Rozłam? "Rick poprze każdego"

Ostra walka między republikańskimi kandydatami do prezydenckiej kandydatury zrodziła przypuszczenia, że w Grand Old Party może dojść do rozłamu. Rick Santorum, najpoważniejszy rywal Mitta Romney'a, który sam przyłożył się do powstania tych pogłosek, teraz stara się je rozwiać.

Polak zeznaje ws. handlu nerkami

Polak, który cztery lata temu kupił nerkę w Kosowie, zeznawał w toczącym się tam procesie w sprawie nielegalnego handlu organami - informuje Superwizjer TVN. O polskim wątku w sprawie handlu nerkami w kosowskiej klinice Medicus dziennikarze Superwizjera informowali już w ubiegłym roku.

Ledwo uszedł cało. Dostał krzyż jak dziadek w 1944 r.

Służący w Afganistanie brytyjski porucznik Jon Singh w RAF otrzymał Distinguished Flying Cross (DFC) za odwagę, jaką wykazał się na polu walki, gdy jego śmigłowiec znalazł się pod ostrzałem. 68 lat wcześniej tym samym odznaczeniem uhonorowano jego dziadka, także służącego Jej Królewskiej Mości.

Dlaczego Merah był na wolności? Rząd się broni

Chociaż Mohamed Merah, zamachowiec z Tuluzy, przez lata był pod obserwacją francuskich służb i figurował też na amerykańskiej czarnej liście, to francuskie władze nie zrobiły wiele, by zapobiec marcowym zamachom przez niego przeprowadzonym. Teraz rząd tłumaczy Francuzom, że nie mógł zrobić niczego, co złamałoby prawo.

Trudne zadanie nowego prezydenta

Nowy prezydent Mołdawii Nicolae Timofti podczas ceremonii zaprzysiężenia w parlamencie opowiedział się za reformami niezbędnymi do realizacji ambitnych planów przyłączenia się do Unii Europejskiej. Uroczystość zbojkotowali komuniści.

Putin odkręcił kurek. "Naftowy Nord Stream" działa

Premier Rosji Władimir Putin uruchomił rurociąg naftowy BTS-2. Ma on stanowić alternatywę wobec ropociągu Przyjaźń, a także zmniejszyć zależność Federacji Rosyjskiej od Białorusi i Ukrainy jako krajów tranzytowych.

Pomarańczowy oligarcha u Janukowycza

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz desygnował na stanowisko ministra rozwoju gospodarczego i handlu Petra Poroszenkę - miliardera, jednego z liderów pomarańczowej rewolucji.

Rosja chce "dokumentu", nie słów "przy herbacie"

Rosyjski prezydent ponownie zażądał od USA gwarancji prawnych, że amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie będzie skierowany przeciwko Rosji. Dmitrij Miedwiediew podkreślił, że "muszą to być gwarancje sformułowane w dokumencie, a nie udzielone w przyjacielskiej rozmowie przy filiżance herbaty lub kieliszku wina".

Politycy powinni zarabiać więcej?

Czołowi politycy, pełniący ważne funkcje w państwie, powinni więcej zarabiać - stwierdził prezes Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej Hans Heinrich Driftmann w opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Na tym etapie nie rozmawiamy o członkostwie"

Dla Gruzji dalekosiężnym celem jest członkostwo w UE, a udział w unijnym Partnerstwie Wschodnim stwarza możliwość, by w przyszłości myśleć o członkostwie - powiedział PAP wicepremier i minister ds. integracji europejskiej Gruzji Giorgi Baramidze.

Nowe sankcje. Mińsk nie czeka na ambasadorów

Ministrowie spraw zagranicznych 27 państw UE przyjęli nowe sankcje wobec reżimu Białorusi, w tym ekonomiczne wobec 29 firm. Minister Radosław Sikorski nie ukrywał jednak, że nie wiąże z tymi sankcjami większych nadziei. Szefowie dyplomacji nie podjęli decyzji ws. powrotu ambasadorów państw UE do Mińska. Białoruś nie oczekuje ich powrotu.

Papież: Komunizm na Kubie nie działa

Papież Benedykt XVI powiedział na pokładzie samolotu lecącego do Meksyku, że komunizm na Kubie już nie działa i Kościół katolicki jest gotów pomóc temu krajowi pójść dalej tak, by uniknąć traumy.

Unia będzie ścigać piratów na morzu i na lądzie

Wojskowe siły Unii Europejskiej zwalczające somalijskich piratów w ramach misji Atalanta będą mogły operować nie tylko na morzu, ale także na brzegu - postanowiła Rada Unii Europejskiej w porozumieniu z władzami Somalii.

Unia uderza w kobiety Asada

Unia Europejska przyjęła w piątek nowe sankcje wobec syryjskiego reżimu, które są wymierzone w 12 osób, w tym m.in. w żonę prezydenta Baszara el-Asada. Decyzję przyjęli ministrowie spraw zagranicznych obradujący w piątek w Brukseli. Nazwiska zostaną oficjalnie podane dopiero po wejściu decyzji w życie i opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE w sobotę.

Francja zaostrzy prawo przeciwko terrorystom

Premier Francji Francois Fillon poinformował w piątek, że rząd pracuje nad nową ustawą dotyczącą przeciwdziałania terroryzmowi. Prace rozpoczęto po wydarzeniach na południu kraju, gdzie dzień wcześniej w akcji policyjnej zginął podejrzany o zabicie siedmiu osób mężczyzna. Ustawa ma być gotowa do dyskusji za 2 tygodnie.

