"Milion Kurdów" słuchało słów uwięzionego lidera

Przebywający w więzieniu przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) Abdullah Ocalan zaapelował w sobotę do kurdyjskich separatystów, by zorganizowali kongres w sprawie zakończenie rebelii, ale nie wezwał ich do natychmiastowego wstrzymania walk zbrojnych.

Dwaj Polacy, którzy zginęli w Tunezji to pracownicy aresztu w Lublinie

Według potwierdzonych informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zamachu terrorystycznym w Tunisie zginęło dwóch funkcjonariuszy Aresztu Śledczego w Lublinie - poinformowali ich przełożeni. Trzecim zabitym - co podano do wiadomości wcześniej - jest 31-letni pracownik Urzędu Miasta Poznania.

Wycieczka pilota Franca. Kto naprawdę podbił Krym?

"Zielone ludziki", "turyści Putina", "krymska samoobrona" - na tych trzech filarach opierały się działania Rosji na Krymie. Nie mniej ważna była towarzysząca im kampania dezinformacji. Wszak jeszcze 4 marca Putin mówił, że pomysł anektowania Krymu "nie jest rozważany". Poszło gładko, o czym świadczy liczba ofiar - zginęło jedynie dwóch ukraińskich wojskowych i prorosyjski aktywista. O sukcesie aneksji przesądziła jednak wcale nie siła Rosji, ale słabość Ukrainy.

Ławrow: zablokujemy decyzję w sprawie wprowadzenia sił pokojowych na Ukrainę

- Moskwa nie zamierza brać udziału w głosowaniu dotyczącym wprowadzenia kontyngentu pokojowego na Ukrainę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. O przysłanie misji, która stałaby na straży wypełniania porozumień pokojowych z Mińska, apelują władze w Kijowie. Mimo porozumienia o zawieszeniu broni, walki w Donbasie trwają.

Pierwszy raz od trzech lat. Pekin, Tokio i Seul przy jednym stole

Ministrowie spraw zagranicznych Japonii, Chin i Korei Południowej spotkali się w sobotę po raz pierwszy od prawie trzech lat, by rozmawiać o poprawie współpracy w regionie i wznowieniu trójstronnych szczytów, które w ostatnich latach nie odbywały się z powodu historycznych i terytorialnych sporów między krajami.

Wyszedł z pracy "i poszedł zrobić to, co zrobił". Tak wyglądał poranek zamachowca z Tunisu

Na śniadanie były daktyle, warzywa i oliwa z oliwek. Potem chwila rozmowy z rodziną, pożegnanie nie różniące się niczym od tylu wcześniejszych i wyjście do pracy w agencji turystycznej. Tak przynajmniej myślała w środowy poranek rodzina Yassine’a Abidiego - jednego z zamachowców z Tunisu. Trzy dni po zamachu, którego ofiarami padły 24 osoby, w tym trzech Polaków, reporter agencji Reutera rozmawiał z krewnymi mężczyzny.

Używane na masową skalę pestycydy "prawdopodobnie rakotwórcze"

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) - agenda Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) działającej pod egidą ONZ - poinformowała, że pięć popularnych pestycydów i herbicydów zawierających glifosat i stosowanych w uprawach przemysłowych jest "prawdopodobnie rakotwórczych". Od lat podejrzewa się też, że glifosat może powodować wady rozwojowe w płodach ludzkich.

"Operacja Mechaniczna Pomarańcza". Od kiedy Putin planował podbój Krymu?

Władimir Putin mówi, że do czasu wydarzeń na Majdanie nawet nie myślał o zajęciu Krymu. Trudno w to uwierzyć, podobnie jak w to, że działania operacyjne ruszyły dopiero po 23 lutego 2014. Od czasu oddania przez Nikitę Chruszczowa Krymu Ukrainie sowieckiej, żaden chcący się liczyć rosyjski polityk nie mógł nie popierać roszczeń do półwyspu. Choćby nieoficjalnie. Putin też myślał i planował aneksję. Czekał tylko na dobrą okazję.

Erdogan w Kijowie: śledzimy sytuację Tatarów krymskich

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w Kijowie, że Ankara obserwuje problemy "znajdujących się pod stałą presją" Tatarów na okupowanym przez Rosję Krymie. Podkreślił, że ich sprawę nadal należy podnosić na forum międzynarodowym.

Kuźniar: iskandery to straszaki, a Putin się wypalił

- Nie obawiam się iskanderów. Rosjanie parokrotnie już nas nimi straszyli - stwierdził w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. Prezydencki doradca skomentował w ten sposób zapowiedź rosyjskiego ministerstwa obrony, o przerzuceniu rakiet balistycznych do obwodu kaliningradzkiego.

Komorowski: możemy liczyć na Węgrów w sprawie sankcji dla Rosji

Możemy liczyć na pełne wykonanie przez Węgry zobowiązań UE dot. sankcji wobec Rosji, mimo zróżnicowania postaw politycznych naszych krajów w kwestii kryzysu rosyjsko-ukraińskiego – oświadczył w piątek w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski, po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

Mogherini przed wyjazdem na Kubę: to będzie znamienna wizyta

- To będzie znamienna wizyta, której celem jest podjęcie na nowo dialogu, który uważam za doniosły i obiecujący - podkreśliła szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE. Dodała, że Unia będzie nadal ważnym partnerem Kuby i przygotowuje pierwszy dwustronny układ z tym krajem.

"Korea Północna może użyć broni atomowej w dowolnym momencie"

- Korea Północna nie rzuca słów na wiatr. Posiada broń jądrową i jest w stanie użyć jej w dowolnym momencie, jeśli poczuje zagrożenie bezpieczeństwa swoich obywateli - oświadczył w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News ambasador tego kraju w Londynie Hyun Hak-bong.

Rosyjskie media na cenzurowanym: zakaz pisania o samobójstwach chorych na raka

Redakcja rosyjskiego magazynu poświęconego prawosławiu "Prawmir" opublikowała w środę informację o emerytowanym lekarzu, który nie został przyjęty do szpitala i popełnił samobójstwo. Zdaniem gazety, nie mógł wytrzymać bólu i braku leków. Na publikację natychmiast zareagowała agencja Rozkomnadzor, która stwierdziła, że podawanie przyczyn samobójstw jest w rosyjskich mediach zakazane i zażądała usunięcia informacji o śmierci medyka.