Algierski wojskowy samolot transportowy CASA z sześcioma osobami na pokładzie rozbił się w górskim Masywie Centralnym na południu Francji - poinformowały francuskie media. Podejrzewa się, że co najmniej jedna osoba uniknęła śmierci skacząc ze spadochronem.

Mężczyzna, który zginął w wyniku rany postrzałowej w rezydencji szefa rządu Szwecji Fredrika Reinfeldta w centrum Sztokholmu prawdopodobnie nie został zaatakowany. - Badamy tę sprawę jako samobójstwo lub wypadek związany z pracą - poinformował rzecznik miejscowej policji. Premiera i jego rodziny nie było w chwili incydentu w rezydencji.

Sejm przyjął w piątek informację premiera Donalda Tuska o polityce europejskiej, poświęconą toczącym się w UE negocjacjom na temat wieloletniego budżetu UE na lata 2014-2020. Odrzucenia informacji chciała Solidarna Polska. Szef rządu apelował o ponadpartyjne porozumienie na rzecz osiągnięcia 400 mld zł z budżetu UE i "utrzymania Polski w centrum Europy".

Anglikański biskup Durham Justin Welby został wyznaczony na nowego abp. Canterbury. Duchowny ma barwny życiorys. Ukończył elitarną szkołę Eton, pracował przez 11 lat w brytyjskich firmach naftowych, a na studia teologiczne zdecydował się dopiero po 30-tce. - Moja nominacja jest zdumiewająca i ekscytująca - powiedział po wyborze.

Ukraińska opozycja zamierza walczyć o wynik wyborów parlamentarnych z 28 października w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu - oświadczył w piątek jeden z przywódców partii Batkiwszczyna (Ojczyzna) Arsenij Jaceniuk. Partia UDAR boksera Witalija Kliczki zaapelowała z kolei do Zachodu o objęcie sankcjami osób odpowiedzialnych za fałszerstwa.

- To mały krok wielkich relacjach - oświadczył szef MON Tomasz Siemoniak podczas inauguracji działalności pierwszego stacjonującego na stałe w Polsce pododdziału amerykańskich sił zbrojnych. Obecny na uroczystościach w Łasku ambasador USA w Polsce Stephen Mull dodał, że właśnie w tym mieście Stany Zjednoczone i Polska tworzą nową historię.

Konwencję o zakazie używania, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu będzie mógł podpisać prezydent Bronisław Komorowski. Senat poparł w piątek ustawę, która upoważnia głowę państwa do ratyfikacji dokumentu. Stronami Konwencji jest 160 państw. Nie ratyfikowały jej m.in. USA, Rosja i Chiny.

Bośnia i Hercegowina wróci po ośmiu latach od katastrofy lotniczej do śledztwa dotyczącego śmierci prezydenta Macedonii Borysa Trajkowskiego. Polityk wraz z siedmioma innymi osobami zginął w trakcie podejścia do lądowania na lotnisku w Mostarze w 2004 r. Adwokat jego rodziny twierdzi, że są dowody wskazujące na zamach.

W Syrii nie ma wojny domowej, natomiast jest ona infiltrowana przez rozliczne grupy terrorystyczne działające w imieniu obcych sił - oświadczył prezydent Baszar el-Asad w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji Russia Today wyemitowanym w całości w piątek.

Do 13 światowych przywódców zadzwonił w czwartek (czasu lokalnego) Barack Obama, by wyrazić życzenie dalszej ścisłej współpracy - powiadomił Biały Dom. Prezydent USA rozmawiał z liderami z Europy Zachodniej, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej, Australii i Azji. Wśród nich nie ma prezydenta Polski.

Władze Werony wypowiedziały wojnę powszechnemu zwyczajowi pisania na murach domu Julii, gdzie zgodnie z tradycją znajduje się słynny balkon znany z dramatu Szekspira. Dosyć degradacji zabytku - postanowił magistrat i wydał surowe przepisy.

Znana blogerka Yoani Sanchez poinformowała na Twitterze, że po kilku godzinach została zwolniona z aresztu w Hawanie, do którego trafiła w czwartek. Wciąż przebywa tam słynny kubański opozycjonista, laureat nagrody im. Sacharowa, Guillermo Farinas.

Dziesiątki tysięcy Brytyjczyków w internetowej petycji zaapelowało w piątek do rządu, by nominował Malalę Yousufzai do Pokojowej Nagrody Nobla. Ta 14-letnia Pakistanka została postrzelona przez talibów, gdyż walczyła o prawo kobiet do edukacji.