Stany Zjednoczone gotowe są do pogłębiania presji na Rosję za jej agresję wobec Ukrainy i będą wspierały władze w Kijowie w reformach oraz wzmacnianiu bezpieczeństwa – oświadczył wiceprezydent USA Joe Biden, który przybywa w czwartek wieczorem na Ukrainę. To pierwszy od kilku miesięcy krok administracji USA wyrażający poparcie dla Kijowa.

- 90 proc. dokumentacji, która dotyczyła wydarzeń na Majdanie, zostało zniszczonych - powiedział zastępca prokuratora generalnego Ołeh Załysko. W piątek mija rocznica wybuchu protestów przeciwko niepodpisaniu przez Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, które przerodziły się w tzw. Rewolucję Godności i zakończyły obaleniem byłego prezydenta.

Prezydent Władimir Putin jest przekonany, że ekstremizm niesie zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i wzywa, aby zrobić wszystko, by nie dopuścić do "kolorowych rewolucji" w Rosji - informuje Interfax. Rosyjski przywódca zagrożeniu rewolucją poświęcił zwołane posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Prezydent Litwy Daria Grybauskaite uważa, że Ukraina, która wybrała drogę demokratyczną i kierunek na Unię Europejską, potrzebuje wszechstronnej pomocy, w tym politycznej i humanitarnej. Grybauskaite wypowiedziała się w czwartek dla litewskiego radia LRT.

Na Ukrainie rośnie liczba zwolenników członkostwa w Unii Europejskiej i NATO – podała w czwartek grupa socjologiczna Rating przedstawiając najnowsze wyniki badań opinii publicznej w tej sprawie.

W wieku 88 lat zmarła w czwartek jedna z najbogatszych kobiet w Hiszpanii, księżna Alby - Maria del Rosario Cayetana Alfonsa Victoria Eugenia Francisca Fitz-James Stuart y Silva - poinformowały hiszpańskie media. Ze względu na wzbudzające kontrowersje życie, dziennikarze nadali jej przydomek "zbuntowana księżna".

Ponad 4300 osób zginęło od połowy kwietnia br. na wschodzie Ukrainy w walkach między siłami władz w Kijowie a prorosyjskimi separatystami - poinformowała w czwartek ONZ. Organizacja alarmuje, że mimo zawieszenia broni nadal dochodzi do walk, w których giną ludzie.

Jak co roku amerykański tygodnik "Time" przygotowuje się do wyboru "Człowieka Roku". Tytuł ten trafia do osób, który w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy najmocniej wpłynęły na rozwój wydarzeń, pozytywnie czy negatywnie. Nie zawsze jest on bowiem zaszczytem - w przeszłości otrzymali go m.in. Adolf Hitler i Józef Stalin. Teraz ma na niego szansę Wladimir Putin.

Siedem osób, w tym sześć pielęgniarek, zginęło w czwartek wskutek ataku nożownika w szpitalu w Beidaihe, bardzo popularnym wśród elit rządzących nadmorskim kurorcie na północnym wschodzie Chin - poinformowała agencja Xinhua.

Ochrona papieża Franciszka została wzmocniona - podało w czwartek „Corriere della Sera”. Powodem jest zagrożenie ze strony tzw. samotnych wilków, czyli działających samodzielnie terrorystów, którzy mogą inspirować się falą przemocy Państwa Islamskiego. Do tych informacji szybko odniósł się Watykan, który zapewnił, że nie ma żadnego konkretnego powodu do obaw o bezpieczeństwo papieża.

Życzymy Ukrainie i Mołdawii, a także Gruzji, odnalezienia skutecznej drogi w kierunku świata zachodniego - mówił w czwartek w Kiszyniowie prezydent Bronisław Komorowski. Prezydenci Mołdawii - Nicolae Timofti i Ukrainy - Petro Poroszenko zapewniali z kolei o gotowości do przeprowadzenia niezbędnych reform.

Honduras to kraj, w którym dochodzi do największej liczby zabójstw na świecie. Morderstwo 19-letniej Miss Hondurasu jednak wyjątkowo wstrząsnęło opinią publiczną. Ciała Marii Jose Alvarado i jej siostry - częściowo w stanie rozkładu - znaleziono nad brzegiem rzeki Aguagua. Do zabójstwa obu kobiet przyznał się chłopak siostry Miss Hondurasu.

W Tajlandii siły bezpieczeństwa zatrzymały w środę pięciu studentów, którzy na spotkaniu z szefem rządzącej krajem wojskowej junty, generałem Prayuthem Chan-Ochą, wykonali gest znany z filmu "Igrzyska śmierci", symbolizujący sprzeciw wobec tyrańskiej władzy.

Naloty sił koalicji pod wodzą USA nie wstrzymały produkcji ropy ani jej przemytu przez Państwo Islamskie (IS) w północno-zachodnim Iraku i północno-wschodniej Syrii – donosi dziennik "Guardian". IS uchodzi za najbogatsze ugrupowanie dżihadystyczne na świecie.