Brytyjska Izba Gmin przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy o rozpisaniu w 2017 roku referendum w sprawie dalszego pozostawania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Odbędzie się jeszcze trzecie czytanie.

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.

W najbliższy poniedziałek w Waszyngtonie spotka się wspólna grupa robocza Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, której zadaniem będzie wyjaśnianie zarzutów związanych ze szpiegowaniem instytucji i krajów UE przez amerykański wywiad - ogłosiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, której kraj przewodniczy w tym półroczu Radzie UE.

- Dwóch wielkich, wybitnych papieży ostatniego wieku będzie czczonych na ołtarzach jako wzór dla całego Kościoła i dla wszystkich wierzących - powiedział metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. - Dla mnie osobiście jest to moment ogromnej satysfakcji i wdzięczności Bogu za możliwość uczestniczenia w tym historycznym procesie - dodał postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder.

Unia Afrykańska zawiesiła Egipt w prawach członkowskich, a wysoka komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay zażądała położenia kresu aresztowaniom wysokich rangą członków Bractwa Muzułmańskiego. Wszystko po obaleniu w środę przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego.

Papież Franciszek I wydał swoją pierwszą encyklikę. Nie jest to jednak w całości jego autorskie dzieło. Większość miał napisać jego poprzednik Benedykt XVI. Tym samym to pierwsza w historii encyklika "na cztery ręce". Jej tytuł to "Lumen fidei" ("Światło wiary").

Znana ze wspierania mniejszości seksualnych aktorka Tilda Swinton zakpiła sobie z Kremla. Po serii ruchów rosyjskich władz, które prawnie dyskryminują osoby homoseksualne, aktorka stanęła przed siedzibą Władimira Putina z tęczową flagą.

Moratorium na wykonywanie kary śmierci w Pakistanie, wprowadzone w 2008 roku, wygasło 30 czerwca. - Rząd nie zamierza go przedłużać - oświadczył w rzecznik MSW Omar Hamid Khan. Według Amnesty International w kraju na egzekucję czeka około ośmiu tysięcy osób.