Izraelski minister obrony Ehud Barak zapowiedział, że po styczniowych wyborach do parlamentu odejdzie z politycznego życia.

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy chce pozostawić 10 tys. amerykańskich żołnierzy w Afganistanie po oficjalnym zakończeniu działań bojowych w tym kraju pod koniec 2014 roku - podał w niedzielę wieczorem dziennik "Wall Street Journal".

Waldemar Pawlak nie jest zadowolony z przebiegu negocjacji na unijnym szczycie. Według niego, wyjściowa pozycja Polski była znacznie osłabiona. - Trzeba grać szeroko, z otwartością podchodzić do tych, którzy mają kontakty z rządami innych krajów i pochodzą z innych opcji politycznych - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24.

Syryjscy rebelianci zajęli w niedzielę bazę lotniczą sił rządowych na przedmieściach Damaszku, z której później się wycofali niszcząc kilka śmigłowców i zabierając amunicję - poinformowały źródła związane z opozycją.

W Egipcie nie słabną protesty uliczne przeciwko prezydentowi Mohammedowi Mursiemu. W Damahnur demonstranci zaatakowali lokalne biuro Bractwa Muzułmańskiego. Jedna osoba zginęła, a 60 zostało rannych. Do starć doszło też w Kairze. Rannych zostało 500 osób.

Izrael przeprowadził udaną próbę nowego systemu przeciwrakietowego Proca Dawida - poinformował izraelski dziennik "Haarec". System jest większą wersją Żelaznej Kopuły, która sprawdziła się podczas niedawnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Miało być efektowne zwycięstwo, samodzielna większość i szybka ścieżka na drodze ku niepodległości Katalonii. Jest bolesna porażka i konieczność budowania trudnej koalicji, która mogłaby doprowadzić do referendum niepodległościowego. - Nie osiągnęliśmy naszego celu - przyznał premier Katalonii Artur Mas.

Najwyższa Rada Prawna w Egipcie zaapelowała w niedzielę do sędziów, by nie strajkowali, tymczasem wpływowy Klub Sędziów nawoływał do strajku - podała telewizja państwowa. Sędziowie są oburzeni najnowszym dekretem prezydenta, który uważają za zamach na swą niezawisłość. Władze zapewniają, że dekret ma charakter "tymczasowy".

- Nasz film jest hołdem dla Ai Weiweia, artysty prześladowanego przez chińskie władze. To także manifest w walce o wolność słowa i swobodę wypowiedzi - powiedział brytyjski rzeźbiarz Anish Kapoor, który wymyślił "Gangnam For Freedom". Wraz z przyjaciółmi, pracownikami muzeów z całego świata, zatańczył w parodii wielkiego hitu koreańskiego rapera, Psy. Zebrał za to pochwały Amnesty International i zyskał wielką popularność w internecie.

Chińska Marynarka Wojenna pokazała światu myśliwiec J-15 nazywany "Latającym Rekinem". Samolot będący kopią rosyjskiego Su-33 ma wkrótce stanowić o sile chińskiej armii. W niedzielny poranek wylądował po raz pierwszy na przyjętym do służby we wrześniu lotniskowcu "Liaoning". Wojskowi twierdzą, że jest równie dobry jak amerykańskie myśliwce F-18.

O interwencję w litewskim MSZ, a także o wsparcie montażu monitoringu grobowca matki Józefa Piłsudskiego na cmentarzu na Rossie zwrócili się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego krakowscy kombatanci. Polski MSZ zapewnia, że "sprawa jest już załatwiona", a monitoring pojawi się do końca marca.