Osama był "wrażliwy i uprzejmy"

Zabity w maju terrorysta numer 1, Osama bin Laden, był zarówno "wrażliwy" jak i "uprzejmy". Tak przynajmniej o swoim byłym szefie mówi w najnowszym nagraniu Ajman al-Zawahiri, następca Osamy na stanowisku szefa Al-Kaidy.

Strzały w Berkeley. "Nic wspólnego z protestem"

Amerykańska policja postrzeliła uzbrojonego mężczyznę na terenie kampusu Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. W tym czasie około tysiąca osób brało udział w proteście "Occupy Cal" ("Okupuj Kalifornię") zorganizowanym na terenie uczelni.

"Wolna Armia" zaatakowała budynki wywiadu

Syryjscy dezerterzy w nocy z wtorku na środę zaatakowali na obrzeżach Damaszku kompleks budynków należących do wywiadu. To pierwszy atak na ważne obiekty sił bezpieczeństwa od wybuchu przed ośmioma miesiącami antyprezydenckiego powstania.

Okupacja skończona? Nie mogą rozbić namiotów

Nowojorska policja usunęła obozowisko ruchu "Okupuj Wall Street" z parku Zuccotti przed siedzibą najważniejszej amerykańskiej giełdy. Sąd stanowy rozstrzygnął, że protestujący nie mogą tam rozbijać namiotów. Jeszcze zanim zlikwidowano obozowisko, reporterki TVN24 udały się z kamerą do protestujących, którzy pokazali im jak wygląda "okupacyjna" codzienność.

Radykalnie i z wpadkami. Walczą o nominację

Przedstawiciele partii republikańskiej w USA wkraczają w decydującą fazę zaciętej kampanii przed partyjnymi prawyborami. Szereg kandydatów stara się zdobyć nominację, która pozwoli im zawalczyć o Biały Dom z Barackiem Obamą. Zwycięstwo próbują osiągnąc radykalizmem. Proponują wojnę handlową z Chinami czy atak na Iran. Zaliczają też dramatyczne wpadki.

9-latka uwięziona dwa dni we wraku auta

Dziewięciolatka przez dwa dni była uwięziona we wraku samochodu. Leżała obok ciała swojego ojca. Auto wypadło z drogi i stoczyło się do rowu, gdzie niezauważone przeleżało kilkadziesiąt godzin.

Najlepsza paczka pod choinkę? Z jedzeniem

W tym roku najbardziej oczekiwanym prezentem pod choinkę w Szwecji będzie paczka z produktami spożywczymi, zamawiana przez internet i dostarczana do domu - ogłosił we wtorek szwedzki Instytut Analizy Handlu.

Świetne debaty i wpadki rywali. Gingrich w natarciu

Do czołówki kandydatów do nominacji prezydenckiej w Partii Republikańskiej doszlusował Newt Gingrich, były przewodniczący Izby Reprezentantów, polityk, któremu jeszcze niedawno nie dawano żadnych szans. Dzięki niemu, w 1996 r., po 40 latach przerwy, republikanie odzyskali większość w obu izbach Kongresu. Teraz świetnie radzi sobie w debatach, zwłaszcza, że rywale zaliczają fatalne wpadki.

Szukali "Pitia". Wielka obława na słowacką mafię

Słowacka policja aresztowała we wtorek 20 osób podczas operacji wymierzonej w jedną z najniebezpieczniejszych miejscowych grup przestępczych. Była to największa antymafijna akcja policji w historii Słowacji.

Mniej imigrantów, bo kryzys w USA

W ostatnich latach bardzo zmniejszyła się imigracja z Meksyku do USA, także ta nielegalna - pisze we wtorek "LA Times". Główną przyczyną jest niekorzystna sytuacja gospodarcza w USA, która sprawia, że ryzykowna przeprawa na północ staje się mało opłacalna.

