NATO nie zastosuje art. 5. "Gniew Turcji jest równie silny, jak jej przyjaźń"

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen uznał zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu za "całkowicie niedopuszczalne" i potępił ten czyn w najmocniejszych słowach. Z kolei premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że racjonalnej reakcji Ankary na zestrzelenie przez Syrię tureckiego samolotu nie powinno się mylić ze słabością.

Największa bitwa od początku powstania

Do starć między syryjskimi siłami a rebeliantami doszło we wtorek na przedmieściach Damaszku. Działacze opozycji podkreślają, że są to najostrzejsze walki, jakie rozgorzały od wybuchu powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi w marcu 2011.

"Hitlerze, dziękujemy za Szoah". Ortodoksi w areszcie

Trzech ultraortodoksyjnych żydów podejrzanych o zbezczeszczenie dwa tygodnie temu instytutu Yad Vashem w Jerozolimie zostało aresztowanych przez izraelską policję. Sprawcy pozostawili na terenie kompleksu m.in. napisy "Hitlerze, dziękujemy za Szoah".

Korea kończy z irańską ropą. Teheranowi został niecały tydzień

Od 1 lipca Korea Południowa nie będzie już importować irańskiej ropy - poinformowały władze tego kraju. Wszystko ma związek z unijnymi sankcjami zakazującymi ubezpieczania transportu tego surowca z Iranu. Wchodzą one w życie z początkiem przyszłego miesiąca, a więc za niespełna tydzień.

Zakopali się w odpadach

22 Chilijczyków zakopało się w odpadach termicznych w proteście przeciwko największej w kraju elektrowni węglowej, którą oskarżają o dewastację środowiska. Akcji przyglądało się kolejnych 500 demonstrantów.

Skoczył z wieży Eiffla

25-letni Izraelczyk popełnił samobójstwo skacząc z jednej z najbardziej rozpoznawalnych budowli świata - wieży Eiffla w Paryżu.

Przeciek ws. broni dla Kima. Urzędnik nie żyje

47-letni japoński specjalista ds. broni nuklearnej, podejrzany o przekazanie prasie informacji na temat sprzedaży przez Chiny sprzętu wojskowego Korei Północnej, został znaleziony martwy - poinformowały we wtorek japońskie media dodając, że według władz chodzi o samobójstwo.

Szef MI5 ostrzega przed rodzimymi dżihadystami

Zwiększyło się ryzyko przeprowadzenia zamachów terrorystycznych przez Brytyjczyków-dżihadystów, którzy szkolą się za granicą - uznał w pierwszym od dwóch lat publicznym wystąpieniu dyrektor brytyjskiego kontrwywiadu (MI5) Jonathan Evans.

Obama gratuluje i zachęca Samarasa

Prezydent USA Barack Obama wezwał w poniedziałek premiera Grecji Antonisa Samarasa do wdrożenia w swoim kraju reform w ścisłej współpracy z eurogrupą i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Strzelanina w hali głównego lotniska Meksyku

Trzech policjantów zginęło w strzelaninie w terminalu największego lotniska Meksyku. Funkcjonariusze mieli próbować zatrzymać przemyt narkotyków, co doprowadziło do starcia. Port lotniczy w Mexico City stał się miejscem przerzutowym dla band szmuglujących narkotyki.

Rosjanie mają nowe narzędzie zagłady

Faktycznie przyjęliśmy do służby nową międzykontynentalną rakietę balistyczną Buława - powiedział dowódca rosyjskiej floty, wiceadmirał Wiktor Czirkow. Do załatwienia miała pozostać "papierkowa robota".

Kolejny turecki samolot pod ostrzałem. Ankara: Atak na NATO

Syryjska obrona przeciwlotnicza ostrzelała kolejny turecki samolot - twierdzi przedstawiciel rządu w Ankarze. Maszyna miała poszukiwać nad morzem śladów po zaginionych pilotach zestrzelonego kilka dni wcześniej tureckiego RF-4 Phantom. Turecki rząd zapewnił jednocześnie, że nie chce wszczynać wojny z sąsiadem, ale będzie zabiegał, by NATO rozważyło zastosowanie artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego

Agencja prasowa wymyśliła proirański kurs Egiptu?

