przedstawi zadowalający projekt, może dostać nawet pięć milionów dolarów.