Przyszedł do szkoły z samurajskim mieczem

18-letni uczeń wszedł na teren szkoły z samurajskim mieczem i ranił wicedyrektora oraz dwóch pracowników. Do incydentu doszło w Maroussi w Grecji. Świadkowie oceniają, że chłopak był w amoku.

Czechy grożą, że zwrócą samoloty CASA

Czeski minister obrony Alexandr Vondra zagroził, że Czechy zwrócą wojskowe samoloty transportowe CASA i odstąpią od umowy na ich dostawę, jeśli producent nie wyeliminuje trapiących maszyny usterek.

Ostatnia deska ratunku Assange'a

Julian Assange, twórca Wikileaks, złożył we wtorek w Wysokim Trybunale (sądzie drugiej instancji) wniosek o zgodę na przedstawienie jego sprawy w Sądzie Najwyższym - podały brytyjskie władze sądownicze. To ostatnia szansa dla Australijczyka - brytyjski sąd orzekł wcześniej, że może być on wydany władzom Szwecji. Assange boi się, że Sztokholm z kolei wyda go Amerykanom, zarzucającym mu kradzież tajemnic państwowych.

Janukowycz w Polsce: Ostro pytają o Tymoszenko

Kraje UE naciskają w sprawie Tymoszenko i często "ostro pytają" - przyznał Wiktor Janukowycz po dzisiejszych rozmowach z prezydentami Polski i Niemiec. Przywódca Ukrainy złożył wizytę we Wrocławiu kilka godzin po tym, jak parlament ukraiński odrzucił poprawki opozycji do projektu ustawy o zniesieniu karalności za niektóre przestępstwa gospodarcze. Oznacza to, że nie będzie możliwości zwolnienia z więzienia skazanej na 7 lat pozbawienia wolności byłej premier, Julii Tymoszenko.

Szaleniec ze swastyką zaatakował Turków

Niemiecka policja zatrzymała 27-letniego mężczyznę, który ostrzelał sklep prowadzony przez Turków. 27-latek miał na ramieniu swastykę, a w plecaku nazistowski hełm. Policja przypuszcza, że atak ma związek z ujawnieniem informacji o grupie neonazistów, która dokonała w Niemczech w ostatnich latach serii morderstw na tle rasowym.

Pokojowa nagroda dla Putina. Od Chińczyków

Premier Rosji Władimir Putin został uhonorowany chińską Pokojową Nagrodą Konfucjusza - poinformowało we wtorek radio Echo Moskwy. Szefa rządu wyróżniono m.in. za wystąpienia przeciwko nalotom NATO w Libii.

Traktat akcesyjny z Chorwacją 9 grudnia

Traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany 9 grudnia rano - poinformował sekretarz stanu ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. W tym dniu zaplanowany jest w Brukseli szczyt Unii Europejskiej.

Młodzież Nordycka o "brutalności polskiej policji"

Szwedzka nacjonalistyczna organizacja Młodzież Nordycka złożyła w ambasadzie RP w Sztokholmie protest przeciwko "brutalności polskiej policji". Członkowie ruchu zostali na kilka godzin zatrzymani 11 listopada w Warszawie w związku z zamieszkami na ulicach.

Dziwne zdjęcia z pustyni Gobi. Chińska Strefa 51?

Gigantyczne, niezidentyfikowane struktury udało się sfotografować satelitom na pustyni Gobi. Jednym kojarzą się ze śladami obecności istot pozaziemskich, drudzy zachodzą w głowę, co Chiny budują w regionie tradycyjnie wykorzystywanym w programach wojskowych, kosmicznych i atomowych.

"Kontrwywiad ślepy na prawe oko". Zbrodnie gangu z Zwickau

Rządząca w Niemczech, chadecka CDU jednogłośnie opowiedziała się na zjeździe w Lipsku za ponownym zbadaniem możliwości delegalizacji skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Tego samego żąda opozycja. Po ujawnieniu sprawy zbrodni tzw. gangu z Zwickau w Niemczech rozgorzała dyskusja o walce z neonazizmem. Ostro krytykowany jest niemiecki kontrwywiad.

