16 drewnianych cerkwi polskiego i ukraińskiego regionu Karpat zostało wpisanych w piątek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w czasie posiedzenia komitetu, które odbyło się w piątek. Do niespełna tysiąca takich obiektów na świecie dodano też dzisiaj Etnę, pustynię Namib, rezerwat biosfery El Pinacate i pustynię Altar w Meksyku.

Patriarcha Wszechrusi Cyryl przyjął w piątek przyznany mu przez Instytut Chirurgii przy Rosyjskiej Akademii Nauk honorowy tytuł profesora chirurgii za "duchowe leczenie i ofiarną posługę". Duchowny zgodził się na ten laur, bo - jak stwierdził - "bycie lekarzem nie jest zawodem, a powołaniem" i on to czuje. To kolejny z całej masy ciekawych tytułów honorowych, jakie dopisał do swojej kolekcji.

Prezydent Rosji oświadczył w Petersburgu, że głównym zadaniem władz jego kraju jest stworzenie w Rosji "warunków dla trwałego wzrostu gospodarczego". Ma to oznaczać stopniową liberalizację rynku paliwowego oraz wielkie projekty infrastrukturalne finansowane m.in. z rezerw ze sprzedaży państwowej ropy. Zmodernizowana ma zostać m.in. Kolej Transsyberyjska.

Rozpisany w kwietniu przez australijski urząd ds. turystyki konkurs na wykonywanie "najlepszej pracy na świecie" został rozstrzygnięty. Do obsady były stanowiska poszukiwacza przygód, fotografa, strażnika w parku narodowym, opiekuna dzikiej przyrody, degustatora i etatowego imprezowicza.

- Śmierć aktora nastąpiła z przyczyn naturalnych. Zmarł na atak serca - potwierdził lekarz, który przeprowadził sekcję zwłok Jamesa Gandolfiniego, znanego z roli gangstera w serialu "Rodzina Soprano". Gwiazdor zmarł w środę wieczorem podczas wakacji w Rzymie. Miał 51 lat.

W ostatniej chwili odwołano wspólne otwarcie przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina wystawy w Petersburgu. Według niemieckich mediów doszło do "skandalu". Niemka miała chcieć poruszyć kwestię zrabowanych dzieł sztuki przez Armię Czerwoną, wobec czego odwołano przemówienia obu polityków.

Pierwszy na świecie atomowy lotniskowiec, amerykański USS Enterprise, odbył prawdopodobnie swój ostatni rejs. Ciągnięty przez holowniki trafił do stoczni w Newport News, gdzie zostaną wymontowane reaktory i rozpocznie się rozbiórka okrętu.

Anonymous, którzy od kilku miesięcy atakują strony internetowe i systemy informatyczne północnokoreańskiej dyktatury, zapowiedzieli ujawnienie część zdobytych danych. Mają one obejmować ściśle tajne informacje na temat wojska Korei Północnej i programów zbrojeniowych.

W austriackim miasteczku Amstetten rozpoczęły się prace przy ostatecznym zniszczeniu piwnicy Josefa Fritzla. Pomieszczenia, w których Austriak przetrzymywał przez 24 lata swoją córkę i spłodził z nią siedem dzieci, są zalewane betonem.

Od czwartku bez ograniczeń można sprzedawać pigułkę antykoncepcyjną "dzień po" w Stanach Zjednoczonych. Do tej pory obowiązywał limit wiekowy i bez recepty nie mogły jej dostać dziewczyny poniżej 17. roku życia.

Znajdujący się w archiwach CIA dokument EPSILON 1972, opracowany ponad 40 lat temu podczas narady dowódców, strategów i analityków amerykańskich, opisuje scenariusz możliwego konfliktu zbrojnego w Europie. Z polskiego punktu widzenia istotne jest to, że w symulacji założono, iż wojna w Europie rozpocznie się od Polski, gdzie wybuchnie krwawe powstanie.

To jedna z najbardziej tajemniczych katastrof lotniczych w historii. W 1996 roku Boeing 747 kilka minut po starcie z nowojorskiego lotniska JFK wpadł do Atlantyku. Zginęło 230 osób - wszyscy, którzy byli na pokładzie. Według oficjalnej wersji, przyczyną był wybuch paliwa. Ale teraz pojawiły się głosy, że FBI zataiło dowody w tej sprawie i że katastrofa wcale nie była zwyczajnym wypadkiem.

Za zdrowie Nelsona Mandeli modlą się ludzie na całym świecie. Od jego lekarzy płyną komunikaty, że "Madiba" czuje się świetnie, ale czy rzeczywiście tak jest? Reporter CBS dotarł do osób, które twierdzą, że Mandela jest bliski odejścia. Jeden z jego współpracowników podejrzewa nawet, że Mandela może być poddawany uporczywej terapii.

Dreamliner linii United Airlines lecący w czwartek z Londynu do Houston w Teksasie lądował awaryjnie w Newark w stanie New Jersey. Powodem był niski poziom oleju. To już drugi przypadek przedwczesnego lądowania Boeinga 787 w ostatnich trzech dniach. Poprzedni incydent również miał związek ze spadkiem poziomu oleju.