Bułgarzy porwani w Sudanie. "Zakładnicy czują się dobrze"

Sudańskie ugrupowanie rebelianckie uprowadziło sześciu Bułgarów pracujących dla Światowego Programu Żywnościowego ONZ - poinformowało w środę bułgarskie MSZ. Ich śmigłowiec zmuszono do lądowania w niespokojnej prowincji Kordofan Południowy na południu Sudanu.

Buńczuczne zapowiedzi to za mało. Flota Czarnomorska nadal bez Warszawianek

Pomimo oficjalnych zapowiedzi rosyjskiego wojska, że do końca 2014 roku na Morze Czarne trafi pierwszy od dekad nowy okręt podwodny, skończyło się tylko na słowach. To, o czym wcześniej spekulowaliśmy, teraz jest pewnością. Okręt Noworosyjsk może zdoła dotrzeć na Krym w tym roku. Problem w tym, że baza dla nowych okrętów będzie gotowa najwcześniej w 2017 roku.

"Giwi, nie umieraj, jadę po ciebie". Sadysta, który już przyćmił Striełkowa

Jeszcze rok temu był robotnikiem w fabryce lin, parkingowym i mył okna w wieżowcach. Teraz z uśmiechem na ustach poniża ukraińskich jeńców, zmuszając ich do jedzenia naszywek. O dowódcy batalionu Somali - Michaile Tołstychu, pseudonim Giwi, zrobiło się głośno w ostatnich dniach, gdy rosyjskie media ogłosiły, że to właśnie on przejął lotnisko w Doniecku. Na nagraniach w sieci chwali się też, że to on stoi za porażką sił ukraińskich w Iłowajsku i poniża jeńców.

Sąd Najwyższy Rosji nie rozwiązał Memoriału

Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej oddalił w środę wniosek ministerstwa sprawiedliwości o rozwiązanie stowarzyszenia Memoriał, organizacji pozarządowej broniącej praw człowieka i dokumentującej zbrodnie stalinowskie.

Trząsł Ukrainą, a Putin trzymał do chrztu jego córkę. Dziś wraca do gry

Rebelianci w Doniecku i Ługańsku są gotowi wrócić do rozmów pokojowych, ale stawiają dwa warunki. Pierwszy - parlament ukraiński powinien anulować uchwałę o uznaniu "republik ludowych" za organizacje terrorystyczne. Drugi - w negocjacjach powinien oficjalnie uczestniczyć Wiktor Medwedczuk, a nie, jak dotychczas, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma.

Białorusini ćwiczą zwalczanie dywersantów i "nielegalnych ugrupowań"

Białoruskie siły zbrojne prowadzą manewry, w trakcie których przećwiczono już dowodzenie jednostkami w "trudnej i szybko zmieniającej się sytuacji" – poinformowała niezależna gazeta internetowa „Biełorusskije Nowosti”. Trenowane jest między innymi "przeciwdziałanie nielegalnym ugrupowaniom zbrojnym". Mińsk podkreśla, że NATO jest "niezwykle aktywne" w państwach bałtyckich.

Ławrow o Ukrainie: neutralność albo rozpad

Ukraina musi zachować neutralność, aby nie dopuścić do swego dalszego podziału - podkreśla rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w artykule dla styczniowego numeru serbskiego pisma "Horizons". Treść artykułu została też zamieszczona na stronie MSZ Rosji.

Największe straty lotnictwa NATO od lat. Bilans katastrofy F-16

W hiszpańskiej bazie lotniczej Albacete trwa szacowanie strat po tragicznej katastrofie greckiego myśliwca F-16. Maszyna spadła wprost na zatłoczoną płytę postojową, gdzie szykowano do lotów łącznie kilkanaście innych samolotów. Być może aż siedem z nich zostanie spisanych na straty. Kilka kolejnych jest uszkodzonych. Zmarł też kolejny ranny lotnik.