Prokurator: Chcieli wysadzić w powietrze gazetę

W Norwegii rozpoczął się proces trzech obywateli tego kraju, oskarżonych o przygotowywanie spisku z pomocą Al-Kaidy. Zarzuca się im, że chcieli zaatakować duńską gazetę "Jyllands-Posten" po tym, jak opublikowała ona karykatury Mahometa. Żaden z nich nie przyznał się do winy.

Polak sprzedawał w USA środek czyszczący. Trafił do więzienia

Polak, który sprzedawał do USA środek chemiczny używany do czyszczenia urządzeń przemysłowych, został tam skazany na 20 lat więzienia za sprzedaż narkotyku. Twierdzi, że jest niewinny, czeka na rozprawę apelacyjną. Jego historię opisuje dziś amerykański korespondent Polskiej Agencji Prasowej.

Partnerka rywala Sarkozy'ego szpiegowana?

Życiowa partnerka Francoisa Hollande'a, kandydata Partii Socjalistycznej (PS) w nadchodzących wyborach prezydenckich, podejrzewa, że była inwigilowana przez policję - podały we wtorek media. Policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie.

Mają pilnować wyborów. Rosja zarzuca im złamanie prawa

Centralna Komisja Wyborcza Federacji Rosyjskiej zarzuciła złamanie prawa misji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która w zeszłym tygodniu gościła w Moskwie. Obserwatorzy zapoznawali się ze stanem przygotowań do grudniowych wyborów parlamentarnych w Rosji.

Przez mgłę Janukowycz wciąż nie dotarł do Polski

Mgła na wrocławskim lotnisku opóźniła we wtorek przylot prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Ma on wraz z prezydentami Polski i Niemiec - Bronisławem Komorowskim i Christianem Wulffem - wziąć udział w obchodach 200-lecia utworzenia Uniwersytetu we Wrocławiu.

Tusk "chce zbudować cool Poland" na EURO

Przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej to wielkie wyzwanie i szansa dla rządu Donalda Tuska - pisze we wtorek "La Repubblica". Włoski dziennik podkreśla, że ponad 20 miliardów euro inwestycji może sprawić, że polski PKB poszybuje w górę.

Władze nie chciały, ale zapłacił. 8,45 mln juanów

Chiński artysta i dysydent Ai Weiwei zdołał we wtorek przelać na konto pekińskiego urzędu finansowego kaucję wysokości 8,45 mln juanów (790 tys. euro). Środki te pochodzą od ok. 30 tys. osób, które wsparły artystę - informują agencje.

Fala porwała 3-latka. Bawił się na promenadzie

Trzyletni chłopiec polskiego pochodzenia utonął w szkockim okręgu Fife. Dziecko bawiło się na promenadzie w Kirkcaldy, gdy porwała je olbrzymia fala. Ratownikom udało się wyciągnąć go z morza, jednak chłopiec nie przeżył - informuje polonijny "Goniec Polski".

Prezydenci oddali hołd pomordowanym profesorom

Prezydenci Polski i Niemiec - Bronisław Komorowski i Christian Wulff - złożyli we wtorek we Wrocławiu kwiaty pod Pomnikiem Pomordowanych Profesorów Lwowskich. W hołdzie pomordowanym nie wziął udziału prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, któremu przylot do stolicy Dolnego Śląska opóźniła mgła na wrocławskim lotnisku.

"Czyj to park? Nasz. Nie poddamy się!"

Policja zaczęła we wtorek usuwać protestujących z parku Zuccotti w Nowym Jorku, ostrzegając, że każdy demonstrant, który odmówi oddalenia się, zostanie aresztowany - poinformował dziennik "New York Times". Policja likwiduje także obozowisko Oakland w Kalifornii. Aresztowano 33 demonstrantów ruchu "Oburzonych" i usunięto 100 namiotów.