"Plan Annana nie zadziała". Chce przekonać sojuszników Syrii

Popierany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ plan pokojowy Kofiego Annana nie przyniesie rezultatu - twierdzi amerykański dziennik "Washington Post". Choćby z jednego powodu - deklaracja Rady "nie zawiera za sprawą Rosji - wciąż wiernego sojusznika Asada - mechanizmu egzekwowania założeń planu". Annan wybiera się w ten weekend do Rosji i Chin, ale trudno liczyć na to, że przekona oba kraje do zmiany stanowiska ws. Asada. Oba te państwa zagłosowały dziś przeciwko rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ potępiającej władze syryjskie, brutalnie rozprawiające się z przeciwnikami reżimu.

19 terrorystów na wolności. Uciekli przez okno

Z więzienia w Kirkuku, na północnym wschodzie Iraku, uciekło w piątek 19 terrorystów powiązanych z Al-Kaidą - poinformowała iracka policja. Według lokalnych mediów więźniowie wydostali się na wolność przez okno.

Przestaną pobierać organy od skazańców

Chiny w ciągu pięciu lat zrezygnują z pobierania organów do przeszczepów od więźniów skazanych na śmierć i utworzą krajowy system transplantacyjny - ogłosił w piątek wiceminister zdrowia Huang Jiefu na konferencji w mieście Hangzhou na wschodzie kraju.

Litewskie prawo uderza w polskie dzieci

Polskie dzieci z Domów Dziecka na Litwie mogą w tym roku nie spędzić Świąt Wielkanocnych w Polsce, bo Litwini zaostrzyli przepisy i zmienili zasady obowiązujące przy wyjazdach najmłodszych zagranicę - donosi białostocki "Kurier Poranny". Stowarzyszenie Otwarty Dom zajmujące się przyjazdami najmłodszych od lat, stara się o interwencję polityków i samorządowców. Pytanie do MSZ w tej sprawie wystosował już poseł PO, Robert Tyszkiewicz.

Nowy prezydent prosi o "jeden prezent: zaufanie"

Zaprzysiężony w piątek na prezydenta Niemiec Joachim Gauck zaapelował do obywateli i rządzących o wzajemne zaufanie, wiarę w siebie oraz zaangażowanie społeczne. Przestrzegł przed zwątpieniem w wartość integracji europejskiej w czasie kryzysu. - Proszę was o jeden prezent: o zaufanie - powiedział Gauck. Były pastor, działacz antykomunistycznej opozycji w dawnej NRD i pierwszy szef archiwum akt komunistycznej bezpieki Stasi, został 18 marca wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Federalne. W pierwszą podróż Gauck zamierza udać się do Polski.

Wpadka służb ws. Meraha. Wyjątek czy błąd systemu?

Szefowie francuskich służb specjalnych muszą się tłumaczyć, dlaczego Mohamed Merah był w stanie przeprowadzić trzy ataki i zabić siedem osób, mimo że od kilku lat znajdował się pod obserwacją. Czynnik ludzki, czyli zlekceważenie wcześniejszej islamistycznej aktywności zabójcy z Tuluzy, czy luki w systemie walki z terroryzmem, uważanym dotychczas za jeden z najskuteczniejszych w Europie?

Tysiące pedofilskich filmów. Gang rozbity

Setki tysięcy zdjęć i filmów pornograficznych z udziałem dzieci oraz 15 zatrzymanych osób odpowiedzialnych za ich tworzenie i rozpowszechnianie - to bilans wielkiej akcji australijskiej policji i Interpolu, która doprowadziła do rozbicia gangu pedofilów.

Japońska tarcza w pogotowiu. Mogą strącić rakietę Phenianu

Rośnie napięcie przed zapowiadanym przez Koreę Północną wystrzeleniem satelity. Japonia ogłosiła alarm dla swojej tarczy antyrakietowej i przygotowuje się do ewentualnego zestrzelenia północnokoreańskiej rakiety. USA i sojusznicy uważają bowiem, że rzekome wystrzelenie satelity to tylko pretekst do przeprowadzenia testu rakietowego.

ONZ ostrzega Kima: Satelita zaszkodzi pomocy humanitarnej

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegł w piątek Koreę Północną, że wystrzelenie rakiety nośnej w celu umieszczenia na orbicie okołoziemskiej sztucznego satelity może wpłynąć na dostarczanie temu krajowi pomocy humanitarnej. - Takie działanie zachwiałoby niedawnym postępem w rozmowach dyplomatycznych, wpłynęło na międzynarodowych donatorów i pogłębiło kryzys - oświadczył. Phenian twierdzi tymczasem, że satelita na orbicie ma się pojawić ku chwale Kim Ir Sena, od którego urodzin minie w kwietniu 100 lat.

Concordia nie zagraża już środowisku

Nie ma już żadnego zagrożenia dla środowiska w rejonie katastrofy statku Costa Concordia u brzegów wyspy Giglio - ogłosiła włoska Obrona Cywilna. Podkreślono, że udało się uniknąć klęski ekologicznej, a w zbiornikach wycieczkowca nie ma już prawie paliwa.

Merah był na czarnej liście USA

Mohamed Merah, podejrzany o zabicie siedmiu osób w Tuluzie i Montauban, który zginął w czwartek w policyjnej akcji, figurował na czarnej liście osób mających zakaz przylotu do Stanów Zjednoczonych - poinformował anonimowo przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Strony z pielgrzymką papieża zablokowane

Grupa hakerów "Anonymous" w Meksyku zablokowała przynajmniej dwie strony internetowe na temat rozpoczynającej się w piątek pielgrzymki papieża do tego kraju. Zdaniem hakerów przyjazd Benedykta XVI, to gest polityczny mający na celu poparcie konserwatywnej Partii Akcji Narodowej.