Ukryte arsenały w Donbasie. Masa czołgów i artylerii, tony amunicji

Hale fabryczne, terminal firmy spedycyjnej, zakłady oligarchy. Ługańsk, Donieck, Suchodolsk. To zapewne tylko część miejsc, gdzie rebelianci ukrywają ciężką broń otrzymaną od Rosji. Te bazy udało się zidentyfikować dzięki lekkomyślności separatystów i rosyjskich żołnierzy oraz dociekliwości internautów.

Musieli zjadać naszywki z munduru. Ukraińscy jeńcy bici i poniżani

Wpadli do niewoli najprawdopodobniej w czasie walk o lotnisko w Doniecku. Dowódca rebeliantów "Giwi" wyładował na nich swoją wściekłość - od miesięcy nie mógł zająć lotniska. Na krążącym w sieci filmie widać, jak członkowie separatystycznego batalionu Somali znęcają się nad pojmanymi żołnierzami. Materiał "Polska i Świat".

Rosjanin złapał się na haczyk. Opis szpiegów zaskakuje

Zawiedzeni tym, jak bardzo ich praca odbiega od filmów szpiegowskich, traktujący oszustwo jako podstawę swojej pracy, mający niskie zdanie o możliwościach wywiadu Rosji w USA – z treści zarzutów przedstawionych przez FBI można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat trójki Rosjan oskarżonych o szpiegostwo.

Chory prezenter kończy pracę po 40 latach. Czym jest ALS, które go zabija?

Zaledwie pięć miesięcy temu Larry Stogner – jeden z najbardziej znanych amerykańskich dziennikarzy – sam pomagał cierpiącym na stwardnienie zanikowe boczne. Jak miliony ludzi na świecie, wziął udział w bardzo głośnej akcji Ice Bucket Challenge. Niedawno dowiedział się, że sam cierpi na tę rzadką chorobę. Po 40 latach pracy na wizji musiał pożegnać się z widzami. Czym jest ta wyniszczająca choroba? Materiał "Faktów" TVN.

Poroszenko w TVN24 BiŚ: wysłałem list do Władimira Putina, będzie musiał mi odpowiedzieć

- Powinniśmy stworzyć warunki, które zmotywują Rosję, żeby usiadła do stołu i rozmawiała. Mamy linię demarkacyjną, za którą Rosjanie powinni się wycofać. Ukraina wielokrotnie deklarowała zawieszenie ognia, płacąc bardzo słoną cenę, bo terroryści nic sobie z tego nie robili - powiedział w wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Polityk przyznał, że wysłał list do prezydenta Rosji Władimira Putina z wezwaniem do rozmów i między innymi uwolnieniem przetrzymywanej pilotki Nadii Sawczenko.

Masakra w luksusowym hotelu. Dżihadyści zabili osiem osób i wysadzili się

Dwóch uzbrojonych napastników wtargnęło we wtorek do 5-gwiazdkowego hotelu w centrum Trypolisu. Terroryści zabili co najmniej dziewięć osób, w tym pięciu cudzoziemców, a następnie wysadzili się w powietrze. Hotel jest częstym miejscem spotkań libijskich polityków. W momencie ataku był w nim premier Libii Omar al-Hasi.

Sierżant Bergdahl usłyszy zarzut dezercji? Armia: doniesienia mediów fałszywe

W sprawie sierżanta Bowe Bergdahla nie podjęto żadnych działań ani decyzji - oświadczył we wtorek rzecznik amerykańskiej armii, odnosząc się do doniesień NBC. Telewizja, powołując się na anominowe źródła w wojsku, poinformowała, że Amerykanin, który przez pięć lat był więziony przez talibów w Afganistanie, w ciągu tygodnia usłyszy zarzut dezercji.

Dwaj byli ministrowie skazani za szpiegostwo przemysłowe

Były rumuński minister gospodarki Codrut Seres został we wtorek skazany przez sąd kasacyjny na karę 4 lat i 8 miesięcy więzienia, a były minister telekomunikacji Zsolt Nagy - na 4 lata za szpiegostwo przemysłowe i zdradę państwa w związku z planowanymi prywatyzacjami.