Państwo Islamskie w odwrocie. Tracą ziemie, palą cenne księgi, niszczą zabytki

Atakowani z powietrza przez międzynarodową koalicję, a na ziemi głównie przez Kurdów i irackie wojsko, bojownicy Państwa Islamskiego utracili część zajmowanych terytoriów w Syrii i Iraku. Fanatyczni dżihadyści w niektórych rejonach pozostawiają po sobie przysłowiową spaloną ziemię. Pojawiają się też coraz liczniejsze doniesienia o niszczeniu starożytnych ksiąg i zabytków na terenach wciąż zajętych przez islamistów.

Pięć dronów nad Paryżem. Służby zaskoczone

Co najmniej pięć bezzałogowych aparatów latających - dronów - dostrzeżono w nocy z poniedziałku na wtorek w różnych miejscach Paryża, lecz mimo mobilizacji sił specjalnych nie udało się namierzyć, kto i skąd je wysłał - podały we wtorek francuskie media.

Przedszkolaki z kałasznikowami w rękach. Pogadanki o Putinie, armii i Ukrainie

W jednym z rosyjskich przedszkoli sześciolatkowie mieli okazję poznać i potrzymać prawdziwą broń. Z okazji rosyjskiego święta Obrońcy Ojczyzny, przypadającego 23 lutego, odwiedzili je żołnierze z kałasznikowami. Zdjęcia z "imprezy" pojawiły się w portalach społecznościowych. Wcześniej rosyjskie media informowały, że w przedszkolach już pięciolatkowie mają tzw. lekcje przygotowania patriotycznego, na których uczą się m.in., że prezydent Putin może pomóc dzieciom zabijanym na Ukrainie.

Zmarła czwarta ofiara zamachu w Charkowie

W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy zmarła czwarta ofiara zamachu terrorystycznego, do którego doszło w niedzielę podczas marszu pokojowego z okazji pierwszej rocznicy zwycięstwa tzw. Rewolucji Godności.

"Eldorado szpiegów", tajemnice Mosadu, CIA i FSB. Największy przeciek w historii wywiadu?

Wymiana informacji, dezinformacja, szpiegowanie Iranu, próby kontaktowania się z Hamasem, śledzenie działalności Rosjan w kontekście budowy pewnego satelity - to tylko część z ogromnej liczby wątków ujętych w raportach organizacji wywiadowczych największych krajów świata, do których dotarli dziennikarze Al-Dżaziry i "Guardiana". Brytyjski dziennik pisze o tym, co znajduje się w dokumentach oznaczonych w zdecydowanej większości jako "tajne" i "ściśle tajne”.

Tysiące potencjalnych zamachowców. Europol zna ich nazwiska

Europol zna tożsamość ok. 3 tys. dżihadystów z Europy, którzy przyłączyli się do bojowników walczących w Syrii lub Iraku. Większość z nich uległa skrajnej radykalizacji i i po powrocie do Europy może dokonywać zamachów - podał szef Europolu Rob Wainwright.

Wizyta Netanjahu w Waszyngtonie powodem kontrowersji

Zbliżająca się wizyta premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Waszyngtonie wywołała już zgrzyt między Republikanami i Demokratami. Demokraci wyrazili niezadowolenie z faktu jednostronnego zaproszenia Netanjahu przez przywódców Republikanów w Kongresie na rozmowy.

Putin o "apokaliptycznym scenariuszu" wojny z Ukrainą

- Sądzę, że taki apokaliptyczny scenariusz jest niemożliwy. Mam nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie - tak Władimir Putin ocenia realność wybuchu wojny Rosji z Ukrainą. Zeszłotygodniowe informacje z Kijowa o roli jego doradcy Władisława Surkowa w krwawych wydarzeniach na Majdanie w lutym 2014 roku określił jako "kompletne bzdury". Prezydent Putin mówił o tym w wywiadzie dla telewizji państwowej Rossija 1.

Fantazje generała Saljukowa. Rosja nie kupi tysięcy nowoczesnych czołgów

„Zbudujemy nowe lotniskowce”, „projektujemy niszczyciele z napędem atomowym” oraz „nasze nowe samoloty nie będą miały odpowiedników na świecie”. Takie i podobne deklaracje padające z ust rosyjskich wojskowych oficjeli to codzienność. Mają one jednak niewiele wspólnego z rzeczywistością i nie należy ich się bać. O czym świadczy choćby analiza najnowszej zapowiedzi zakupienia kilkunastu tysięcy czołgów i wozów opancerzonych.