Kancelaria egipskiego prezydenta elekta zaprzeczyła, jakoby nowy szef państwa udzielił wywiadu irańskiej agencji Fars. Mohamed Mursi miał w nim zapowiedzieć wzmocnienie stosunków swojego kraju z Iranem i zrewidowanie porozumienia pokojowego z Izraelem.

Więźniowie NRD za "głodowe stawki" robili meble IKEA?

Szwedzki koncern meblowy IKEA zapowiedział, że zbada zarzuty o czerpanie przez firmę korzyści z pracy więźniów w zakładach karnych byłej NRD. Proceder miał trwać do upadku muru berlińskiego w 1989 roku, a więźniowie mieli otrzymywać "głodowe stawki".

Spadli z mostu w rozpadlinę. 19 osób zginęło

Dziewiętnaście osób zginęło w Meyerton w Republice Południowej Afryki w wypadku autokaru, który spadł z mostu w wąwóz. 21 pasażerów odniosło ciężkie obrażenia, 33 osoby zostały lekko ranne.

Setki cywilów w pułapce. Czerwony Krzyż szuka dostępu

W syryjskim mieście Hims, ogarniętym przez walki między siłami reżimu a opozycją, uwięzione są setki cywilów. Pracownicy organizacji pomocowych nie mają do nich dostępu - poinformował Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Z kolei źródła ONZ i dyplomatyczne w Genewie oznajmiły, że brazylijski ekspert ONZ do spraw praw człowieka prowadzi w Damaszku rozmowy w władzami Syrii.

"Walka o krzesło" przy unijnym stole. Tym razem po rumuńsku

Doświadczyli ich polscy i fińscy politycy, a teraz problem z uzgodnieniem, kto ma reprezentować państwo na szczytach europejskich przywódców dotknął też Rumunów. Rumuński prezydent wystosował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie, kto dostanie krzesło w Brukesli - prezydent czy premier.

"Chavez pożyczył Iranowi F-16". Dla lepszej obrony przed Izraelem

Wenezuela użyczyła Iranowi kilka swoich amerykańskich mysliwców F-16 - twierdzą dziennikarze hiszpańskiej gazety "ABC". Państwo Hugo Chaveza dokonało tego wbrew zapisom umowy podpisanej z USA przez wcześniejsze władze. Iran ma wykorzystywać F-16 do wszyschstronnych testów i polepszenia swojego systemu obrony powietrznej przed ewentualnym atakiem Izraela i USA, który w znacznej mierze opierałby się o właśnie F-16.

Islamista u władzy, ale Izrael liczy na współpracę

W obliczu zwycięstwa w w egipskich wyborach prezydenckich przedstawiciela wrogo nastawionego do Izraela Bractwa Muzułmańskiego, Tel Awiw stara się utrzymać delikatne status quo. Premier Benjamin Netanjahu wyraził nadzieję, że współpraca z Egiptem "na podstawie układu pokojowego" zostanie utrzymana.

Mińsk poucza Polskę: Poczobut jest obywatelem Białorusi

Białoruskie MSZ wydało oświadczenie ws. zatrzymanego w czwartek działacza ZPB, dziennikarza Andrzeja Poczobuta. Przypomniało w nim, że jest on obywatelem Republiki Białoruś i wyraziło zdumienie deklaracjami władz polskich w jego sprawie.

Proces Tymoszenko odroczony. Czekają na opinię lekarzy

Sąd rejonowy w Charkowie odroczył do 10 lipca proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która skazana w ubiegłym roku na siedem lat więzienia za nadużycie władzy, tym razem oskarżona jest o malwersacje finansowe z lat 90.