Czeskie kontrole artykułów żywnościowych nie są orientowane "celowo" na żywność importowaną z Polski w celu jej dyskredytacji - zapewnił po spotkaniu ze Stanisławem Kalembą czeski minister rolnictwa Peter Bendl. Szefowie resortów rozmawiali w poniedziałek na temat bezpieczeństwa żywności i jakość polskich produktów spożywczych. Podpisali też komunikat w sprawie zacieśnienia współpracy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych mocno zdystansowała się w poniedziałek od wcześniejszego oświadczenia członkini komisji ds. zbrodni wojennych w Syrii, Carli Del Ponte. Ta stwierdziła, że ONZ dysponuje zeznaniami świadków mówiących o używaniu sarinu przez rebeliantów walczących w Syrii. Jeszcze przed sprostowaniem wysłanym przez centralę organizacji w Nowym Jorku, zdziwienie i powątpiewanie wobec tych doniesień wyraził Biały Dom.

Opium pozostaje ważnym źródłem dochodów Afganistanu, a ubiegłoroczny eksport tego narkotyku stanowił 10 proc. produktu krajowego brutto - poinformowało w poniedziałek ONZ-owskie Biuro ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) z siedzibą w Wiedniu.

Billboardy w Hiszpanii, stworzone przez organizację pomagającą najmłodszym, w tym samym czasie wyświetlają zupełnie inne komunikaty dla dorosłych i dzieci. Tylko ci drudzy widzą na zdjęciu posiniaczonego i zakrwawionego chłopca oraz zdanie: "Jeśli ktoś cię bije, zadzwoń do nas, a my ci pomożemy". - To ma działać zwłaszcza w chwili, gdy przed reklamą stoją razem i dziecko, i jego oprawca - tłumaczą autorzy.

Hans Lipschis, 93-letni były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, został w poniedziałek aresztowany w Niemczech - poinformowała prokuratura w Stuttgarcie. Mężczyzna jest podejrzany o współudział w morderstwie. Zatrzymany to "nr 4" na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy na liście Centrum Szymona Wiesenthala.

Nowojorska policja ściga w Harlemie złodzieja, który wcześniej został przez nich schwytany, ale wymknął się funkcjonariuszom. Nastolatek był ostatni raz widziany w jednym z korytarzy metra, między stacjami. Pociągi kilku linii zostały w związku z tym wstrzymane.

Pilot śmigłowca ratunkowego w Norwegii wykazał się niebywałym kunsztem. Nie mogąc lądować w miejscu, w którym doszło do wypadku, zachował pełną koncentrację i utrzymał maszynę tak spokojnie, że na chwilę udało mu się "przysiąść" na barierce na skraju drogi. Dzięki temu do rannych zszedł lekarz i udzielił im pomocy.

Syria wybierze dogodny moment, by odpowiedzieć na niedawne ostrzelanie przez siły izraelskie celów na jej terytorium - oświadczył w poniedziałek przedstawiciel Damaszku, cytowany przez agencję AFP. Zastrzegł, że reakcja Syrii nie nastąpi w najbliższym czasie.

W Rzymie zmarł w poniedziałek w wieku 94 lat były siedmiokrotny premier Włoch Giulio Andreotti, nestor i symbol historii Republiki, polityk Chrześcijańskiej Demokracji. O śmierci Andreottiego poinformowała jego rodzina.

Christian de Duve, który w 1974 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, poddał się eutanazji - poinformowała w poniedziałek jego uczelnia, Uniwersytet Katolicki Louvain (UCL) w Louvain-la-Neuve.

Chiny i Indie wykonały krok wstecz i wycofały swoich żołnierzy z spornego terenu w Himalajach. Oba mocarstwa atomowe przez ponad dwa tygodnie siłowały się na słowa i namioty rozstawiane na wysokości ponad czterech kilometrów.

Jak zapewniają Iran i Syria, izraelskie samoloty w ciągu ostatnich dni wcale nie zbombardowały położonych na terytorium Syrii składów irańskiej broni dla Hezbollahu. Damaszek pokazał zdjęcia, z których ma wynikać, że zniszczeniu uległa farma drobiu i bydła.

Przed sądem w Monachium rozpoczął się w poniedziałek proces 38-letniej Beate Zschaepe, terrorystki oskarżonej o współudział w zamordowaniu 10 osób, w tym ośmiu Turków. Razem z nią przed sądem stanęły cztery osoby oskarżone o udzielanie pomocy terrorystom.