"Pewien postęp" owiany mgłą tajemnicy. Rozmowy o irańskim atomie

W rozmowach z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju poczyniono "pewien postęp", lecz do przejścia pozostaje jeszcze długa droga - powiedział w poniedziałek po rozmowach w Genewie wysoki rangą przedstawiciel administracji USA. Po trzech dniach rokowań nie ujawniono żadnych szczegółów.

Gotują Poroszence nacjonalistyczny Majdan? "Równoległa" strategia Rosji

Rosyjskie służby specjalne planują na Ukrainie "nowy Majdan" - pisze brytyjski "Sunday Times". Opierając się na rozmowach z informatorami w ukraińskich strukturach siłowych i środowiskach nacjonalistycznych, gazeta opisuje rosyjską strategię destabilizacji Ukrainy i obalenia obecnych władz.

"Kto dał temu suk****nowi zieloną kartę?" Największy "skandal" oscarowej nocy

Triumfatorem tegorocznej gali oscarowej był bez wątpienia Alejandro González Iñárritu, który odbierał złotą statuetkę aż trzy razy: jako reżyser, producent i współscenarzysta "Birdmana". Nagrodę za najlepszy film roku wręczał Meksykaninowi od wielu lat podbijającemu Hollywood jego przyjaciel Sean Penn. Aktor pozwolił sobie przy tej okazji na najbardziej kontrowersyjną wypowiedź oscarowej nocy.

Rebelianci atakują w rejonie Mariupola i świętują Dzień Obrońcy Ojczyzny

Rebelianci nadal atakują pozycje ukraińskie w strefie konfliktu. "Wzmocnili natarcie w kierunku Mariupola" – informuje ukraiński analityk Dmytro Tymczuk. Sztab Obrony Mariupola podaje, że rebelianci ostrzeliwują z systemów rakietowych Grad i moździerzy pobliskie wioski Lebedinskoje i Wodiane. W Doniecku rebelianci zorganizowali paradę z okazji Dnia Wolności Ojczyzny. Obchodzone w czasach ZSRR święto na Ukrainie zlikwidował prezydent Petro Poroszenko.

"Robią wszystko odwrotnie". Czarny obraz ukraińskiej armii

- 60 procent strat w ukraińskich batalionach ochotniczych to efekt bratobójczego ognia i nieumiejętnego obchodzenia się z bronią - twierdzi anonimowy brytyjski weteran, który miał ochotniczo walczyć u boku Ukraińców w Donbasie. 40-letni mężczyzna przedstawiany jako „Saffron” rozmawiał z dziennikarzem brytyjskiej gazety „The Sunday Times”. Rysuje ponury obraz ukraińskich sił zbrojnych.

Zmarła kolejna ofiara zamachu. Mer Charkowa: nie damy się zastraszyć

- Zamachy zjednoczą mieszkańców. Ci, którzy myślą, że atakami zdestabilizują życie naszego miasta, są w błędzie - powiedział mer Charkowa Hennadij Kernes w odpowiedzi na niedzielny atak na uczestników Marszu Godności. - Nie damy się zastraszyć - dodał. Liczba ofiar w wyniku eksplozji wzrosła do trzech.

Rozdźwięk w Ankarze. System antyrakietowy jednak zintegrowany z NATO?

System obrony antyrakietowej, który Turcja planuje zakupić od Chin za 3,44 miliarda dolarów, będzie kompatybilny z systemami obronnymi państw NATO - poinformował rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin. Wypowiedź rzecznika kłóci się z wypowiedzią ministra obrony narodowej Turcji, który powiedział w zeszłym tygodniu, że nowe uzbrojenie nie będzie zintegrowane z obroną pozostałych państw.

"Walczę z bronią w ręku przeciwko reżimowi w Kijowie". Człowiek Limonowa się "tłumaczy"

"Nie mamy nic wspólnego z zamachem w Charkowie. Sasza Awierin niebezpiecznie zażartował. Na granicy faulu" - oświadczył rosyjski polityk i pisarz Eduard Limonow. Organizator moskiewskich protestów Strategia-31 być może będzie musiał tłumaczyć się ponownie. Jego rzecznik otwarcie przyznał bowiem, że walczy przeciwko żołnierzom ukraińskim w szeregach "armii Ługańskiej Republiki Ludowej".